JAK SZYBKO WYRASTAJĄ WŁOSY PO PRZESZCZEPIE?


JAK SZYBKO WYRASTAJĄ WŁOSY PO PRZESZCZEPIE?

Osoby, które borykają się z problemem łysienia bardzo często zastanawiają się w jakim odstępie czasu od zabiegu przeszczepu włosów mogą oczekiwać jakichkolwiek rezultatów. Włosy u pacjentów mogą wyrastać w różnym tempie. W przypadku przeszczepu włosów możemy oczekiwać efektów po upływie pewnego okresu. Dowiedz się jak szybko wyrastają włosy po zabiegu.

Czy zabieg przeszczepu włosów wpływa od razu na długość i gęstość włosów?

To pytanie, które bardzo często pojawia się zarówno na wizytach osobistych jak i podczas korespondencji mailowej z pacjentami. Niestety muszę w tym momencie wyjaśnić, że tak nie jest. Pacjent po przeszczepie nie może posiadać od dnia wykonania zabiegu długich i gęstych włosów.  Oczywiście istnieje metoda pobierania długich włosów i rzeczywiście takie włosy się też implantuje, ale one nie pozostają w skórze na długo. Aby objaśnić cały proces „zachowania się” włosów po przeszczepie zacznę od początku czyli od przygotowania pacjenta do zabiegu.
Włosy w okolicy dawczej czyli poboru muszą być w większości przypadków zgolone na wysokość od 2-3mm. Jest to spowodowane tym, że igły – punche do poboru włosów mają kocówkę o odpowiedniej długości. Ponadto taki włos należy umieścić w otworze igły. Gdy włos będzie zbyt długi, może się w niej nie zmieścić. Istnieje także możliwość poboru długich włosów, jednakże ich długość też nie jest wystarczająca. Takie włosy mogą mieć około 2-3 centymetrów długości. Tego typu przeszczep jest jak najbardziej możliwy, bowiem do zabiegu używa się innych punchy i urządzenia dostosowanego właśnie do takich zabiegów. Punche takie mają wycięcie z boku igły, w które umieszczany jest pobierany włos, aby ten włos nie został uszkodzony do poboru używa się specjalnego urządzenia z ruchem oscylacyjnym.

Bez względu na to, czy implantowane włosy będą długie czy krótkie nie pozostają one w skórze na długo. Dlaczego tak jest? Według badań medycznych zaimplantowany włos wypada. Taka jest jego fizjologia. W jakim stopniu one wypadają i czy wypadają wszystkie? Wiele zależy od indywidualnej predyspozycji organizmu pacjenta. Można zauważyć, że włosy momentami wypadają z cebulką. Żaden przypadek zarówno co do ilości wypadania zaimplantowanych graftów czy jego nie wypadania nie jest nieprawidłowy. Może część włosów pozostać w skórze, a część wypaść. Bardzo częstym problemem pacjentów jest to, że zaimplantowane włosy wypadają z cebulką. Nie należy się w tym przypadku przejmować, że dany włos już nie wyrośnie. Bowiem za wzrost nowego włosa jest odpowiedzialna nie cebulka włosa, ale brodawka. To ona produkuje nowe włosy. Pokazuje to poniższy rysunek budowy włosa.


Każdy z pacjentów nie może się doczekać kiedy zaczną wyrastać zaimplantowane włosy, a więc co może przyśpieszyć ich wzrost? Fizjologicznie włosy wyrastają od 3 miesiąca po zabiegu, a końcowy efekt jest widoczny w 12 miesiącu od zabiegu. Jednakże zdarzają się przypadki, że wzrost nowych włosów może trwać nawet 18 miesięcy. Jest to proces wzrostu, który oznacza, że włosy nie wyrastają wszystkie od razu. Wzrost, a właściwie zagęszczanie przebiega kilka miesięcy. Jest to spowodowane tym, że włos rośnie w trzech fazach : wzrostu, stabilizacji i wypadania. Implantując włosy nie wiadomo w jakiej są fazie wzrostu, dlatego też wyrastają w różnym tempie.

Co pomaga, a co szkodzi w prawidłowym wzroście włosów po przeszczepie?

Podstawową zasadą jest przestrzeganie zaleceń otrzymanych od lekarza po zabiegu, czyli zaleceń dotyczących pielęgnacji miejsca dawczego i biorczego oraz wskazań dotyczących czynności życia codziennego i wypoczynku. Główną zasadą jest delikatność w postępowaniu, ponieważ zaimplantowany włos jest bardzo delikatny i w pierwszych dniach jest łatwy do fizycznego zniszczenia. Z uwagi na to, że włos jest żywy to zaczyna tworzyć własne tkanki i naczynia włosowate. Te małe naczynka łączą się z większymi naczyniami tworząc siatkę naczyń. Tak jak widać na powyższym rysunku brodawka włosa jest „opleciona” przez naczynia włosowate. Dzięki czemu każdy włos jest odpowiednio ukrwiony. A jak wiadomo z krwią są dostarczane składniki odżywcze i tlen. Tlen jest potrzebny do życia. Kolejnym aspektem jest właśnie odpowiednie dotlenienie i odżywienie w postaci tlenu.

Pomocne jest także codzienne masowanie i czesanie włosów oraz skóry głowy. Każdy masaż pobudza krążenie, a krew krąży szybciej dostarczając większą ilość składników odżywczych. Nie należy się obawiać czesania. Warto pamiętać, aby czesanie i masowanie skóry głowy rozpocząć po 3 tygodniach od zabiegu. Wówczas włos jest dobrze „zakorzeniony” w skórze. Skoro z krwią są dostarczane składniki odżywcze należy pamiętać także o prawidłowym, zdrowym odżywianiu. Nie ma konieczności stosowania specjalnych diety, ani zażywania suplementów. W sytuacji gdy jesteśmy zdrowi w pierwszej kolejności organizm pobiera witaminy z pożywienia. Suplementy diety stosujemy w momencie niskich poziomów witamin czy mikroelementów. Bardzo ważną rzeczą jest palenie papierosów, a dokładnie zaprzestania palenia. Palenie papierosów i dym papierosowy zamykają światło maleńkich naczyń włosowatych, skutkiem czego włos jest słabo dotleniony i gorzej rośnie.

Kolejną przeszkodą i problemem przy wzroście zaimplantowanych włosów są wszelkie zmiany skórne. Mogą pojawić się zarówno po jak i przed zabiegiem przeszczepu włosów. Wszelkie zmiany skórne muszą być całkowicie wyleczone. Natomiast po zabiegu mogą być widoczne podrażnienia skóry, zaczerwienienia i wypryski. Zaczerwienienie skóry w pierwszych dnach po zabiegu jest normalnym objawem i nie ma powodów do niepokoju. Loxon, który jest zalecany do stosowania po miesiącu od zabiegu zawiera alkohol, który może źle działać na niektórych pacjentów. W takim przypadku należy go odstawić. Jeżeli nadal nie ma poprawy względem naskórnych zmian to należy skonsultować z lekarzem dermatologiem. Klinika MEDMIX i lekarz operujący jest oczywiście cały czas po zabiegu do dyspozycji pacjenta. Jeszcze jedna zmiana skórna, o której należy powiedzieć to wyprysk. Może on powstać na skutek przebijania włosa przez gruczoł łojowy. Bardzo często pojawia się taki objaw przy wzroście włosa. Jest to normalne zjawisko, ale nie oznacza, że należy bagatelizować ten objaw. Nie należy go wyduszać, osuszać, drapać. W tym wyprysku jest ropa, a ropa to bakterie, które na skutek drapania mogą się rozprzestrzenić. Ten objaw oczywiście należy również skonsultować z lekarzem. Reasumując, przy oczekiwaniu na wzrost włosów po przeszczepie należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • stosować się do zaleceń pozabiegowych kliniki
  • dbać o higienę pola zabiegowego
  • wszelkie niepokojące zmiany konsultować z lekarzem operującym
  • uzbroić się w cierpliwość i nie przeglądać codziennie efektów w lustrze