CZY SILNY ŁUPIEŻ MOŻE POWODOWAĆ WYPADANIE WŁOSÓW?


CZY SILNY ŁUPIEŻ MOŻE POWODOWAĆ WYPADANIE WŁOSÓW?

Łupież na ubraniach nie wygląda dobrze. Zamiast go strzepywać rozpocznij terapię, ale wcześniej poznaj swojego wroga.
Łupież to zjawisko złuszczania owłosionej skóry głowy, najczęściej w postaci drobnych płatów. Zazwyczaj proces ten ma przebieg przewlekły i jest zmienny sezonowo. Przyczyną łupieżu są anomalie w przepuszczalności bariery ochronnej naskórka oraz obecność grzyba drożdżopodobnego i jego nadmiernej aktywności. Jest to mikroskopijny grzyb, który żyje na powierzchni głowy człowieka. Nie wywołuje żadnych dolegliwości, dopóki sami nie stworzymy mu dogodnych warunków rozwoju.

Rodzaje łupieżu

Łupież suchy charakteryzuje się bardzo obfitym drobnopłatowym złuszczaniem głównie na skórze głowy, w rzadszych przypadkach w okolicy brwi i rzęs. Najczęstsza lokalizacja to okolica szczytu głowy, ciemieniowa oraz okolice skroniowe. Łuski są drobne, koloru białego. Zazwyczaj odpadają same lub w trakcie czesania. W przypadku przebiegu łupieżu zwykłego pacjenci nie zgłaszają objawów towarzyszących, a skóra nie jest objęta procesem zapalnym. Łupież suchy mają osoby, które nie chorują na łojotok. Ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa na drożdże – Pityrozporum ovale. Bardzo niewielkie ilości tego drożdżaka powodują stan zapalny. Inna przyczyną łupieżu suchego są źle dobrane kosmetyki. Mogą one doprowadzić do podrażnienia, kontaktowego zapalenia skóry, oraz złuszczania pozapalnego. Drożdżaki są mniej dokuczliwe latem, bowiem promienie UV mają działanie przeciwzapalne

Dolegliwości zaostrzają się jesienią i zimą , kiedy zaczynamy nosić czapki. Łupież rozwija się u osób żyjących w ciągłym stresie, a także przy chorobach psychicznych i neurologicznych. Na rozwój łupieżu ma również wpływ błędna pielęgnacja skóry – zbyt częste czesanie i mycie głowy oraz bezustanne noszenie nakryć głowy. Zmiany lokalizują się w obrębie owłosionej głowy i charakteryzuje się bardzo obfitym drobnopłatowym złuszczaniem głównie na skórze głowy, rzadko w okolicy brwi i rzęs. Łuski są drobne, koloru białego, łatwo oddzielają się od podłoża. Zazwyczaj odpadają same lub w trakcie czesania.
                                                                                                                                                                                                           

 Łupież tłusty przebiega inaczej niż suchy. Łuski są koloru żółtego, tłuste, mocno  przytwierdzone do podłoża z tendencją do tworzenia strupów. Skóra niemal zawsze jest  zmieniona zapalnie , czasem nawet z sączeniem. Zmianom towarzyszy bardzo silny świąt  oraz wypadanie włosów, nieraz prowadzące do trwałego łysienia. Łupież leczy się stosując  specjalne preparaty i zabiegi. W klinice MD MEDMIX stosujemy preparaty firmy ORISING.  Są to preparaty na bazie naturalnych składników aktywnych min.: mięty, lawendy, łopianu,  rozmarynu. Preparaty stosowane w zarówno w zabiegach trychologicznych i terapii  domowej pomagają zlikwidować łupież, stabilizują fizjologiczne ph skóry, normalizują  płaszcz hydrolipidowy.

 

Jeżeli masz problem z łupieżem to skontaktuj się z kliniką w celu diagnostyki i leczenia. Bowiem nie wszystko co się łuszczy jest łupieżem. Skorzystaj z fachowych konsultacji kliniki MD Medmix i dowiedz się co Ci dolega. Wspólnie ze specjalistą ustalicie plan leczenia.

ORISING – preparaty do likwidacji łupieżu