Brwi są bardzo widoczną cechą twarzy, podkreśla naszą mimikę, nasze uczucia. Z biegiem  lat styl brwi zmienił się. Od cienkich i zaokrąglonych łuków w latach 20 do łukowatych i krzaczastych  pod koniec lat 50. Jednak w ostatnich latach największym  zainteresowaniem cieszą się grubsze i naturalne brwi, one to dały początek zabiegom  takim jak makijaż permanentny. Chociaż ołówek do brwi może pomóc zmienić kształt brwi  lub zamaskować pewne przerzedzenia w owłosieniu, dla tych którzy szukają bardziej trwałego rozwiązania warto rozważyć przeszczep brwi. Coraz więcej osób boryka się z problemem utraty brwi lub zmniejszenia ich gęstości. Zjawisko to dotyka kobiety i mężczyzn w różnym wieku.

Przyczyny utraty brwi:

Utrata brwi jest procesem nienaturalnym. Istnieje wiele powodów utraty brwi, między innymi – choroby tarczycy, łysienie plackowate, oparzenia, tatuaże, infekcje, częste wyrywanie, wrodzona niezdolność porostu brwi, skłonności do przerzedzania, podłoże genetyczne, całkowity zanik brwi z upływem czasu.

Specyfika przeszczepu brwi

Przeszczep brwi to zabieg chirurgiczny mający na celu trwałe przywrócenie owłosienia na łuku brwiowym. Do przeszczepu wybiera się włosy pobrane z tyłu głowy. Niezależnie od tego czy zabieg jest wykonywany w celu poprawy estetyki brwi, zmiany ich kształtu, czy też odbudowy  brakującego lub rzadkiego owłosienia przeszczep brwi wymaga dużej precyzji i wiedzy w zakresie anatomii, projektowania brwi, technik pobierania i implantacji. Tak, aby w efekcie końcowym uzyskać naturalny wygląd.

Przeciętna ilość przeszczepionych włosów wynosi 50-400, w zależności od pożądanej gęstości. Przeszczep brwi jest podobny do przeszczepu włosów na głowie, aczkolwiek ze względu na specyfikę miejsca występują również pewne różnice. Włosy na brwiach nie są ułożone w tym samym kierunku – niektóre skierowane są lekko w górę, inne w dół, a wszystkie łączą się we wzór w jodełkę. Dlatego odtworzenie tego podczas zabiegu przeszczepu wymaga zdolności artystycznych. Kierunek włosa brwi zmienia się drastycznie w różnych częściach brwi. W miejscu przy nosie włos jest skierowany ku górze. Włos na czubku brwi jest skierowany na zewnątrz i na dół, a włos na końcu brwi rośnie na zewnątrz i do góry.

Przeszczep brwi – zabieg, krok po kroku

Najważniejszą rzeczą przy zabiegu przeszczepu włosów brwi, jest zachowanie naturalności kierunku wzrostu włosów. Innym ważnym aspektem jest przeszczep tylko pojedynczych mieszków włosowych. Do przeszczepu brwi pobierane są grafty tylko jednowłosowe – pojedyncze. Mieszki włosowe są implantowane pod kątem, aby zachować naturalny wzór w jodełkę. Chirurg musi uwzględnić zarówno kierunek wzrostu włosa (od oka do oka) jak i kąt uniesienia włosa. Ten poziom precyzji jest kluczowy, aby zapewnić naturalny wygląd, który nie zostanie zauważony, a uwydatni wyraz twarzy.

Podczas zabiegu lekarz pobiera włosy z owłosionej części skóry głowy, a następnie wszczepia pojedyncze cebulki w odpowiednim kierunku w łuk brwiowy. Pierwsze rezultaty są już widoczne po zabiegu. Wygląd przeszczepionych włosów brwi rozwinie się w pełni w ciągu roku. Jedną ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to że ponieważ włosy z głowy rosną szybciej niż brwi, pacjent będzie musiał je lekko przycinać co dwa tygodnie (w przybliżeniu), by utrzymać je w doskonałym stanie.


Zobacz także: przeszczep włosów FUE, przeszczep włosów metodą no shaving, terapia osoczem bogatopłytkowym, przeszczep brody, przeszczep włosów u kobiet.