Przeczep włosów a wiek


Przeczep włosów a wiek

Wielu pacjentów zastanawia się czy zabieg przeszczepu włosów można wykonać w każdym wieku. Teoretycznie nie występują ograniczenia w tym zakresie. Zabiegi przeszczepu włosów są wykonywane w przypadkach łysienia androgenowego i jako zabiegi lecznicze. I to właśnie w przypadku zabiegów i terapii nie można mówić o żadnych ograniczeniach względem przebytych wiosen.

Przeszczepy włosów u najmłodszych pacjentów

Zabiegi związane z leczeniem włosów można wykonywać w miejscu blizny powstałej po urazie typu: oparzenie, szycie, czy przeszczep skóry. W takich przypadkach zabieg ten może być wykonywany u dzieci. Jednakże nie jest to prosty proces, a dziecko jest szczególnym pacjentem i wymaga wyjątkowego podejścia. Najtrudniejszym elementem w zabiegach u dzieci jest znieczulenie, ponieważ przeszczepu włosów wykonywany jest jedynie w formie znieczulenia miejscowego. Zatem nie jest możliwe, aby dziecko było w stanie leżeć nieruchomo przez kilka godzin. Ponadto, podanie znieczulenia miejscowego jest związane z dużą dawka bólu, co może być trudne do zniesienia przez dziecko. Z tych też powodów zabiegi przeszczepu włosów u dzieci są wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Transplantacja to poważna operacja z udziałem anestezjologa. Dlatego tez należy rozważyć możliwość przełożenia wykonania zabiegu na okres dorosłości.

Przeszkody w podjęciu się zabiegu transplantacji włosów u dzieci

Kolejnym utrudnieniem w wykonaniu zabiegu przeszczepu włosów u dzieci są blizny, na których mają zostać przeszczepione włosy. Bowiem tkanka na bliźnie ma inna strukturę niż zdrowa skóra. Czasami jest ona przerosła, zbyt gruba, zbyt cienka, zmieniona strukturalnie. Przygotowanie takiej tkanki do zabiegu wymaga wcześniejszego “wzmocnienia” i “odżywienia”. W ten sposób utworzy się podłoże do przyjęcia przeszczepionych włosów. W tym celu wykonuje się zabieg przeszczepu tkanki tłuszczowej. Przeszczep tkanki tłuszczowej w miejsce blizny należy pobierać z okolicy brzucha, bioder, czy ud. I tu powstaje kolejny problem… Osoby w wieku dziecięcym nie posiadają dużej ilości tłuszczu w tej okolicy. Dlatego też pobranie tłuszczu staje się nie możliwe lub mało prawdopodobne. Jest to kolejny powód, dla którego zabiegi przeszczepu włosów u dzieci są przeprowadzane w wieku dojrzałym lub kiedy pacjent jest już nastolatkiem.

Diagnostyka i badanie innych chorób w ramach łysienia dziecka

U dzieci nie wykonuje się zabiegów przeszczepu włosów w przypadku wyłysień, czy przerzedzeń. Jeżeli występuje taki problem w wieku dziecięcym to jest on bardzo często spowodowany innymi chorobami układowymi. W takim przypadku należy wykonać kompleksowe badania i dokonać kompleksowej diagnostyki w celu ustalenia przyczyny, a następnie podjąć się leczenia.

Przeszczep włosów u osób dojrzałych

A jak wiek wpływa w przypadku wykonania zabiegu przeszczepu włosów u osób dojrzałych i czy ma on znaczenie?
W przypadku planowania wykonania zabiegu przeszczepu włosów w przypadku łysienia androgenowego lekarz kwalifikując pacjenta zawsze analizuje jego wiek. Jak wiadomo łysienie androgenowe u mężczyzn to proces, który postępuje z wiekiem i przebiera różne formy oraz różne tempo łysienia. Bardzo często pierwsze oznaki łysienia pojawiają się u 18-19 letnich chłopców. Z uwagi, że jest to wiek dojrzewania, pierwszych miłości, chęci dobrego prezentowania się, a jednocześnie występowania pierwszych kompleksów to bardzo często zarówno rodzice jak i sam pacjent wyrażają zainteresowanie i chęć podjęcia się zabiegu. Niestety w przypadku łysienia androgenowego nie można wykonywać zabiegów przeszczepu włosów w zbyt młodym wieku. Proces łysienia postępuje, więc za kilka lat będzie stanie się on bardziej zaawansowany. Gdybyśmy wykonali taki zabieg w młodym wieku, to włosy przeszczepione nie wypadną, ale przerzedzi się ich obszar. Spowoduje to konieczność wykonania kolejnego zabiegu. W ciągu naszego życia możemy podjąć się wykonania kilku zabiegów. Warto jednak pamiętać, że wykonując raz przeszczep pobrane grafty już nie wyrosną. Zatem za każdym zabiegiem przerzedza się tą okolicę i tym samym zmniejsza możliwości zabiegowe. Kolejna kwestią jest forma łysienia – czy pacjent będzie łysiał od zakoli, czy od zakoli i szczytu głowy? Bardzo często w początkowym stadium łysienia nie jest widoczny kierunek wypadania włosów. Wykonując zabieg zbyt wcześnie można popełnić błąd estetyczny.

Analizując problem wieku istnieją pewne obostrzenia dotyczące zbyt dojrzałego wieku. Starsi panowie posiadają kilka problemów, które są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Są to przede wszystkim zbyt słabe włosy oraz inne choroby. Może wystąpić również zbyt zaawansowany proces łysienia. Nasuwa się zatem pytanie – jaki wiek jest najlepszy do wykonania zabiegu przeszczepu włosów? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to od wielu czynników. Najkorzystniej w tym celu umówić się na wizytę osobistą do kliniki podczas, której lekarz oceni problem i ustali program leczenia.

*Artykuł ma charakter wyłącznie poglądowy, w razie pytań należy skontaktować się z lekarzem specjalistą z kliniki Medmix