Prawidłowe postępowanie po zabiegu wpływa na przyjęcie oraz wzrost włosa, dlatego od pacjenta również zależy efekt zabiegu. Każdy pacjent po zabiegu zostaje dokładnie poinformowany o sposobie postępowania z transplantami. Klinika również pozostaje do ciągłej dyspozycji, w przypadku gdy pacjent ma pytania lub zauważy niepokojące objawy. Planując termin zabiegu należy uwzględnić okres gojenia miejsca biorczego i dawczego, który wynosi 14 dni. Bezpośrednio po zabiegu jest zakładany na miejsce dawcze bandaż, który powinien pozostać na miejscu przez dwa dni.
Po zabiegu należy przyjmować tylko leki przepisane przez lekarza. Przyjmowanie innych leków powinno być skonsultowane z recepcją
POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU PRZESZCZEPU WŁOSÓW
MIEJSCE PRZESZCZEPIONYCH WŁOSÓW:
1-8 dzień po zabiegu – nie dotyka się, nie myje się szamponem zaimplantowanych włosów.
1-8 dzień po zabiegu – należy nakładać 2 x dziennie krem CICATRIDINA w miejscu poboru transplantów (z tyłu głowy)
3 dzień po zabiegu – rozpoczyna się płukać głowę lekkim strumieniem wody, nie wycierając jej. Płukanie głowy powoduje powolne zmywanie strupków.
8 dzień po zabiegu – Pacjent w tym dniu rozpoczyna delikatnie myć włosy. Do mycia używa się delikatnego szamponu, o pH 5,5. Przed myciem włosów na okolicę implantacji nakłada się kilka kropel oliwki. Oliwkę należy pozostawić na skórze głowy 30 min. Oliwka nawilża skórę i ułatwia usuwanie strupków.
Od 6 tygodnia po zabiegu – rozpoczyna się stosowanie LOXON 5%.
MIEJSCE POBRANIA WŁOSÓW:
W miejscu pobrania włosów czyli potylicy należy postępować podobnie jak w przypadku miejsca pobrania, jak to zostało opisane powyżej.
Miejsce pobrania włosów tj potylicę można myć od 3 dnia po zabiegu.
Można stosować również szampon
INNE ZALECENIA DO STOSOWANIA PO ZABIEGU:
Szczotka/masażer – stosuje się od 3 tygodnia po zabiegu. Ruchami posuwistymi należy czesać skórę głowy od części czołowej do tyłu głowy.
– w pierwszych 14 dniach po zabiegu należy uważać na głowę, szczególnie na miejsce implantacji, podczas wsiadania do samochodu, podczas wykonywania czynności dnia codziennego chronić głowę przed wszelakimi uderzeniami, zadrapaniami,
– nie powinno wykonywać się gwałtownych ruchów pochylania,
– nie należy nosić ciężkich przedmiotów i nie wykonywać prac fizycznych.
INNE OBJAWY, KTÓRE MOGĄ WYSTĄPIĆ PO ZABIEGU:
Obrzęk – Po zabiegu mogą być obecne obrzęki w miejscu przeszczepionych włosów, a nawet w sąsiedniej okolicy, zwłaszcza czołowej oraz okolic powiekowych i podżuchwowych. Jest to „normalny” proces związany zabiegiem i przemieszczającym się płynem użytym do znieczulenia. W naturalny sposób obrzęk będzie ustępował po 3 – 4 dniach, po czym znaczącą różnicę można zaobserwować już po pierwszej nocy.
Spanie – najlepszą pozycją do spania i odpoczynku po zabiegu jest pozycja z lekko uniesioną głową i górną częścią ciała pod kątem 45 stopni.
Spanie w pozycji półleżącej na plecach zaleca się przez pierwsze 5 dni
Alkohol, palenie papierosów, aktywność seksualna – ogranicza się do minimum 3-4 dni po zabiegu.
Słońce – po zabiegu należy przez 6 tygodni unikać natężonego światła słonecznego i solarium.
Wysiłek fizyczny – przez 6 tygodni po zabiegu nie zaleca się uprawiać aktywności sportowej tj bieganie, siłownia, basen, narty. Dozwolone są spacery.
Noszenie czapki- czapkę, najlepiej z naturalnego włókna tj wełna, bawełna, można zakładać po 3-4 dniach po zabiegu.
Noszenie kasku ( narciarskiego, rowerowego)- nie zaleca się noszenie kasku przez 6 tygodni po zabiegu
Zabiegi fryzjerskie – przez okres 6 tygodni nie wykonywać zabiegów fryzjerskich, farbowania, nakładania odżywek, środków do stylizacji włosów.
Po 3 tygodnia można wykonać ścinanie włosów, podczas wizyty fryzjerskiej zwrócić uwagę, aby wszelkie narzędzia fryzjerskie zostały zdezynfekowane.
Zobacz także:
Jak wygląda przygotowanie i przebieg zabiegu przeszczepu włosów.
This post is also available in: angielski