Łysienie okresowe, czyli sezonowe wypadanie włosów


Łysienie okresowe, czyli sezonowe wypadanie włosów

Cykl życia roślin ma wiele wspólnego z cyklem życia włosa. „Jesienią drzewa tracą liście, a kwiaty ustępują miejsca nowym na wiosnę”. Cykl wzrostu włosa składa się z trzech różnych faz: anagen, katagen i telogen – są to fazy wzrostu, stabilizacji oraz wypadania. Utrata około stu włosów dziennie jest całkiem naturalnym zjawiskiem. W niektórych przypadkach jednak, wypadanie włosów jesienią może się nasilić.

Okresowe wypadanie włosów – przyczyny

Jedną z przyczyn okresowego wypadania włosów jest brak światła, który wpływa na hormony. Wypadanie włosów jesienią może być również wywołane przez stres i zmęczenie, często związane z tą porą roku, a także przez zmianę diety. Mróz, wiatr, nagłe zmiany temperatur, ogrzewanie, suche powietrze, noszenie czapek – to wszystko jest wpływa na łysienie okresowe. Dodatkowym obciążeniem dla włosów jest noszenie czapki. Kolejnym aspektem wpływającym na stan naszych włosów jest dieta. Jesienią i zimą jemy znacznie mniej warzyw i owoców. To sprawia, że dieta staje się uboższa w istotne dla kondycji włosów witaminy i minerały. Efektem tego jest to, że włosy na wiosnę zamiast budzić się do życia, są osłabione.

Ekstremalnym objawem przesilenia wiosennego jest tak zwane łysienie okresowe. Pojęcie to określa przerzedzenie włosów na całej powierzchni skóry głowy. Ten rodzaj sezonowego wypadania włosów spowodowany jest czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Jest to proces naturalny, który można zahamować. Większym problemem jest połączenie łysienia z chorobą, stresem czy zaburzeniami hormonalnymi. Pamiętajmy, że nadmierne wypadanie włosów to odpowiedź na proces zapalny, który może toczyć się w organizmie. Włosy to komórki, które dzielą się bardzo szybko i najszybciej reagują na choroby i bodźce wewnętrzne. Sezonowe wypadanie włosów nie jest kwestią procesów zapalnych, a problemem zmian związanych z porami roku i towarzyszących im równie zmiennych warunków atmosferycznych.

Przyczynę wypadania włosów jesienią należy upatrywać w cykliczności aury, która jest nierozerwalnie związana z cyklem biologicznym człowieka. Jesienne wypadanie włosów związane jest też z gospodarką hormonalną. Jesień to czas spadku estrogenu, a wzrost testosteronu w ludzkim organizmie. Słoneczna wakacyjna pogoda stymuluje nasz układ hormonalny do wytwarzania w komórkach ciała hormonu zwanego estrogenem. To dlatego podczas lata czujemy przypływ sił witalnych, a podczas jesieni, gdy brak stymulacji w postaci słońca, następuje proces odwrotny. Jesień to osiągnięcie przez testosteron punktu kulminacyjnego, dlatego zwiększa się naturalny proces gubienia włosów i wymiany ich na nowe.

Jak zwalczać sezonowe wypadanie włosów?

Pierwszą istotną kwestią jest dieta. Sprawdź co mieści się na Twoim talerzu. Jeżeli zauważamy osłabienie włosów to warto przyjrzeć się swojej diecie, ponieważ kondycja włosów jest w dużej mierze zależna od naszych posiłków. Brak niezbędnych składników odżywczych dla naszego organizmu ukazuje się najczęściej na skórze i włosach. W okresie jesiennym dietę należy wzbogacić w nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy między innymi w: oliwie z oliwek, pestkach słonecznika czy pestkach dyni. Dodatkowo należy wzbogacić swoją dietę w mięso ryb, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ponadto, wypadanie włosów jesienią można zminimalizować poprzez dostarczanie organizmowi żelaza. Na talerzu nie powinno zabraknąć sałaty, szpinaku oraz zielonej pietruszki. Z kolei nabiał, czerwone mięso i podroby to doskonałe źródło białka, żelaza i witaminy z grupy B. Należy zadbać również o suplementacje witamy D3, która bierze udział w podziałach komórkowych i wpływa na stan skóry głowy. Pomocny będą także: magnez, cynk, biotyna, witamina A i potas

Powodem okresowego wypadania włosów może być również spadek poziomu estrogenów. W tym przypadku można zastosować w diecie roślinne estrogeny – fitoestorgeny. Najwięcej fitoestrogenów znajduje się w nasionach soi, mące sojowej, tofu, roślinach strączkowych i ziołach.

Pielęgnacja włosów jesienią

Jesień to sezon, w którym nasze włosy wymagają szczególnej opieki i troski. Wybierajmy zatem szampony delikatne, nawilżające i przede wszystkim odżywcze. Osoby z długimi włosami powinny zrezygnować z ciasnych upięć i warkoczów, które mogą spowodować łamliwość i kruchość włosów. Pielęgnacja włosów jesienią jest szczególnie istotna. Odpowiednio zbilansowaną dietę należy przeprowadzać razem z zabiegami trychologicznymi tuż po konsultacjach.

W MD MEDMIX hair clinic zapewniamy:

  • diagnostykę problemów wypadania włosów,
  • ustalenie leczenia trychologicznego,
  • dobór preparatów do stosowania w pielęgnacji domowe,
  • ułożenie zaleceń dietetycznych wraz z jadłospisem.

Sezonowe wypadanie włosów może wystąpić w każdej chwili. Można je spowolnić lub całkowicie zapobiec stosując kilka zasad, które dotyczą głównie nawyków pielęgnacyjnych oraz żywieniowych.

Autor artykułu: trycholog Marzena Dubas. 


Wróć do poprzedniego artykułu: Sterydy anaboliczne a wypadanie włosów.