Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej

Zastosowanie komórek tkanki tłuszczowej (adipocytów) staje się coraz bardziej powszechne w terapii regeneracyjnej opartej na komórkach macierzystych. Od dawna wiadomo, że komórki macierzyste są odpowiedzialne za prawidłowy wzrost i rozwój organizmu. Nowa metoda leczenia wykorzystuje względnie wysoką koncentrację komórek macierzystych w tkance tłuszczowej. Wysoka skuteczność procedury ma także związek z czynnikami wzrostu obecnymi w tkance tłuszczowej. Dzięki nowemu odkryciu możliwe jest zatrzymanie procesu łysienia i stymulowanie ponownego wzrostu włosów. W tym celu niezbędna jest aktywacja uśpionych komórek macierzystych znajdujących się u podstawy mieszków włosowych. Wskazano, że u podstawy mieszka włosowego łysiejącej osoby nadal znajdują się komórki macierzyste, natomiast utraciły one zdolność do stymulowania szybkiej regeneracji włosów. Uważa się, że potrzebują one impulsu pochodzącego z wnętrza skóry, który umożliwi ich pobudzenie i w efekcie dojdzie do ponownego wzrostu włosów. W tym celu wykorzystujemy komórki macierzyste. Zaobserwowano, że kiedy dochodzi do obumarcia korzenia włosa znajdującego się w obrębie skóry, następuje spadek objętości znajdującej się tam podściółki tłuszczowej. Z kolei w momencie wzrostu włosa w wyniku działania procesu różnicowania i rozwoju komórek, objętość tej podściółki zwiększa się.  Komórki macierzyste są zaangażowane w tworzenie nowych komórek tłuszczowych niezbędnych do szybkiej regeneracji włosów. Komórki macierzyste wytwarzają cząsteczkę PDGF czyli płytkowy czynnik wzrostu, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu włosów, gdyż odpowiada on za zróżnicowanie i podziały komórkowe. Dlatego też komórki macierzyste zostają wykorzystane w celu pobudzenia wzrostu włosów.

Komórki macierzyste to komórki, które mogą dać początek każdej komórce i tkance nowopowstającego organizmu. Mogą być pozyskane z komórki jajowej, od zarodka lub z krwi pępowinowej noworodka, ale również od każdego człowieka, także dorosłego. W tym ostatnim przypadku pozyskujemy mezenchymalne komórki macierzyste. Mezenchymalne komórki macierzyste to komórki o unikatowych zdolnościach do samoodnowy i przekształcenia się w inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka, w tym tkanka nerwowa, mięśniowa, kostna czy krew. Komórki macierzyste posiadają zdolność rozpoznawania uszkodzonych tkanek i ich naprawiania. Podane do tkanki przybierają jej postać. Komórki macierzyste już dziś są standardowo stosowane w leczeniu ponad 70 schorzeń. Wykorzystuje się je w leczeniu dzieci oraz osób dorosłych. Już po upływie miesiąca od wykonania zabiegu możemy zauważyć poprawę stanu chorobowego.

Komórki macierzyste – jak wygląda zabieg?

Zabieg wykonywany w klinice MD MEDMIX polega na podaniu zastrzyku z preparatu autologicznych komórek macierzystych uzyskiwanych z tkanki tłuszczowej pacjenta. Technologia zabiegu jest prosta, polega na pobraniu niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej, mechanicznemu przetworzeniu, a następnie podawana jest w celu wzmocnienia i regeneracji cebulek włosowych. Tkanka tłuszczowa jest pobierana na zasadzie mini liposukcji. Tkanka jest pobierana z brzucha lub ud po miejscowym znieczuleniu. Pobrany materiał tkankowy jest następnie w niewielkim stopniu przetwarzany przy zachowaniu jego istotnych właściwości. Do przetworzonej tkanki tłuszczowej dodaje się osocze bogatopłytkowe w celu wzmocnienia działania i aktywacji komórek mezenchymalnych. Następnie tkanka zostaje wstrzyknięta w owłosioną skórę głowy. Wstrzyknięty materiał pozostaje w miejscu iniekcji i nie zostaje wchłonięty co pozwala zmaksymalizować korzyści z terapii. Cała procedura jest wykonywana podczas jednego dnia. Autologiczne komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej skracają proces gojenia i się regenerują, ponieważ materiał pochodzący z własnego organizmu pacjenta nie może być przyczyną podrażnienia ani innej reakcji alergicznej u osób je stosujących.


Zobacz także: tricho therapy expert, osocze bogatopłytkowe, peptydowa terapia włosów, mezoterapia igłowa, zabiegi trychologiczne, terapia domowa.