Przyczyną łysienia pourazowego są najczęściej urazy mechaniczne, operacje w obrębie głowy, oparzenia, radioterapie. Mogą być również blizny po chorobach. Spotykanymi bliznami są blizny powstałe w chorobach tkanki łącznej – kolagenoz np. twardzina ograniczona. Tego typu łysienie jest łysieniem bliznowaciejącym czyli takim, przy którym włosy nie wyrosną. Blizny pourazowe i chorobowe leczy się różnymi metodami.

Proces przygotowania skóry głowy (blizny) do przeszczepu włosów

Przed zabiegiem przeszczepu włosów należy przygotować skórę na bliźnie, aby zwiększyć efekt przyjęcia przeszczepionych włosów. Skóra na bliźnie powstała na skutek urazu lub choroby jest zmieniona. Może być zgrubiała, cienka lub zwiotczała. Blizna po urazie zazwyczaj jest zgrubiała, o nierównej strukturze. Natomiast skóra na bliźnie chorobowej zazwyczaj jest cienka, bez podłoża tkanki tłuszczowej. Przygotowanie odpowiedniego „podłoża” jest konieczne, aby przeszczepione włosy mogły się prawidłowo przyjąć. Tkanki w okolicach przeszczepu należy przygotować. Zabieg ten wykonuje się dwoma metodami w celu rozmiękczenia zgrubiałej blizny lub przygotowania odpowiedniego podłoża przy cienkiej, pozbawionej tkanki tłuszczowej skórze. Zabiegi przygotowujące tkankę skórną w miejscu blizn do wykonania przeszczepu włosów:

– podanie osocza bogatopłytkowego – osocze bogatopłytkowe jest materiałem uzyskanym z krwi własnej pacjenta. Po odwirowaniu krwi zostaje odseparowane osocze bogatopłytkowe. Osocze zawiera czynniki wzrostu, dzięki którym tworzą się nowe tkanki i naczynia krwionośne,

– podanie komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej – w zabiegu pobrana jest tkanka tłuszczowa, która zostaje poddana zabiegowi filtracji i odseparowania z niej komórek macierzystych. Do pozyskanych komórek macierzystych dodaje się osocze bogatopłytkowe jako aktywator. Osocze aktywuje podział komórek macierzystych dzięki temu tworzą się nowe komórki tkanki skórnej i tłuszczowej.

Przeszczep włosów na bliznę

Celem powyższych zabiegów jest przygotowanie odpowiedniego “podłoża” do przeszczepu włosów. Dzięki temu włos jest lepiej odżywiony, dokrwiony i dotleniony. A to zwiększa procent przyjęcia graftów. Przeszczep włosów na bliznę jest możliwy po okresie około 2-3 miesięcy od wykonania zabiegów medycznych.

W każdym przypadku przeszczepu włosów w okolicy blizny pacjent musi odbyć wizytę osobistą z lekarzem wykonującym zabieg. Wizyta ta jest konieczna w celu zbadania (skóry) blizny i ustalenia programu leczenia. W przypadku blizn powstałych z powodu choroby pacjent zobowiązany jest do przedstawienia zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zabiegu od prowadzącego lekarza. Podczas zabiegu przeszczepu wykonywanego bezpośrednio na bliznę po naświetlaniach radiologicznych pacjent musi być całkowicie zdrowy. Z kolei od momentu zakończenia leczenia onkologicznego musi minąć minimum 5 lat.


Zobacz także: przeszczep włosów metodą FUE, przeszczep włosów u kobiet, przeszczep włosów bez golenia, przeszczep brody, przeszczep brwi, przeszczep włosów cena.