Trycholog bada skórę głowy i włosy, dokonuje diagnozy i leczy problem. Nasza specjalizacja oprócz przeszczepu włosów obejmuje również medycynę włosa, czyli leczenia wypadania włosów. Medycyna włosa zwana też trychologią to dziedzina, która plasuje się między kosmetologią, a dermatologią. Z pomocy trychologa korzystamy, gdy zauważymy następujące problemy: nadmierna utrata włosów, łysienie, przerzedzenia, łupież, przetłuszczanie, świąd skóry głowy, zaczerwienienie, wypryski.
Choroby włosów, które podlegają leczeniu u trychologa:
Łysienie (androgenne, telogenowe, plackowate)
– łysienie androgenowe – polega na nadmiernym wypadaniu włosów związanym z procesem miniaturyzacji, czyli zmniejszenia i osłabienia mieszków włosowych. Choroba powodowana jest wpływem androgenów. Występuje u mężczyzn i kobiet. U mężczyzn przyczyną jest nadwrażliwość organizmu na DHT – dihydrotestosteronczyli czyli aktywną formę testosteronu. Oddziałuje on na receptory androgenowe mieszków włosowych, prowadząc do ich stopniowego zaniku. W skutek czego włos staje się coraz cieńszy i krótszy, a w rezultacie całkowicie zanika. U kobiet przebieg łysienia androgenowego różni się od przebiegu u mężczyzn. U kobiet następuje utrata włosów na szczycie głowy bez przesunięcia linii brzegowej. Łysienie androgenowe u kobiet jest wynikiem zaburzeń hormonalnych takich jak: choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników czy nadczynność kory nadnerczy.
– telogenowe – wypadanie włosów telogenowe występuje wtedy, gdy włos za szybko przechodzi w fazę wypadania, a faza stabilizacji czyli anagen trwa zbyt krótko. W prawidłowym przebiegu faza ta trwa około 6 lat. Wypadanie telegenowe może być spowodowane nadmiernym stresem, anemią, antybiotykoterapią, zażywaniem niektórych leków, chorobą z wysoką gorączką. W przypadku tego rodzaju wypadania włosów mieszki włosowe nie ulegają uszkodzeniu. Po dokonaniu prawidłowej diagnozy i włączeniu leczenia włosy odrastają.
– plackowate – to przewlekła choroba zapalna, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów w taki sposób, że na skórze głowy pozostają plamy, podobne do placków. Takie placki mogą powstać również na brodzie, brwiach. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Często choroba ta występuje z innymi chorobami z autoagresji, takimi jak atopowe zapalenie skóry, bielactwo, choroby tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów oraz toczeń rumieniowaty
Łupież – choroba skóry głowy objawiająca się drobnopłatowym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem
Łuszczyca owłosionej skóry głowy – objawia się świądem, pieczeniem czy pojawieniem się czerwonych grudek, oraz suchych i nawarstwiających się łusek. Zmiany skórne mogą przenosić się na całą głowę, wraz z czołem, karkiem, okolicami uszu. Łuszczycy towarzyszy często także wypadanie włosów.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – to przewlekła choroba zakaźna skóry głowy. Ma charakter nawrotowy. Najczęstsze objawy choroby to: rumień i łuszczenie skóry oraz silne swędzenie w miejscach zmienionych chorobowo.
Przetłuszczanie skóry głowy – jest to efekt nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Problem ma najczęściej podłoże hormonalne lub jest uwarunkowane genetycznie.
Uszkodzenie strukturalne włosów – są to uszkodzenia spowodowane działaniem czynników zewnętrznych (mechaniczne). Ingerencja po przez naciąganie włosów lub wywołane działaniem różnych preparatów podczas wykonywania zabiegów chemicznych.
Jak wygląda badanie trychologiczne?
Badanie włosa i owłosionej skóry głowy jest przeprowadzane kilkoma metodami:
1. TRICHOSCOPIA – to badanie trychologiczne bezinwazyjne i bezbolesne. Podczas trichoscopii jest oceniana struktura włosów. Trichoscopia jest nowoczesną metodą badania skóry głowy i włosów. Podczas badania specjalista ocenia łodygi włosów oraz struktury skóry głowy. Trichoscopia daje możliwość badanie bez konieczności pobierania włosów. Dzięki trichoscopii można odróżnić łysienie androgenowe od telegenowego, łysienie plackowate z trichotillomanią oraz diagnozować różne rodzaje łysienia bliznowaciejącego. Trichoscopia jest również wykorzystywana do diagnostyki chorób skóry głowy i odróżnienia np. łuszczycy od łojotokowego zapalenia skóry czy łupieżu.
Przebieg badania trychologicznego – badanie jest wykonywane za pomocą videodermatoskopu. Videodermatoskop jest wyposażony w różnego typu nakładki. Nakładki służą do badania stanu skóry głowy oraz włosy. Specjalistyczne głowice dają możliwość powiększenia od 20 x do 200 x. Do badania włosów i skóry trzeba się przygotować. Badanie trychologiczne jest całkowicie bezpieczne, mogą go wykonywać również kobiety w ciąży.
2. TRYCHOGRAM- to badanie trychologiczne z kolei polega na ocenie fazy wzrostu włosa na podstawie wyglądu mieszka włosowego. Do badania wykorzystuje się specjalistyczny mikroskop. W celu wykonania badania należy pobrać wzorcową ilość włosów – 50-100. Włosy wyrywa się z 3-4 miejsc najrzadziej owłosionej części głowy (wyrwane włosy odrastają). Włos przechodzi kilka faz wzrostu, dlatego też w każdej pobranej próbie powinny się znajdować włosy z każdej z faz w określonym procencie. Zaburzenie proporcji pokazuje z jakim łysieniem mamy do czynienia. Przed badaniem nie należy myć włosów od 24 do 48 godzin, nie należy również nakładać odżywek, pianek ani lakierów. W przypadku włosów farbowanych odrost powinien wynosić 2 cm.
Czym zajmuje się trycholog?
Trycholog to specjalista w dziedzinie leczenia włosów oraz skóry głowy. Przy pierwszych objawach wypadania włosów czy nawet poważniejszego łysienia należy w pierwszej kolejności zgłosić się do trychologa.
Czy badania trychologiczne są bolesne?
Samo wykonanie badania jest bezbolesne, nieinwazyjne oraz nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.
W dniu wizyty u trychologa nie należy myć włosów. Prawda czy mit?
Badanie trychologiczne powinno być wykonane na czystej skórze głowy. Mycie włosów powinniśmy wykonać na dzień przed wizytą u trychologa.
Ciąża a badanie trychologiczne?
W przypadku kobiet w ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań w celu wykonania badania przez trychologa.
Jakie choroby włosów leczy trycholog?
Do najbardziej popularnych chorób leczonych w trychologii możemy zaliczyć: łysienie androgenowe, telogenowe i plackowate oraz łupież i łuszczycę skóry głowy.
Zobacz także: tricho therapy expert, osocze bogatopłytkowe, peptydowa terapia włosów, mezoterapia igłowa, zabiegi trychologiczne, terapia domowa.