Prawidłowe postępowanie po zabiegu wpływa na przyjęcie oraz wzrost włosa, dlatego od pacjenta również zależy efekt zabiegu. Każdy pacjent po zabiegu zostaje dokładnie poinformowany o sposobie postępowania z transplantami. Klinika również pozostaje do ciągłej dyspozycji, w przypadku gdy pacjent ma pytania lub zauważy niepokojące objawy. Planując termin zabiegu należy uwzględnić okres gojenia miejsca biorczego i dawczego, który wynosi 14 dni. Bezpośrednio po zabiegu jest zakładany na miejsce dawcze bandaż, który powinien pozostać na miejscu przez dwa dni.

POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU PRZESZCZEPU WŁOSÓW

MIEJSCE PRZESZCZEPIONYCH WŁOSÓW:

1-8 dzień po zabiegu – nie dotyka się, nie myje zaimplantowanych włosów.
1-8 dzień po zabiegu – należy nakładać krem CICATRIDINA w miejscu poboru transplantów (z tyłu głowy)
3 dzień po zabiegu – rozpoczyna się płukać głowę lekkim strumieniem wody, nie wycierając jej. Płukanie głowy powoduje powolne zmywanie strupków.
Od 8 dnia po zabiegu – rozpoczyna się stosowanie LOXON 5%.
8 dzień po zabiegu – Pacjent w tym dniu rozpoczyna delikatnie myć włosy. Do mycia używa się delikatnego szamponu, o pH 5,5. Przed myciem włosów na okolicę implantacji nakłada się kilka kropel oliwki. Oliwkę należy pozostawić na skórze głowy 30 min. Oliwka nawilża skórę i ułatwia usuwanie strupków.

MIEJSCE POBRANIA WŁOSÓW:

W miejscu pobrania włosów czyli potylicy należy postępować podobnie jak w przypadku miejsca pobrania, jak to zostało opisane powyżej.

INNE ZALECENIA DO STOSOWANIA PO ZABIEGU:

Szczotka/masażer – stosuje się od 3 tygodnia po zabiegu. Ruchami posuwistymi należy czesać skórę głowy od części czołowej do tyłu głowy.

– w pierwszych 14 dniach po zabiegu należy uważać na głowę, szczególnie na miejsce implantacji, podczas wsiadania do samochodu, podczas wykonywania czynności dnia codziennego chronić głowę przed wszelakimi uderzeniami, zadrapaniami,
– nie powinno wykonywać się gwałtownych ruchów pochylania,
– nie należy nosić ciężkich przedmiotów i nie wykonywać prac fizycznych.

INNE OBJAWY, KTÓRE MOGĄ WYSTĄPIĆ PO ZABIEGU:

Obrzęk – Po zabiegu mogą być obecne obrzęki w miejscu przeszczepionych włosów, a nawet w sąsiedniej okolicy, zwłaszcza czołowej oraz okolic powiekowych i podżuchwowych. Jest to „normalny” proces związany zabiegiem i przemieszczającym się płynem użytym do znieczulenia. W naturalny sposób obrzęk będzie ustępował po 3 – 4 dniach, po czym znaczącą różnicę można zaobserwować już po pierwszej nocy.

Spanie – najlepszą pozycją do spania i odpoczynku po zabiegu jest pozycja z lekko uniesioną głową i górną częścią ciała pod kątem 45 stopni.

Alkohol, palenie papierosów, aktywność seksualna – ogranicza się do minimum 3-4 dni po zabiegu.

Słońce – po zabiegu należy przez 6 tygodni unikać natężonego światła słonecznego i solarium.

Wysiłek fizyczny – po 21 dniach można ponownie powrócić do wykonywania ćwiczeń fizycznych z pełnym obciążeniem, pływania, grania w tenisa.

Zabiegi fryzjerskie – przez okres 3 tygodni nie wykonywać zabiegów fryzjerskich, ścinania włosów, farbowania, nakładania odżywek, środków do stylizacji włosów.

 

Zobacz także:

Jak wygląda przygotowanie i przebieg zabiegu przeszczepu włosów.

This post is also available in: angielski