Przeszczep włosów w okolice blizn


Wiele osób się zastanawia czy można wykonać zabieg przeszczepu włosów w okolice blizny. Teoretycznie można taki zabieg wykonać, ale praktycznie zależy to od rodzaju i wielkości blizny. Nie każdy przypadek może okazać się zdatny do zabiegu. Istnieje kilka sytuacji, w których przeszczep włosów może zostać nie przyjęty. Blizny mogą powstawać na wskutek:
– szycia skóry głowy
– operacji
– oparzenia

Na każdej bliźnie struktura tkanki skórnej jest zmieniona. I to jak jest zmieniona decyduje o możliwości wykonania zabiegu przeszczepu włosów. Ponadto należy pamiętać, że blizna jest tkanką mniej ukrwioną i dlatego prawidłowe jej zbadanie decyduje o dobrym przyjęciu i wzroście zaimplantowanych graftów. Trudną do wykonania przeszczepu jest blizna powstała po oparzeniu lub przeszczepie skóry w okolicach blizny. Są to zazwyczaj duże obszary. Ponadto blizna powstała po oparzeniu jest tkanką bardzo zmacerowaną, niedokrwioną. Bardzo często przed wykonaniem zabiegu przeszczepu włosów taką bliznę się leczy. Leczenie polega na stworzeniu „podłoża” do implantacji włosów.

Zabiegi, które poprawiają jakość tkanki skórnej

– osocze bogatopłytkowe
– komórki macierzyste pozyskane z tłuszczu wzbogacone osoczem bogatopłytkowym

Zabiegi te maja za zadanie polepszyć ukrwienie blizny. Bowiem dzięki temu, że osocze bogatopytkowe zawiera wiele czynników wzrostu np. naczyń włosowatych. Naczynia te tworzą się również w bliźnie. Jednak mimo, że blizna jest dobrze przygotowana do wykonania zabiegu przeszczepu włosów należy pamiętać, że nadal pozostaje blizną. Włosy w bliźnie są implantowane z mniejszą gęstością, bowiem mniejsza gęstość pozwala na lepsze ukrwienie zaimplantowanych włosów i lepszy rezultat zabiegu przeszczepu. Jeżeli efekt zabiegu będzie zadowalający po okresie 12 miesięcy można wykonać kolejny zagęszczając miejsce zabiegowe. Dzięki temu możemy wpłynąć na większe zakrycie blizn co ostatecznie wpływa na uzyskanie satysfakcjonującego efektu dla pacjenta. Dowiedz się więcej o przeszczepie włosów w okolice blizn za pośrednictwem profesjonalnej klinik MD Medmix