Wysoki i niski poziom testosteronu a włosy


Wysoki i niski poziom testosteronu a włosy

Testosteron jest męskim hormonem płciowym występującym zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Wpływa między innymi na rozwój cech płciowych u mężczyzn. Udowodniono, że bardzo niski lub wysoki poziom tego hormonu powoduje również wypadanie włosów.

Testosteron występuje w organizmie w kilku formach:

  • testosteron wolny, który nie jest związany z żadnymi białkami. To hormon, który jest połączony z receptorami testosteronu i jest wchłaniany przez komórki w celu ściśle określonych pewnych funkcji.
  • Dihydrotestosteron z kolei to pochodna testosteronu. Jest wytwarzany przez enzym zwany 5-alfa reduktazą i DHEA (występuje częściej u kobiet). Hormon ten znajduje się w skórze oraz włosach. Wiąże się z mieszkami włosowymi, co powoduje, że stają się one cieńsze, jaśniejsze i potem zanikają. Jest to jedna z przyczyn prowadząca do przerzedzania się włosów.

W niektórych przypadkach, szczególnie u mężczyzn dochodzi do całkowitego wypadania włosów. Testosteron i dihydrostestosteron (oprócz negatywnego wpływu na mieszki włosowe) przyczyniają się głównie do rozwoju drugorzędowych cech płciowych u mężczyzn. Obejmują one między innymi zmianę głosu, zwiększone owłosienie na ciele czy zwiększenie objętości jąder.

Wysoki testosteron, a niski poziom testosteronu

Włosy na ciele rosną przez mieszki włosowe. Mieszki włosowe to małe pory pod skórą, które zawierają pasmo włosów. Te z kolei opierają się na cyklu wzrostu trwającym od 2 do 5 lat. Po upływie tego okresu osiągają fazę spoczynku i wypadają. Wysoki poziom androgenów w organizmie to powód wytwarzania hormonu zwanym dihydrotestosteronem (DHT). DHT wiąże się z określonymi białkami w organizmie, co z kolei zmniejsza rozmiar mieszków włosowych. Może to spowodować przerzedzenie włosów, a nawet opóźnić wzrost nowych pasm. Warto wiedzieć, że niski, jak i wysoki poziom testosteronu może być przyczyną wypadania włosów i prowadzić do łysienia. Osoby z niskim poziomem testosteronu mogą w rzeczywistości mieć taką samą ilość dihydrotestosteronu, który przyczynia się do wypadania włosów. Zatem wysoki i niski poziom testosteronu może wpływać finalnie na włosy.

Niektóre osoby mogą mieć taką samą ilość DHT jak inni, ale ich mieszki włosowe są genetycznie zaprogramowane tak, aby były bardziej wrażliwe na DHT. Może to powodować sytuację, w której mieszki włosowe są podatniejsze na osłabienie. Łysienie androgenowe u mężczyzn i kobiet jest związane z wahaniami poziomu testosteronu i genetyką. Występuje w określonym czasie, który może ostatecznie doprowadzić do całkowitego wyłysienia. 

Jak leczyć wypadanie włosów spowodowane wahaniami poziomu testosteronu?

Istnieje wiele leków, które okazały się skuteczne w leczeniu wypadania włosów spowodowanego DHT. Leki te dzielą się na dwie kategorie – blokery i inhibitory. Na jakie leki i suplementy warto zwrócić uwagę przy leczeniu włosów?

  1. Finasteryd jest lekiem doustnym, który okazał się skuteczny w leczeniu łysienia u mężczyzn. Badania sugerują, że finasteryd miał 87-procentowy wskaźnik sukcesu w odrastaniu włosów u mężczyzn
  2. Minoksydyl jest blokerem DHT. Minoksydyl był lekiem początkowo przepisywanym pacjentom z wysokim ciśnieniem krwi. Pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne, aby poprawić przepływ krwi.
  3. Biotyna to pochodna witaminy B, która zamienia składniki odżywcze w energię, która jest wykorzystywana przez komórki do wykonywania ich funkcji. Badania sugerują, że biotyna przyspiesza wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu.
  4. Witaminy z grupy B  są niezbędne w utrzymaniu zdrowia włosów i skóry głowy. Brak tych witamin może podobno skutkować przerzedzeniem włosów, a ostatecznie nawet ich wypadaniem. 

Oprócz stosowania terapii farmakologicznej polecamy wykonywać zabiegi z zakresu medycyny włosa. Należą do nich:

  • mezoterapia igłowa specjalistycznymi preparatami, które zawierają aminokwasy, peptydy, witaminy, czynniki wzrostu, czynniki hamujące wypadanie włosów, witaminy z grupy B,
  • mezoterapia osoczem bogatopłytkowym w systemie ANGEL. Bardzo skuteczny zabieg, ze względu na zwartość w osoczu czynników wzrostu. Osocze w systemie ANGEL ma koncentrację 14 razy większą od bazowej,
  • stymulacja mieszków włosowych do wzrostu i poprawy struktury z wykorzystaniem mikronakłóć, infuzji tlenowej, ultradźwięków, fal radiowych i lampy LED.

Uzupełnieniem terapii gabinetowej jest terapia domowa (https://medmix.pl/terapia-domowa/) preparatami zakupionymi w klinice oraz stosowanie odpowiedniej diety.

Autor: Marzena Dubas – trycholog, analityk, diagnosta


Wróć do poprzedniego artykułu: Jak określić porowatość włosów?