Czy farbowanie włosów może powodować łysienie?


Czy farbowanie włosów może powodować łysienie?

Wpływ farbowania włosów na ich kondycję jest powszechnie znany.Bez względu na to, czy rozjaśniasz włosy, przyciemniasz czy maskujesz siwiznę, farba do koloryzacji nie tylko zmienia kolor Twoich włosów, ale może negatywnie wpłynąć na ich stan. Chemikalia zawarte w farbach niszczą cebulkę włosa i mogą sprawić, że twoje włosy będą suche i łamliwe. Aby zmniejszyć stopień zniszczenia włosów podczas farbowania, zawsze korzystaj z usług fryzjera.

Farbowanie a wypadanie włosów

Istnieje zależność między farbowaniem a wypadaniem włosów, jednak ich utrata w takim przypadku nie jest trwała. Chemikalia zawarte w farbach mogą powodować łamanie włosów. Farby podrażniają także skórę głowy, a drapanie się po głowie może spowodować większe wypadanie włosów niż chemikalia. Jeśli zauważysz, że tracisz więcej włosów po koloryzacji, to być może znak, który świadczy o uczuleniu na składniki farby. Farbowanie włosów jest regularną czynnością wykonywaną przez miliony kobiet i mężczyzn na całym świecie. Codziennie zużywa się hektolitry farb do włosów w salonach fryzjerskich i domowych łazienkach. Profesjonalne farby dzielą się na te permanentne (trwałe) i semipermanentne (półtrwałe). Trwała koloryzacja przeznaczona jest dla włosów dojrzałych oraz do drastycznych zmian naturalnego koloru włosów. Półtrwała koloryzacja z kolei a może podkreślić lub odświeżyć naturalny kolor, czy zneutralizować niepożądane odcienie. Natomiast niezależnie od tego, jak farba została nazwana, jej zastosowanie ma na celu nadanie koloru i połysku włosom. Farba do włosów to chemia w czystej postaci. Składniki mieszanki koloryzującej muszą współgrać ze sobą, aby otworzyć łuskę włosa, rozprowadzić barwniki wewnątrz włosa, “zakotwiczyć” je tam trwale (bądź półtrwale) i na koniec – zamknąć łuski.
Producenci farb także prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych i jeszcze bezpieczniejszych produktów do koloryzacji mając na uwadze wzrastającą świadomość klientów. Ponieważ rynek kolorantów jest ogromny, możemy znaleźć na nim zarówno te farby, których składniki szkodliwe ledwo mieszczą się w wyznaczonych prawem ramach, ale i takie, które zdecydowanie pozostawiają w tyle pod względem technologicznym i jakościowym pozostałe produkty. I to tak na prawdę od tego, który z produktów wybierzemy, będziemy zależeć stan naszych włosów. Będą one mniej lub bardziej narażone na składniki, które ewentualnie mogą je zniszczyć i doprowadzić do wypadania.

farbowanie włosów

Czy farba do włosów szkodzi?

Każdy produkt stosowany w niewłaściwy sposób może zaszkodzić. Jak z najlepszym lekarstwem – w nieodpowiedniej dawce może wywołać szereg skutków ubocznych. Czy zatem farbowanie włosów może powodować ich wypadanie? Drogie panie, jeśli włosy są osłabione poprzez inne czynniki takie, jak na przykład stres, choroby tarczycy, niedobór składników odżywczych czy anemię, a dodatkowo poddawane są częstej koloryzacji, wówczas wypadanie włosów nie powinno być zaskoczeniem. Nie powinnyśmy się także dziwić nadmiernemu wypadaniu włosów, gdy nakładamy farby samodzielnie, nie dbając o odpowiednie odżywienie włosów po koloryzacji i pomiędzy kolejnymi aplikacjami. Nie bądźmy zdziwione tym, że tracimy włosy wówczas, gdy większą część życia farbujemy włosy na czarny kolor. Mimo, że ciemne włosy lepiej odbijają światło dając poczucie większego blasku, to tak na prawdę ciemne kolory są groźniejsze dla włosów. Mówiąc najogólniej – więcej barwnika zostaje we włosach obciążając go i ostatecznie powodując jego wypadnięcie. A o co chodzi, gdy włosy farbujemy często, a one łamią się i kruszą? Odpowiedź jest prosta: albo niepotrzebnie nakładamy farbę na całe włosy podczas regularnej koloryzacji farbami rozjaśniającymi albo stosujemy zbyt silny oksydant do farb lub po prostu zaniedbujemy pielęgnację pomiędzy kolejnymi koloryzacjami. Takich przewinień nie wytrzymuje łodyga włosa, łamiąc się. Łatwo to zdiagnozować – gdy wypadają włosy, wypadają razem z cebulkami. Musimy wówczas zweryfikować, które czynniki przy okazji działają na nasz organizm.

Jaka temperatura szkodzi włosom przy suszeniu?

Wysoka temperatura i włosy to nie jest dobry duet. Nadmierne ciepło szkodzi włosom. Nie bez powodu w prostownicach jest wskaźnik temperatury, a suszarka ma kilka ustawień temperatury nawiewu. Jest tak dlatego, aby panować nad temperaturą. Włosy są wrażliwe na wysokie temperatury i bardzo szybko ulegają zniszczeniom pod jej wpływem. Bezpieczna temperatura to ok 60 stopni C. Wyższa temperatura powoduje zmianę stanu skupienia wody, która jest naturalną częścią włosa w parę wodną. To powoduje zniszczenie keratyny, a w efekcie nadmierną suchość, brak połysku, sprężystości, nadmierną kruchość, a w efekcie łamliwość włosa. Takie zmiany już widzimy  podczas suszenia w temperaturze 75-80 stopni C. Dłuższe suszenie włosów w wysokiej temperaturze może doprowadzić do łysienia. Mowa tu o tak zwanej łamliwości węzłowej, które w 70-80% jest spowodowane użyciem suszarek. Szkodliwość wysokich temperatur na włosy nie oznacza, żeby ich nie stosować. Należy jednak zachować umiar. Poza pilnowaniem odpowiedniej temperatury podczas suszenia należy zwrócić uwagę na temperaturę jakiej używamy podczas stosowania prostownicy i lokówki.

suszenie włosów

Tapirowanie włosów

Tapirowanie jest najpopularniejszym sposobem na uniesienie fryzury, dodaje też włosom gęstości i objętości. Tapirować można włosy różnej długości – krótkie i długie. Włosy pociera się specjalnym grzebieniem lub szczotką, specjalnie je kołtuniąc. Zabieg jest skuteczny i efektowny, ale niszczy włosy. Tapirowanie włosów może doprowadzić do ich łamania i kruszenia. Włosy tapiruje się przez pocieranie pod łuskę włosa. Podczas tego zabiegu może dojść do całkowitego otarcia włókna włosa z otoczki. Często nadwyrężone tapirowaniem włosy zaczynają wypadać i łamią się u nasady. Jeżeli masz już zniszczone włosy pomyśl o zmianie sposobu unoszenia.

Jeżeli wykonujemy farbowanie włosów, suszymy codziennie włosy suszarką, stosujemy inne zabiegi stylizacyjne i tapirujemy to w pewnym momencie zauważamy, że włosy ulegają zmianie. Zaczynają wypadać, są szorstkie, suche, bez połysku, łamią się. Wówczas należy szybko zareagować. Najlepsza jest wizyta trychologczna. Trycholog podczas wizyty zbada włosy, a pod specjalistyczną kamerą zobaczy strukturę włosa. Dzięki odpowiedniej diagnostyce można stwierdzić czy przyczyną wypadania włosów i łysienia są tylko farbowanie i zabiegi stylizacyjne. Jeżeli tak to należy rozpocząć leczenie struktury włosa. Leczenie rozpoczynamy od zmiany nawyków. Czyli od zaprzestania farbowania lub farbowania farbami profesjonalnymi u fryzjera. Jeżeli suszymy włosy to zachowujemy wskazaną temperaturę ok 60 stopni C. Zaleca się całkowitą rezygnację z tapirowania. W celu odbudowy łuski włosa zaleca się zastosowanie specjalistycznych preparatów i zabiegów. Trycholog z kliniki Medmix zaleca szczególnie zabiegi restrukturyzacyjne odpowiednimi środkami:

 

Zabiegi restrukturyzacyjne to wyjątkowe rozwiązania pozwalające na uzyskanie pełnych, elastycznych i lśniących włosów już po jednym zabiegu. Upragniony efekt możemy uzyskać za pomocą preparatów Orising3 Actions. Składa się z 2 produktów:

    • szamponu – cenna formuła wzbogacona kwasem hialuronowym i roślinnymi komórkami macierzystymi nada włosom blask, miękkość i witalność.
    • odbudowująca maska z amazońskimi olejkami– z pestek babassu i masła z nasion Murumuru.