Metody badawcze

Wizyta trychologiczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Następnie trycholog przy użyciu mikrokamery umożliwiającej 200-krotne powiększenie czyli trichoskopii wykonuje badanie skóry głowy.

BADANIA LABORATORYJNE NA WYPADANIE WŁOSÓW

Przyczyny patologicznej utraty włosów u kobiet są podobne jak u mężczyzn – uwarunkowane genetycznie, hormonalnie, wiekowo. Za jedną z głównych przyczyn łysienia u kobiet uznaje się choroby przemiany materii tj. zaburzenia funkcji tarczycy, kory nadnerczy, itp. Podobnie jak u mężczyzn, również u kobiet, geny powodujące utratę włosów mogą być dziedziczone zarówno od strony ojca jak i matki. W przypadku większości osób utrata włosów może być stanem uleczalnym, rozpoznawalnym przy pomocy badań laboratoryjnych krwi lub moczu. O tym, jak będzie wyglądać proces leczenia wypadania włosów decyduje lekarz i trycholog po rozmowie z pacjentem i ocenie jego stanu zdrowia.

Głównymi badaniami przeprowadzanymi w celu ustalenia przyczyny wypadania włosów są:

morfologia – dzięki niemu możemy wykryć np. anemię, która powoduje min wypadanie włosów

ferrytyna – to białko, którego zadaniem jest gromadzenie żelaza. To najlepsze badania określające poziom żelaza w całym organizmie.

THS – to podstawowe badanie tarczycy, określające poziom hormonu odpowiedzialnego za prawidłowe jej działanie. Samo badanie TSH jest niewystarczające.

Ft3 – jej poziom informuje czy tarczyca działa prawidłowo. Przy podwyższonym wyniku można podejrzewać, że tarczyca wykazuje nadmierną aktywność. Nadczynność objawia się min tym, że włosy stają się cieńsze, rzadsze, sztywniejsze

Ft4 – jej poziom informuje, czy działa ona prawidłowo. Wyniki poniżej normy świadczą o niedoczynności tarczycy, co powoduje min łamliwość i wypadanie włosów

anty TPO – to badanie jest stosowane w diagnostyce chorób autoimmunologicznych tarczycy tj chorobie Hashimoto, przy której włosy stają się kruche i często nadmiernie wypadają

Testosteron – podstawowy, męski hormon płciowy, który występuję również u kobiet. Jego nadmiar może powodować łysienie typu męskiego

Androstendion – to hormon należący do androgenów. Jego wysoki poziom może świadczyć o zespole policystycznych jajników, który objawia się min łojotokiem, nadmiernym wypadaniem i przerzedzaniem włosów w okolicy zakoli.

Prolaktyna – to hormon typowo kobiecy. Jego wysoki poziom może powodować wypadanie włosów.

ANA – badanie przeciwjądrowe, które wykonuje się w przypadku podejrzenia tocznia rumieniowatego

Oczywiście nie są to wszystkie badania, które mogą być przydatne w diagnozowaniu przyczyny problemów z włosami.

Wizyta trychologiczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Następnie trycholog przy użyciu mikrokamery umożliwiającej 200-krotne powiększenie czyli trichoskopii wykonuje badanie skóry głowy.

W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie badania włosa czyli trichogram.

W uzupełnieniu pełnej diagnostyki trychologicznej wykonuje się badanie pierwiastkowe włosa.

TRICHOSKOPIA

Diagnozowanie to polega na obserwowaniu skóry głowy i włosów w 200-krotnym powiększeniu. Dokładny obraz pozwala ocenić kondycję włosów, stan skóry głowy i cebulek włosowych. Badanie wykonuje się w przypadku łysienia rozlanego ( łysienie androgenowe, telogenowe, plackowate) oraz chorób skóry głowy: przetłuszczania, łupieży, łojotoku, łuszczycy, grzybicy.

TRICHOSCOPIA CYFROWA – TRICHOLAB

To cyfrowa metoda badania włosów, która jest wykonywana za pomocą dermatoskopu z oprogramowaniem komputerowym i cyfrowym aparatem fotograficznym. Zaawansowana technika urządzeń pozwala na obserwowanie włosów w powiększeniu 20, a nawet 70-krotnym. Badanie umożliwia ocenę kondycji łodyg włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczającej jej skóry. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Nie wymaga golenia czy farbowania włosów.

Na czym polega badanie?

Trichoscopia jest całkowicie bezinwazyjna i bezbolesna, gdyż pozwala na ocenę kondycji włosów bez ich pobierania. Wszystkie dane zbiera kamera, która bada włosy i skórę głowy w okolicy czołowej, skroniowej i potylicznej. Z każdej z nich wykonuje się 4 zdjęcia. Przed badaniem nie należy wykonywać intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych ( trwała ondulacja czy farbowanie, intensywne mycie silnie oczyszczającymi szamponami).

Jakie efekty daje trichoscopia?

Metoda ta umożliwia zdiagnozowanie wszystkich typów łysienia, w tym łysienie androgenowego oraz przewlekłego łysienia telegenowego. Trichoscopia sprawdza się także w diagnostyce włosów ułamanych, resztkowych, dystroficznych. Dzięki badaniu można wykryć choroby zapalne takie jak liszaj płaski, liszaj rumieniowaty krążkowy. Badanie jest również podstawowym narzędziem pozwalającym monitorować postępy leczenia wypadania włosów. Trichoscopia umożliwia obiektywną ocenę skuteczności prowadzonej terapii, co w wielu przypadkach jest bardzo istotne dla pacjenta ze względu na psychosomatyczny wymiar wielu dermatoz skóry owłosionej głowy. Cyfrowy zapis badania pozwala na analizę zmian w czasie. Trichoscopia wykorzystuje stosowaną powszechnie w dermatologii technikę wideodermoskopii, czyli analizy obrazu skóry za pomocą kamery mikroskopowej połączonej z komputerem umożliwiającym cyfrowy zapis zdjęć.

TRICHOGRAM

To badanie mechanizmu i przyczyny łysienia oraz ocena stanów włosów. Badanie polega na mikroskopowej ocenie 50- 100 włosów. Włosy są pobierane z okolicy o największym przerzedzeniu. Wyrwane włosy odrastają. Ocenie podlegają mieszki włosowe oraz łodygi włosa.
Ocena stanu korzeni pozwala na określenie mechanizmu łysienia i nasilenia wypadania włosów.
W czasie wzrostu włos przechodzi kilka faz, które trwają od kilku do kilkudziesięciu tygodni.
W związku z tym w wyrwanej ze skóry głowy próbce włosów powinny sie znajdować włosy w poszczególnych fazach wzrostu (anagenowe, telogenowe, katagenowe) Ilości włosów w poszczególnej fazie powinny być w określonej proporcji. Zaburzenie tych proporcji wskazuje, jaki stan chorobowy występuje u pacjenta.

ANALIZA PIERWIASTKOWA

OPIS BADANIA

Analiza Pierwiastkowa Włosów to metoda badawcza, która umożliwia ocenę stanu odżywiania organizmu. Skład mineralny włosów odzwierciedla wiele równowag fizjologicznych organizmu. Wynik badania to ilość 29 pierwiastków ( w tym 5 pierwiastków toksycznych) i ich wzajemnych proporcji we włosach.
Wynik badania pierwiastkowego to wykresy z wartościami i proporcjami badanych pierwiastków, analiza tendencji zdrowotnych i zaleceń aktywności fizycznej, zaleceń  dietetycznych i suplementacji.
Dlaczego warto wykonać badanie w przypadku leczenia problemów z wypadaniem włosów?
Bowiem dieta uboga w witaminy i mikroelementy, stres, szybki tryb życia prowadzą do zachwiania równowagi pierwiastkowej w organizmie. A to prowadzi to powstania problemów z wypadaniem włosów, pogorszeniem struktury i kondycji włosów.
Badania to pomaga w leczeniu problemów z włosami przez zastosowanie odpowiedniej diety i suplementacji witaminowo- mikroelementowej.
Analiza Pierwiastkowa Włosów wspomaga leczenie zaburzeń : psycho-emocjonalnych ( min depresja, zła reakcja na stres), neurologicznych, dermatologicznych ( m.in. łuszczyca, bielactwo, wypadanie włosów, trądzik), kardiologicznych ( m.in. miażdżyca, zawał) i schorzeń kostno-stawowych ( m.in. RZS, osteoporoza). Wiele z tych zaburzeń powoduje występowanie problemów z włosami.
Dzięki Analizie Pierwiastkowej Włosów można zniwelować problemy złego wchłaniania i wydalania
( zaburzenia gastrologiczne) co pozwoli na prawidłowe odżywienie i naturalną detoksykację organizmu. Na podstawie otrzymanych wyników dietetyk pracujący w  klinice MD MEDMIX przygotuje optymalną dietę i program żywieniowy.
JAK WYGLĄDA BADANIE
Badanie jest bezbolesne i polega na pobraniu przez wycięcie 1 łyżki włosów. Włosy nie mogą być farbowane przez 6 tygodni. Przed badaniem należy włosy umyć i nie nakładać żadnych odżywek, past, lakierów.
Próbki włosów wraz z ankietą, którą wypełnia się w klinice zostają wysłane do laboratorium. Analiza próbki włosów i opis wyniku trwa 15 dni . Wynik to 50 stron opracowania, który analizujemy wspólnie z lekarzem i trychologiem .

BIOPSJA SKÓRY GŁOWY

Biopsja skóry wykonywana jest w celu rozpoznania stanów zapalnych skóry( łuszczyca, liszaj płaski), nowotworów, dermatoz, chorób o podłożu autoimmunologicznym. Wycinek pobiera się w celu prognostycznym podczas rokowania infekcji skóry, badań kontrolnych.

ZOBACZ TAKŻE: