Przeszczep włosów na brodzie jest bardzo częstym zabiegiem wykonywanym u mężczyzn. Powodem, który wpływa na podjęcie się zabiegu jest najczęściej znaczenie estetyczne. Przyczyną podejmowania się tego typu zabiegów jest także słaba gęstość posiadanego zarostu, nierównomierny zarost lub brak całkowity zarostu

Przeszczep brody – przebieg zabiegu:

W zabiegu transplantacji przeszczepiane są włosy pacjenta. Jednostki włosowe do przeszczepu są pobierane z potylicy, czyli z tyłu głowy. Innym możliwym miejscem dawczym może być podbródek, jednakże w tej okolicy jest zdecydowanie mniej włosów możliwych do pobrania. Zabieg wykonywany jest metodą FUE  i procedura zabiegu przeszczepu brody przebiega tak samo jak w przypadku przeszczepu włosów na głowie. Cały proces zabiegu zaczyna się od pobrania koniecznej ilości mieszków włosowych. Drugim etapem zabiegu jest implantacja w miejscu biorczym. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po zaimplantowaniu wszystkich graftów lekarz podaje w okolice brody osocze bogatopłytkowe. Osocze zawiera czynniki wzrostu dzięki temu stymuluje przyjęcie graftów oraz wzrost włosów. Warunkiem podania osocza jest prawidłowy wynik badania ANA. Nieprawidłowe miano w badaniu nie jest przeciwskazaniem do wykonania zabiegu przeszczepu włosów. Pacjent po zabiegu ma zakładany opatrunek tylko na miejsce dawcze. Na miejsce biorcze (brodę) nie jest zakładany. Po zabiegu może wystąpić delikatny obrzęk na brodzie, który znika w pierwszej dobie. Postępowanie zabiegu jest takie same jak po przeszczepie włosów metodą FUE. Przez pierwsze 3 dni nie myjemy brody, po 3 dniach rozpoczyna się spłukiwanie wodą, a po 8 dniach miejsce przeszczepu czyli brodę myjemy szamponem. Golenie brody można rozpocząć po 6 tygodniach od zabiegu. Przeszczepione włosy zaczynają rosnąć po 3-4 miesiącach, a pełna gęstość jest po 12 miesiącach od zabiegu. Wprawdzie przeszczepiane są włosy z okolicy głowy, jednakże włos ten przejmuje funkcję włosa na brodzie. Staje się twardszy, lekko kręcony, czyli taki jak zarost. Przeszczep brody jest aktualnie jednym z bardziej pożądanych zabiegów przez mężczyzn głównie ze względów estetycznych.

Kiedy możemy wykonać zabieg przeszczepu brody:

1. Wypełnienie ubytków zarostu

Na wypełnienie ubytków nie potrzeba dużej ilości graftów, dlatego też zabieg można wykonać w jednej sesji zabiegowej. Gęstość dostosowuje się do gęstości na pozostałym obszarze. Mimo, że przeszczepione włosy są pobierane z głowy, mieszki po pewnym okresie czasu przejmują funkcje włosa na brodzie – czyli zarostu. Dzięki wykonaniu takiego przeszczepu pacjent uzyskuje w ciągu 12 miesięcy równy, gęsty zarost.

 

2. Uzupełnienie gęstości na brodzie

W przypadku takiego problemu potrzebna jest większa ilość graftów, jednakże zabieg można wykonać w jednej sesji zabiegowej. Procedura zabiegu jest taka sama jak w innych przypadkach.

3. Uzupełnienie miejsc pozbawionych włosów

Gdy obecny zarost wygląda, w ten sposób, że posiadane przez pacjenta owłosienie jest bardzo rzadkie i są widoczne puste miejsca pozbawione włosów zabieg określa się jako rozległy. W takim przypadku koniecznych jest kilka sesji zabiegowych. W pierwszym zabiegu wypełnia się ubytki w zaroście, w kolejnym wyrównuje się cały zarost. Przerwa pomiędzy zabiegami wynosi 12 miesięcy, bowiem muszą wyrosnąć włosy zaimplantowane podczas pierwszej sesji.

4. Pokrycie całego obszaru zarostu – brody

Podczas całkowitego pokrycia zarostu zabieg przeszczepu włosów jest bardzo rozległy i nie zawsze możliwy do wykonania. Na taki obszar potrzeba kilka sesji zabiegowych. Pacjent musi posiadać odpowiednią gęstość w okolicy dawczej. Przy kwalifikacji do zaplanowania takiego leczenie lekarz musi uwzględnić czy pacjent w przyszłości nie będzie planował zabiegu przeszczepu włosów na głowie. Całkowity brak zarostu na brodzie może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego też warunkiem kwalifikacji do zabiegu jest wykonanie pełnego pakietu badań hormonalnych. W wielu przypadkach w pierwszej kolejności stosuje się terapię hormonalną, którą przeprowadza lekarz endokrynolog.

Przeciwskazania do zabiegu przeszczepu brody:

– zmiany skórne w okolicy biorczej
– łysienie plackowate
– choroby zakaźne owłosionej skóry głowy
– zaawansowana cukrzyca
– nieuregulowane ciśnienie


Zobacz także: przeszczep brwi, przeszczep włosów FUE, przeszczep włosów metodą no shaving, terapia osoczem bogatopłytkowym.