Łysienie plackowate u dzieci – objawy, postępowanie i leczenie


Łysienie plackowate u dzieci – objawy, postępowanie i leczenie

Włosy rosną nieprzerwanie począwszy od życia płodowego. Ilość z wiekiem może się zmniejszać. Włosy wypadają każdego dnia i jest to prawidłowy proces fizjologiczny. Jednakże nadmierne wypadanie włosów jest zapowiedzią łysienia, w tym także łysienia plackowatego. Jest to choroba, która pojawia się także u dzieci.

Na czym polega łysienie plackowate?

Łysienie plackowate jest przewlekłą chorobą zapalną, która dotyczy mieszków włosowych. Utrata włosów jest spowodowana toczącym się w bezpośrednim otoczeniu mieszków włosowych nieswoistym procesem zapalnym. Choroba występuje przeważnie u dzieci i młodzieży. Dokładne mechanizmy wypadania włosów są nieznane. Rozpoznanie łysienia plackowatego nie jest problemem, bowiem są wtedy widoczne na skórze głowy puste placki pozbawione włosów. Placek może być jeden lub kilka. Mogą się tworzyć  również nowe. Jeżeli nie zahamujemy choroby to placki będą się stale powiększać.

Przyczyny łysienia plackowatego u dzieci?

Mechanizm powstawania choroby nie jest jednoznaczny. Łysienie plackowate u dzieci może zostać wywołane przez kilka powodów:

 • Przyczyna psychogenna – napięcie emocjonalne i stres, które mogą powodować niekorzystne zmiany w układzie immunologicznym, a przez to osłabiać mieszki włosowe. Pod wpływem stanów napięcia emocjonalnego dochodzi do zaburzeń wydzielania neuropeptydów, które powodują zwiększenie reaktywności układu immunologicznego. U osób predysponowanych może to zapoczątkować nacieki wokół mieszków włosowych. Najczęstsze sytuacje stresowe to: początek szkoły, przedszkola, egzaminy, zmiana szkoły/klasy, problemy z nauczycielami, nauka, wyobcowanie wśród kolegów, śmierć w rodzinie, problemy finansowe w rodzinie, rozwód rodziców, rozłąka oraz inne choroby.
 • Przyczyna autoimmunologiczna – o czym może świadczyć współistnienie z innymi chorobami immunologicznymi, zwłaszcza z chorobami tarczycy.
 • Przyczynę genetyczna – około 20% chorych z łysieniem plackowatym ma dodatni wywiad rodzinny.

Pierwsze objawy – łysienie plackowate u dzieci

Łysienie plackowate objawia się zazwyczaj w postaci ognisk wyłysienia na skórze owłosionej głowy, ale objawy mogą zajmować każdy rejon skóry pokrytej włosami. Czasami na obszarze zajętym przez chorobę występuje rumień. Charakterystyczne dla choroby jest pojawienie się owalnych lub okrągłych ognisk z ułamanymi włosami lub uzupełnienie wypadającymi włosami. Najczęściej zmiany dotyczą okolic potylicy i skroni.

Łysienie plackowate u dzieci – rodzaje choroby

Łysienie plackowate nie ma bezpośredniego wpływu na ogólny stan zdrowia, może jednak poważnie oddziaływać na psychikę pacjenta. Leczenie dzieci z łysieniem plackowatym jest podobne do leczenia osób dorosłych z ograniczeniami wynikającymi z niedojrzałości skóry, układu immunologicznego, oraz wieku pacjenta. Poniżesz zestawienie najpopularniej pojawiających się form łysienia plackowatego u dzieci:

 • łysienie plackowate –  powstają pojedyncze lub mnogie ogniska o owalnym lub okrągłym kształcie,
 • łysienie wężykowate to odmiana łysienia plackowatego, które obejmuje włosy na obwodzie. W przypadku znacznego postępu choroby może dojść do pozostawienia jedynie kępków włosów na wierzchu głowy (jest to tak zwana lwia grzywa),
 • łysienie plackowate całkowite – to odmiana łysienie plackowatego przebiegająca z całkowitą utratą owłosienia w obrębie skóry głowy ( w tym rzęs i brwi),
 • łysienie plackowate uogólnione to najcięższa postać łysienia plackowatego przebiegająca całkowitą utratą owłosienia w obrębie skóry głowy i innych okolic ciała (włosy pachowe, łonowe, a nawet mieszkowe).

Jak leczyć łysienie plackowate u dzieci?

Leczenie łysienia plackowatego u dzieci zależy od czynników wywołujących chorobę. Preparaty i zabiegi stosowane na skórę mają na celu zwiększenie przepływu krwi w danym rejonie. Zabiegi wspomagające leczenie łysienia plackowatego u dzieci to:

 • mezoterapia igłowa,
 • mezoterapia osoczem bogatopłytkowym,
 • fototerapia,
 • fale radiowe,
 • ultradźwięki.

Wszystkie metody leczenia mają na celu indukowanie odrostu włosów. Leczenie łysienia plackowatego u dzieci zależy również od czynników wywołujących tę chorobę u danego pacjenta. Bardzo skuteczne okazują się wszelkie porady psychologiczne, grupy wsparcia, współpraca z psychoterapeutą w niwelowaniu stresu i negatywnych emocji. Porady są także pomocne w kontekście akceptacji choroby i zmniejszenia jej wpływu na codzienne funkcjonowanie psychiczne.

Dieta a łysienie plackowate u dzieci

Tak jak wszystkie elementy naszego ciała, także stan włosów i ich wypadanie może być zależne od tego co zjadamy. Uzupełnienie diety w składniki, które wpływają na ich kondycję nie rozwiąże problemu. Aby zwiększyć szansę na wzrost zdrowych włosów należy pamiętać o kondycji skóry głowy i macierzy włosa. Na wszystkie te elementy mają wpływ substancje odżywcze, jakie dostarczamy wraz z pokarmem jak: białka, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne.

Włosy, jak każdy inny wytwór naskórka, zbudowane są z białka. Aby wystarczyło budulca, musimy dostarczyć odpowiednie jego ilości z pożywieniem. Do prawidłowej pracy całego organizmu (skóry i naskórka) niezbędne są witaminy. Niedobór każdej z nich może wpływać na kondycję włosów i ich wypadanie. Dla dobrej kondycji włosów ważne są witaminy z grupy B: B1, B2,B6, B5, B7, witamina C, witamina D3, witamina A oraz witamina K.

Na kondycję włosów wpływają również kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3, które są budulcem większości komórek w naszym ciele, także skóry głowy i mieszka włosowego. Kolejnym czynnikiem są składniki mineralne. Najważniejsze są żelazo, cynk, miedź i selen. Jak można zauważyć za pomocą zróżnicowanej diety, bogatej w białka, witaminy i składniki mineralne, można znacząco wpłynąć na kondycję skóry głowy, wygląd i tempo wzrostu włosów.

Podsumowując w przypadku leczenia łysienia plackowatego konieczna jest terapia holistyczna, która obejmuje zarówno sferę psychiki jak i ciała. Tylko taka terapia może przynieść efekty w postawi ponownego wzrostu włosów. Dowiedz się więcej o mikropigmentacji (https://medmix.pl/mikropigmentacja/) i innych metodach leczenia łysienia plackowatego u dzieci.

Autor: Marzena Dubas – trychologa, analityk diagnosta


Wróć do poprzedniego artykułu: Wysoki i niski poziom testosteronu a włosy.

+ There are no comments

Add yours