Palenie papierosów a wypadanie włosów


Palenie papierosów a wypadanie włosów

Wpływ nikotyny na włosy jest z pewnością negatywny i zostało to już potwierdzone wielokrotnie. Osoby palące papierosy z reguły nie mogą pochwalić się pięknymi włosami i bujną fryzurą. Obciążone dymem papierosowym włosy palacza stają się kruche, łamliwe i osłabione. Ponadto, nikotyna przyśpiesza proces siwienia i nie tylko. Czy palenie papierosów może spowodować wypadanie włosów?

Dym papierosowy powoduje zatkanie naczyń krwionośnych co prowadzi do mniejszego dotlenienia i odżywienia cebulek włosowych. Palenie papierosów ma negatywny wpływ na bieżącą kondycję włosów, jak również niekorzystnie wpływa na proces przyspieszonego starzenia się włosów. Substancje smoliste obecne w dymie papierosowym uszkadzają DNA, co może powodować skrócenie cyklu życia włosa. Dym papierosowy powoduje również powstanie procesu zapalnego w mieszku włosowym. Palenie papierosów wpływa również na obkurczanie się naczyń krwionośnych, w wyniku czego cebulki włosów otrzymują zdecydowanie mniej substancji odżywczych. W efekcie, może dojść do znacznego osłabienia włosów, a nawet przyczynienia się do intensyfikacji procesu ich wypadania.

Negatywny wpływ palenia papierosów na zdrowie i kondycję włosów dotyczy również biernych palaczy. Dym tytoniowy zawiera składniki smoliste, które osadzając się na włosach powodują ich wysuszanie. Co więcej, samo palenie sprawia, że włosy nie pachną ładnie, są matowe, łamliwe, a nawet przesuszone. Tego typu włosy rosną o wiele wolniej i nie osiągają odpowiedniej, naturalnej długości. Uszkodzone w wyniku palenia cebulki potrzebują więcej czasu na regenerację.

Jak nikotyna działa na włosy?

Włosy, podobnie jak skóra czy inne wewnętrzne organy odczuwają negatywny wpływ palenia papierosów. Badania potwierdzają, że dym tytoniowy wnika we włosy i niszczy DNA w mieszkach włosowych. Po zaprzestaniu palenia papierosów powrót do prawidłowej struktury włosów może trwać latami. W takim przypadku należy wykonywać zabiegi trychologiczne, które mają działanie nawilżające, dotleniające oraz poprawiające ukrwienie włosa. Co się dzieje po zaprzestaniu palenia papierosów? Przede wszystkim zniknie brzydki zapach, który wchłaniał się również we włosy. Po zaprzestaniu palenia duże znaczenie ma prawidłowa dieta.

Dieta powinna zawierać dużo produktów bogatych w żelazo, ponieważ wspomaga strukturę włosa jak i w transporcie składników odżywczych do mieszków włosowych. Bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie powoduje poprawę nawilżenia skóry głowy. Natomiast witamina A poprawi proces odbudowy komórek. W celu stymulacji wzrostu włosa należy zwiększyć również spożywanie witaminy B. Witaminy z tej grupy odgrywają kluczowe znaczenie w strukturze włosa i prawidłowym wzroście.

Dieta wspierająca porost włosów

W skład diety powinny wchodzić wszelkie witaminy i składniki odżywcze wymienione powyżej. Dietę warto wzbogacić o: olej rzepakowy, olej lniany, ryby, mięso białe, wątróbkę, warzywa zielone, kaszę oraz pieczywo pełnoziarniste. Warto także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, pijąc co najmniej 2 l wody dziennie, ponieważ metabolizm zaczyna lepiej pracować. To pozwala na szybsze wchłanianie witamin i minerałów niezbędnych do odbudowy struktury włosów oraz nie prowadzi do przesuszenia się skóry głowy. Do argumentów za rzuceniem palenia, których lista jest bardzo długa, można dołożyć kolejny dotyczący wyglądu i kondycji naszych włosów. Nikotyna niszczy urodę, a włosy to jeden z jej głównych atrybutów.

Autor: Marzena Dubas- trycholog


Wróć do poprzedniego artykułu: Łysienie okresowe, czyli sezonowe wypadanie włosów.