ZABURZENIA HORMONALNE JAKO PRZYCZYNA WYPADANIA WŁOSÓW


ZABURZENIA HORMONALNE JAKO PRZYCZYNA WYPADANIA WŁOSÓW

Nadmierne wypadanie włosów to problem zarówno estetyczny jak i zdrowotny. Jedną z przyczyn łysienia są zaburzenia hormonalne. Na stan włosów mają wpływ między innymi hormony płciowe (androgeny – DHT). Na wypadanie włosów skarżą się również często kobiety, które urodziły dzieci i kobiety w okresie menopauzy. W takich przypadkach za przyczynę uznawane są estrogeny.

Jakie hormony odpowiadają za wypadanie włosów? Największy wpływ na mieszki włosowe mają androgeny (hormony androgenne), czyli hormony męskie. Dihydrotestosteron (DHT) będący najaktywniejszą formą testosteronu. Powstaje on w wyniku przemiany testosteronu pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy. U kobiet problem z włosami jest zapoczątkowany z hormonów nadnercza, ale finalnie także prowadzi do uwolnienia DHT. Podwyższone stężenie DHT redukuje wielkość mieszka włosowego wprowadzając go w ostatnią fazę cyklu – telogenową. Zwiększone stężenie DHT powoduje zatem najczęściej występujący typ łysienia androgenowego.

Hormony a włosy przy łysieniu androgenowym

Łysienie hormonalne androgenowe to najczęściej obserwowany typ łysienia u mężczyzn. Występuje jako genetyczny problem i jest dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Ten typ łysienia związany jest z androgenami. Pojawia się około 40-tego roku życia lub wcześniej. Często poprzedza występowanie w młodym wieku nadmiernego łojotoku i łupieżu. Jako pierwsze wypadają włosy w okolicach zakoli w kierunku szczytu głowy.

Skala łysienia męskiego określana jest jako skala Norwood

 

Cały mechanizm łysienia androgenowego spowodowany jest hamującym działaniem dihydrotestosteronu na mieszki włosowe skóry głowy. W okresie dzieciństwa i młodości hormony męskie są w równowadze oraz dominują włosy w anafazie. Nadmiar DHT  obserwowany jest w okresie andropauzy u mężczyzn, gdy stopniowo zmniejsza się poziom testosteronu w organizmie. Dlatego też właśnie w tym okresie ma miejsce intensywne wypadanie włosów spowodowane przez hormony u mężczyzn.

HORMONALNE WYPADANIE WŁOSÓW U KOBIET

Wiele kobiet skarży się na problem nadmiernie wypadających włosów po urodzeniu dziecka. Jaki jest tego powód? U kobiety ciężarnej poziom estrogenów wzrasta. Trzeba powiedzieć, że hormony te zapobiegają wypadaniu włosów. Kiedy kobieta urodzi stężenie estrogenów gwałtownie spada, a co za tym idzie, po porodzie kobieta traci sporą ilość włosów, które nie wypadły w czasie ciąży. Wiele kobiet martwi się takim stanem rzeczy i obawia postępującego łysienia. Warto jednak pamiętać, że gospodarka hormonalna po upływie kilku miesięcy po porodzie wraca do normy, stabilizując się. Włosy odrastają, a ich kondycja ulega znacznej poprawie.

Hormony a menopauza

Łysienie u kobiet jest problemem bardzo dotkliwym. Dotyczy kobiet w czwartej dekadzie życia i starszych. W trakcie diagnostyki łysienia zawsze trzeba wziąć pod uwagę zaburzenia hormonalne. Bardzo ważną rolę odgrywa dokładnie zebrany wywiad ginekologiczny pod kątem nieregularnych cykli menstruacyjnych, niepłodności czy zespołu policystycznych jajników. U kobiet młodych stosujących antykoncepcję doustną jak i u kobiet w wieku przekwitania może pojawić się problem łysienia. Zjawisko to związane jest z wahaniami hormonalnymi. Estrogeny bowiem działają stabilizująco na poziom dihydrotestosteronu. W momencie zaburzenia tej równowagi załamuje się również struktura włosa. W okresie menopauzy, gdy dochodzi do powolnego spadku estrogenów, nasila się przemiana hormonów nadnerczy. W wyniku uzyskuje się wzrost poziomu DHT. Mieszki włosowe są wtedy bezsilne, przechodzą w fazę telogenową i rozpoczyna się proces łysienia. U kobiet obserwuje się charakterystyczne wypadanie włosów ze szczytu głowy z ich pozostaniem w części czołowej. Obszar łysienia często zajmuje skórę całej głowy, co objawia się w postaci rzadkich włosów.

Skala łysienia żeńskiego jest określana w skali Hamiltona

 

Jakie hormony badać przy wypadaniu włosów?

Zawsze należy pamiętać, że odstawienie leków pobudzających wypadanie włosów, usunięcie czynnika prowokującego ten proces np. niewłaściwego szamponu, lakieru czy innego kosmetyku oraz redukcja stresu nie tylko zapobiega dalszemu postępowi łysienia, ale także może pozytywnie wpływać na wygląd. Ponadto należy skontrolować stężenie hormonów tarczycy w kierunku nadczynności bądź niedoczynności tego narządu, która również może być przyczyną łysienia. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn łysienie jest poważnym problemem. Oprócz defektu kosmetycznego negatywnie oddziałuje na psychikę.

Hormonalne wypadanie włosów – formy leczenia

Całkowite  zahamowanie łysienia androgenowego jest niemożliwe, ale są sposoby na jego opóźnienie. Występują różne formy leczenia

  • terapia medyczna
  • terapia farmakologiczna

W terapii medycznej wykonuje się zabiegi trychologiczne, mezoterapię osoczem bogatopłytkowym, mezotrapię peptydami. To właśnie zabiegi trychologiczne zaleca się wzmacniać kuracją domową. Terapia farmakologiczna polega na stosowaniu leków z finasterydem oraz zewnętrznego preparatu LOXON 5. Przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest wizyta trychologiczna w klinice. Podczas takiej wizyty zostanie zbadana skóra głowy z użyciem mikrokamery, a na podstawie objawów zewnętrznych i wywiadu lekarz trycholog zleci wykonanie specjalistycznych badań, na podstawie których można dokonać diagnozy typu łysienia.