Jak zahamować wypadanie włosów przy chorobach tarczycy?


Jak zahamować wypadanie włosów przy chorobach tarczycy?

Wypadanie włosów w chorobach tarczycy może występować zarówno przy nadczynności oraz niedoczynności tarczycy.
Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest zapalenie tarczycy, a w szczególności choroba Hashimoto, czyli choroba o podłożu autoimmunologicznym. Jest ona wywoływana przez przeciwciała przeciwtarczycowe.

Wypadanie włosów przy tarczycy

W związku ze zwiększonym metabolizmem, włosy także szybciej przechodzą swój cykl wzrostowy, starzeją się i wypadają. Włosy są bardzo cienkie i delikatne. W przypadku nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione (dotyczy równomiernie całej skóry głowy) jak i plackowate (włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy). Wypadanie włosów przy chorobach tarczycy to proces odwracalny, który można zahamować, a następnie cofnąć jego skutki zaraz po wdrożeniu leczenia choroby pierwotnej.

Leczenie wypadania włosów przy chorobach tarczycy

Tarczyca jako choroba może mieć ogromny wpływ na kondycję naszych włosów. Trychologowie przy rozpoznaniu od razu zalecają specjalne badania na wykrycie tarczycy, aby właściwie podejść do procesu kuracji. Leczenie wypadania włosów przy chorobach tarczycy polega na wyrównaniu hormonów tarczycy, czyli zniwelowaniu niedoczynności lub nadczynności. Oczywiście można w takim przypadku stosować preparaty poprawiające jakość włosa, na pewno nie zaszkodzą. Jednak kluczem do pozbycia się łysienia spowodowanego chorobą tarczycy jest wyleczenie tarczycy, a tego wyznacznikiem jest właściwy poziom hormonów tarczycy we krwi. Równolegle stosować można specjalistyczne preparaty odżywiające skórę głowy. Warto jednak wiedzieć, że z powodu specyfiki przebiegu cyklu włosowego, odrost włosów nawet po skutecznej terapii obserwuje się najwcześniej po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia leczenia.

Uzupełnianie niedoborów i składników odżywczych włosów

Kolejnym ważnym czynnikiem w leczeniu włosów jest uzupełnienie niedoborów, bowiem w przebiegu chorób tarczycy może wystąpić anemia, która nasila proces wypadania włosów. Dlatego warto zbadać poziom ferrytyny (tj. białka odpowiedzialnego za gromadzenie się żelaza w organizmie). Oprócz tego ważne jest uzupełnienie składników odżywczych, w tym witamin z grupy B, jak również selenu i cynku, które wpływają na tempo wzrostu, prawidłową budowę oraz wygląd włosów. W swojej diecie należy uwzględnić składniki i produkty, które pomagają w walce z wypadaniem włosów. Są to min produkty wysokobiałkowe, mięso, wątróbka, jaja, orzechy. Ważnym czynnikiem w leczeniu wypadania włosów jest również łagodzenie stresu, ponieważ choroby tarczycy powodują zaburzenia emocjonalne, stany depresyjne oraz nerwowość. W łagodzeniu stresu pomoże aktywność fizyczna – joga i medytacja pomogą rozluźnić umysł i ciało.

Dedykowane zabiegi trychologiczne na łysienie tarczycowe

Wypadanie włosów przy niedoczynności i nadczynności tarczycy to poważna sprawa, którą nie należy bagatelizować. W klinice ustalamy dla każdego pacjenta indywidualny program leczenia. Jest on zależny od stanu włosów i postaci łysienia. Stosujemy zarówno zabiegi trychologiczne jak również zabiegi z zakresu medycyny włosa – mezoterapia osoczem bogatopłytkowym oraz peptydami. Zalecamy również podtrzymywanie terapii gabinetowej w domu. Na miejscu pacjent może kupić niezbędne szampony i preparaty do stosowania w domu.

Jeśli wyrównasz poziom hormonów tarczycy i uzupełnisz niedobory składników odżywczych, zadbasz o dietę, wykonasz serie zabiegów trychologicznych, wygląd Twoich włosów stanowczo się poprawi. Czasem trzeba kilku miesięcy, aby włosy wróciły do normy dlatego należy być cierpliwym i systematycznym. Więcej informacji o leczeniu na: