Zaburzenia wzrostu włosów i choroby włosów prowadzące do zmian ich gęstości lub jakości wpływają zarówno na wygląd danej osoby, jak i prowadzą do znacznego obciążenia emocjonalnego z towarzyszącym niskim poczuciem własnej wartości a nawet z zaburzeniami psychologicznymi.

Uszkodzenia mechaniczne

Łysienie spowodowane czynnikami psychicznymi to grupa schorzeń, w przypadku których nadmierne wypadanie włosów wywołują czynniki mechaniczne. Zalicza się do nich wypadanie spowodowane naciąganiem, uciskaniem, trichotillomanię. Do wypadania włosów, które spowodowane jest ich naciąganiem dochodzi poprzez spinanie ich w tzw koński ogon, używanie wałków, prostowanie. Dodatkowo może to być przyczyną zapalenia mieszków włosowych. W większości przypadków proces ten jest odwracalny, ale może też doprowadzić do trwałej utraty włosów z bliznowaceniem. W leczeniu zaleca się zmianę fryzury.

Trichotillomania

Jest to zaburzenie psychiczne polegające na uporczywym i niekontrolowanym przymusie wyrywania sobie włosów. Przymus wyrywania włosów ma charakter czynności kompulsywnej. Wyróżniamy trichotillomanię automatyczną, w której włosy są wyrywane nieświadomie, automatycznie. Wyrywanie włosów jest poprzedzone uczuciem napięcia lub niepokoju, a czynność wyrywania włosów przynosi odprężenie. Czasami przymusowi wyrywania włosów towarzyszy trichofagia czyli przymus ich zjadania. W leczeniu trichotillomani stosuje się leki przeciwdepresyjne. U niektórych pacjentów sam kontakt z lekarzem lub psychologiem, ustalenie rozpoznania trichollomani i wyjaśnienie problemu może powstrzymać pacjenta przed dalszym wyrywaniem włosów. Dlatego pierwszy kontakt z pacjentem ma charakter psychoedukacji i wsparcia dla pacjenta. Poza farmakoterapią w leczeniu trichotillomanii stosuje się również psychoterapię.

Inne przypadki chorób włosów o podstawie psychicznej:

Trichotemnomania – charakteryzuje się kompulsywnym obcinaniem lub goleniem włosów

Trichodaganomania – polega na gryzieniu i odgryzaniu własnych włosów z różnych dostępnych ustom, obszarów skóry

Trichoteiromania – charakteryzuje się pocieraniem włosów i drapaniem owłosionej skóry głowy, które prowadzi do utraty lub widocznego uszkodzenia włosów.

Istnieje bardzo szerokie spektrum potencjalnych zaburzeń psychologicznych związanych z chorobami włosów, poczynając od łagodnych zaburzeń przystosowania do ciężkich chorób psychicznych. Pacjenci z chorobami włosów o podłożu psychosomatycznym wymagają podejścia holistycznego. Psychotrychologia dotyczy szerokiego spektrum możliwych rozeznań i chorób.

Zobacz także: