Łysienie androgenowe typu żeńskiego


Łysienie androgenowe typu żeńskiego

Kobiety podobnie jak mężczyźni mogą nadmiernie tracić włosy. Łysienie androgenowe typu żeńskiego to zależna od hormonów postępująca utrata włosów. Może występować zarówno u młodych kobiet jak i u kobiet w okresie menopauzy. Występuje ono u około 40% kobiet.

Łysienie może postępować bez względu na wiek

U młodych kobiet przy prawidłowych poziomach hormonów może być spowodowana czynnikami genetycznymi, a u kobiet po menopauzie łysienie jest spowodowane zmniejszeniem się stężenia estrogenów. Łysienie androgenowe typu żeńskiego może być również objawem zwiększonego stężenia androgenów spowodowanego chorobami ogólnoustrojowymi (chorobami przysadki mózgowej, zespołem policystycznych jajników, guzami jajników, guzami nadnerczy oraz otyłością). Efektem zwiększonej aktywności androgenów jest miniaturyzacja mieszków włosowych. Również cykl wzrostu włosa zostaje rozregulowany – dochodzi do skrócenia fazy jego wzrostu. Procesy te skutkują produkcją włosów, których łodygi są cieńsze jak i krótsze. Włosy takie szybciej wypadają i są zastępowane nowymi nieco później. W kobiecym organizmie androgeny posiadają mniejszy niż u mężczyzn wpływ na gruczoły łojowe, jak również powstawanie łupieżu. Łysienie androgenowe typu żeńskiego opisywane jest według skali Ludwiga i charakteryzuje się rozlanym łysieniem w okolicy centralnej głowy o największym nasileniu w części czołowej bez naruszenia linii brzegowej.

Etapy łysienia androgenowego

Kolejnym etapem łysienia jest ubytek włosów nad uchem i w okolicy ciemieniowej. Nieleczone obejmuje stopniowo całą głowę. Początkowo włosy się przerzedzają, stają się słabsze, cieńsze, a finalnie dochodzi do całkowitej ich utraty. Jeżeli przyczyną łysienia androgenowego jest hiperandrogenizm, to dodatkowo może pojawić się łojotok, który sprawia, że włosy silnie się przetłuszczają. W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na łysienie androgenowe zalecamy zgłoszenie się do trychologa pracującego w klinice MD MEDMIX. Trycholog ustala rozpoznanie łysienia androgenowego typu żeńskiego na podstawie typowego obrazu klinicznego. Ponadto, trycholog wykonuje trichoskopię. Dodatkowo pacjentka otrzymuje zalecenie do wykonania badań laboratoryjnych względem poziomu hormonów.

Leczenie łysienia androgenowego w klinice Medmix

W łysieniu androgenowym typu żeńskiego stosuje się leczenie miejscowe i leczenie ogólne. W leczeniu miejscowym najszersze zastosowanie znalazł minoksydyl, dostępny w dwóch stężeniach: 2% i 5%. Skuteczność minoksydylu potwierdzono w licznych badaniach klinicznych. Wywiera on efekt rozszerzający naczynia mieszków włosowych. Powoduje stymulację mitoz komórek mieszka włosowego oraz przedłuża okres wzrostu włosów. Lek ten nie działa na drodze hormonalnej i należy go stosować w sposób ciągły. W leczeniu łysienia typu żeńskiego wykonuje się również zabiegi z zakresu medycyny włosa, czyli mezoterapie osoczem bogatopłytkowym lub zabiegi trychologiczne przy użyciu składników aktywnych. Inną alternatywą jest chirurgiczne przeszczepianie włosów. Ze względu na patomechanizm tej choroby trudno podjąć działania, które miałyby na celu zmniejszenie ryzyka rozwoju łysienia androgenowego. Na skuteczność leczenia androgenowego łysienia u kobiet wpływa wiele czynników. Między innymi ustalenie właściwego rozpoznania oraz wykrycie i leczenie choroby podstawowej, która może być przyczyną utraty włosów. Więcej informacji o leczeniu łysienia androgenowego u kobiet dowiemy się bezpośrednio od lekarza specjalisty z kliniki Medmix.