TERAPIA HORMONALNA JAKO ŚRODEK ŁAGODZĄCY PROCES ŁYSIENIA U MĘŻCZYZN


TERAPIA HORMONALNA JAKO ŚRODEK ŁAGODZĄCY PROCES ŁYSIENIA U MĘŻCZYZN

Łysienie hormonalne to najczęstsza przyczyna utraty włosów u mężczyzn. Objawem łysienia androgenowego tj. hormonalnego jest stopniowa utrata włosów zaczynająca się od skroni, a w dalszej kolejności łysienie zaczyna obejmować czubek głowy. Z czasem może pozostać jedynie pasek włosów po bokach i z tyłu głowy.

Przyczyny łysienia androgenowego

Cykl włosa składa się z 3 faz: anagen (faza wzrostu), katagen (faza stabilizacji), telogen (faza wypadania).
Anagen to aktywna faza wzrostu w mieszku włosowym. Po jej zakończeniu włos przechodzi w fazę stabilizacji czyli katagen, wówczas zmniejszają się procesy metaboliczne we włosie, który ulega skróceniu i traci łączność z brodawką. Następnie przechodzi w fazę telogenu, podczas której następuje dalsze wypadnie. U osoby z łysieniem androgenowym dochodzi do wydłużenia fazy telogenowej (wypadania), a skróceniu fazy anagenowej (wzrostu).
Przyczyny łysienia androgenowego nie są do końca znane. Wiadomo, że mają na nie wpływ czynniki genetyczne jak i środowiskowe.

Genetyka a łysienie

Nie zlokalizowano jednego genu odpowiedzialnego za rozwój łysienia. Pod uwagę bierze się zespół genów, których różne kombinacje decydują o wieku zachorowania oraz jego nasileniu. W genach tych dochodzi do mutacji białek, które uczestniczą w produkcji androgenów – hormonów. Odpowiadają one między innymi za regulację włosów. Zalicza się do nich androstendion, DHEA, dihydrotestosteron (DHT) oraz testosteron. Ważnym elementem regulacyjnym aktywność androgenów jest enzym – 5 alfa reduktaza. Znajduje się ona w wielu tkankach, a także w mieszku włosowym. Enzym ten powoduje przemianę testosteronu w jego aktywniejszy metabolit dihydrotestosteron, który silnie oddziałowywuje na mieszki, powoduje ich osłabienie i skraca ich długość życia.

Dihydrotestosteron wpływa w dwojaki sposób na mieszki włosowe. Po pierwsze powoduje miniaturyzację mieszka, co prowadzi do powstania włosów coraz krótszych, gorzej zabarwionych i umieszczonych znacznie płycej pod skórą. Drugi mechanizm działania polega na ingerencji androgenów w cykl rozwoju włosa. Powodują one skrócenie fazy wzrostu włosa i wydłużenie fazy spoczynku – telogenu. W tej fazie dochodzi do ścieńczenia, a następnie wypadnięcia włosa. W miejscu po wypadniętym włosie telogenowym migrują komórki, których zadaniem jest w tym miejscu wytworzyć nowy włos. Androgeny skutecznie zwalniają ten proces, co powoduje, że w ciągu kilku cykli włosowych liczba włosów zaczyna spadać.

Dihydrotestosteron powstający z testosteronu pod wpływem enzymu 5 alfa – reduktazy oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych prowadząc do ich stopniowego zaniku. Na skutek tego procesu opóźnieniu ulega produkcja zdrowych włosów. Produkowany włos staje się coraz cieńszy i krótszy, a w rezultacie zostaje on całkowicie zahamowany. Łysieniu typu męskiego towarzyszy także przetłuszczająca się skóra głowy, będąca wynikiem nadmiernego wydzielania łoju skórnego. Za inną przyczynę uznawane bywa zbyt duże napięcie mięśni skóry głowy.

LEKI MIEJSCOWE NA ŁYSIENIE ANDROGENOWE – preparaty zawierające MINOXYDOL

Minoxidil to pochodna pirymidyny o działaniu obniżającym ciśnienie krwi. Jednak zastosowany miejscowo zwiększa przepływ krwi przez naczynia skóry, udrażnia kanały potasowe odpowiadające za odżywianie i dotlenianie mieszków włosowych oraz odwraca proces ich miniaturyzacji. Proces miniaturyzacji polega na przekształceniu zdrowych włosów (które wyrastają z mieszków włosowych) w meszki włosowe, czyli cienkie, krótkie, prawie niewidoczne włosy o wyraźnie delikatniejszej strukturze. W związku z tym preparaty na bazie minoxidilu zwiększają liczbę włosów mieszkowych i przekształcają je we włosy termalne, czyli zdrowe, grube i długie. Pierwsze efekty są widoczne po ok 2 miesiącach kuracji, a największe nasilenie wzrostu obserwuje się dopiero po 12 miesiącach stosowania. Łysienie typu męskiego można zatem leczyć również za pomocą preparatów.

LEKI DOUSTNE HAMUJĄCE WYPADANIE WŁOSÓW – FINASTERYD

To organiczny związek chemiczny z grupy steroidów syntetycznych. Są one inhibitorami 5 – alfa reduktazy steroidowej, czyli związkami hamującymi działanie enzymu, który przekształca testosteron w jego bardziej aktywną formą, czyli DHT. Preparat ten jest skuteczny w zwalczaniu łysienia, ponieważ blokuje działanie enzymów zmieniających testosteron w DHT. Aby kuracja wypadających włosów przy pomocy finasterydu przyniosła efekty, powinna trwać ok 12 miesięcy. Dowiedz się więcej o działaniu lekarstw od specjalisty z kliniki MD MEDMIX – https://medmix.pl/.