Pielęgnacja skóry głowy i włosów. Fakty i mity


Każda osoba bez względu na to czy ma problemy z wypadającymi włosami czy zastanawia się nad ich pielęgnacją powinna zastosować się do porad specjalistów w dziedzinie włosów. Trycholog z łatwością pomoże Ci dostosować konkretny rodzaj szamponów względem rodzaju włosów oraz odpowie na wszystkie Twoje wątpliwości. Przede wszystkim właściwą pielęgnację musimy rozpocząć od codziennego czesania włosów i to bez względu na to czy występuje długie czy krótkie owłosienie skóry głowy. Włosy najlepiej czesać szczotką z plastikowymi wypustkami oraz włosiem naturalnym. Sprawdź jaki wpływ ma pielęgnacja skóry i włosów na ich stan.

Dlaczego należy czesać włosy?

– usunięcie środków do stylizacji – żelu, lakierów
– masowanie skóry głowy

Większe znaczenie ma masaż skóry głowy, bowiem dzięki masażom pobudzamy krążenie krwi w naczyniach włosowatych oplatających włosy. To dzięki temu włosy są lepiej dotlenione i odżywione.
Włosy powinny czesać nawet osoby, które borykają się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Czesanie nie przyczyni się do bardziej zwiększonego wypadania włosów. Bowiem mówiąc potocznie, co ma wypaść to i tak wypadnie.

Jak często i w jaki sposób myć włosy?

Kolejnym elementem prawidłowej pielęgnacji jest mycie włosów. Włosy po pierwsze należy myć odpowiednim szamponem, odpowiednia techniką i odpowiednia ilość razy w tygodniu. Nie można jednoznacznie powiedzieć jak często myc włosy…to zależy od wielu indywidualnych czynników danej osoby. Na pewno nie zaleca się myć rzadziej niż 2 razy w tygodniu. Nawet kiedy włosy są suche i z pozoru nie wymagają mycia to przebywając na zewnątrz, pracując, po prostu żyjąc brudzimy się. Tak jak się brudzą ręce tak brudzi się włos i skóra głowy. Natomiast gdy włosy się przetłuszczają to można je myć nawet codziennie, a nawet jest to wskazane. W przypadku przetłuszczającej się skóry głowy zbyt rzadkie mycie może doprowadzić do powstania tzw. ciemieniuchy na owłosionej skórze głowy.

Niektóre osoby myślą, że zbyt częste mycie włosów będzie powodować ich nadmierne wypadanie, ale to jest błąd i efekt jest całkowicie odwrotny. Doprowadzając skórę głowy do nadmiernego przetłuszczania doprowadzamy do nadmiernego wypadania włosów, bowiem tym samym zaczopowują się ujścia mieszka włosowego, a włosy nie oddychają i zaczynają wypadać. Kolejne pytanie jakich szamponów używać. To oczywiście zależy od rodzaju skóry, rodzaju włosów. Nie ma jednego uniwersalnego szamponu dla wszystkich. Właściwy szampon ma pH 5,5.  I jeszcze bardzo ważna informacja – nie wszystko co się łuszczy wywołuje łupież. Łuszczenie się naskórka może powodować łuszczycę, grzybicę, a takich problemów nie wypada bagatelizować. Nie można wtedy używać szamponu przeciwłupieżowego bo objawy mogą zacząć się nasilać.  Jeżeli nie wiesz jaki jest rodzaj twojej skóry głowy, rodzaj włosa i jakiego szamponu używać to zawsze możesz skorzystać z porady trychologa, czyli specjalisty w dziedzinie skóry głowy i włosów, który z pewnością pomoże w dostosowania odpowiednich zabiegów i metod pielęgnacyjnych. Trycholog z MD Medmix to przede wszystkim indywidualne podejście oraz dążenie do likwidacji pojawiających się problemów.