fbpx

Przeszczep włosów

Przeszczep włosów – co powinieneś wiedzieć?

Pacjenci, którzy szukają pomocy przy łysieniu androgenowym, bardzo często leczenie rozpoczynają od stosowania preparatów zewnętrznych, wcierek, szamponów. Gdy te metody zawodzą szukają innych bardziej skutecznych metod. Wtedy należy pomyśleć o zabiegu chirurgii odtwórczej włosów. Jest to oczywiście przeszczep włosów – zabieg chirurgiczny, którego celem jest uzupełnienie brakującego owłosienia z wykorzystaniem swoich włosów.

Sam zabieg transplantacji włosów wykonywany jest zarówno u kobiet jak i mężczyzn i należy do zabiegów, które wykonuje się – poza wspomnianymi łysieniem androgenowym – w przypadku łysienia pourazowego, łysienia po leczeniu oparzeń skóry, blizn pooperacyjnych, ubytków owłosienia w okolicy brwi, rzęs, wąsów, brody oraz w przypadku chęci odtworzenia zarostu na brodzie. W każdym z tych przypadków jednak, aby wykonać przeszczep, niezbędne zakwalifikowanie do zabiegu przez lekarza wykonującego zabieg.

Najlepsza metoda wykonywania przeszczepu włosów?

Metoda FUE to jedna z najbardziej nowoczesnych i najlepszych metod przeszczepiania włosów. Wynika to między innymi z faktu, że jest mało inwazyjna, a także pozwala na przeszczepianie włosów również u osób z małą elastycznością skóry oraz skłonnością do przerostowych i szerokich blizn.

Na czym polega sama metoda FUE? Cały zabieg zaczyna się od znieczulenia miejscowego, po którym z tylnej i bocznej części głowy pacjenta pobiera się mieszki włosowe. Do ich poboru dochodzi za pomocą specjalnych mikropunchów, a proces ten jest wykonywany pojedynczo,dla każdego włosa. Następnie, mieszki włosowe są przenoszone do miejsca biorczego i tam implantowane przy pomocy urządzenia Implanter Pen. Urządzenie to jest narzędziem przypominającym długopis, w którego jednym końcu znajduje się igła, wraz z popychającym ją tłokiem. Aby dokonać przeszczepu mieszka, asystent musi najpierw umieścić transplant w pustej igłę, która następnie trafia do urządzenia. W trakcie zabiegu, każdy transplant osobno musi zostać zaaplikowany w skórze głowy pacjenta. Główną zaletą wykorzystania tego urządzenia jest możliwość uniknięcia nacinania skóry. Implanter Pen pozwala na to, by maksymalnie skrócić czas gojenia się ran po przeszczepie. Po zabiegu nie zostają blizny skóry głowy, a pacjent może szybko wrócić do pełnej sprawności (od pracy fizycznej należy się wstrzymać cztery tygodnie). Co więcej, praktycznie nie widać różnicy pomiędzy miejscem, gdzie włosy są przeszczepione, a gdzie nie, a pacjent szybko może zapomnieć o niewątpliwym problemem, jakim jest wypadanie włosów. Dzięki temu można uznać, że metoda FUE jest obecnie najlepsza dla wyglądu pacjenta.

Dla kogo zabieg przeszczepu włosów?

Przeszczep włosów to zabieg, który poprzedzony jest szczegółowym wywiadem przeprowadzonym przez lekarzy specjalistów z naszej kliniki. Podczas wywiadu, nasz chirurg w pełni poznaje pacjenta, dowiadując się, szczegółów na temat jego stanu zdrowia, zażywania leków, przebiegu wypadania włosów w rodzinie, a także na temat oczekiwań pacjenta dotyczących zakresu zabiegu.

Należy pamiętać, że nie każdy może zostać poddany zabiegowi przeszczepu włosów. Jednym z przeciwwskazań jest łysienie plackowate u pacjenta. Nie jest też wskazane, by wykonywać przeszczepy włosów u osób z zakaźnymi chorobami skóry, zaawansowaną cukrzycą oraz nieuregulowanym ciśnieniem. Dlatego tak ważne jest, by pacjent, który trafia do nas na zabieg odtworzenia włosów, był w pełni szczery podczas wywiadu. Metoda FUE, którą stosujemy w klinice MD MEDMIX jest bezpieczna, natomiast aby zabieg przeszczepu włosów był w pełni udany i nie wywołał żadnych komplikacji, niezbędne jest, by lekarz znał wszystkie szczegóły zdrowia pacjenta. O czym jeszcze powinien poinformować pacjent podczas wywiadu? Przede wszystkim o wszystkich przebytych w ostatnim czasie chorobach i lekarstwach, które przyjmował.

Jakie są zalecenia dla pacjentów?

Zabiegi przeszczepów włosów są przeprowadzane w sposób zaplanowany wcześniej. W związku z tym sam pacjent, może zawczasu zaplanować sobie najbliższe czternaście dni po zabiegu, podczas których będzie przechodził okres rekonwalescencji. Choć przeszczep włosów nie jest inwazyjny, wymaga jednak pewnego okresu rehabilitacji po zabiegu. Wszystko po to, aby nie uszkodzić skóry głowy w obszarze z zaimplementowanymi włosami.

Co do samego przygotowania na zabieg przeszczep włosów wymaga od pacjenta wykonania badań takich jak HBS, HCV, HIV oraz ANA z mianem. Wykonuje się je na 30 dni do zabiegu. Na pięć dni przed zabiegiem, pacjent musi przejść kolejne badania, przede wszystkim morfologię, CRP i układ krzepnięcia. Sam zabieg wymaga też pewnych wyrzeczeń. Mowa tu przede wszystkim o wstrzymaniu się od spożywania napojów alkoholowych, zażywania leków takich jak Aspiryna, zawierających kwas acetylosalicylowy oraz stosowania preparatu LOXON.
Jak przygotować się do transplantacji włosów w dniu zabiegu? Ważne jest, żeby rano nie używać perfum, ani pochodnych do perfum, zjeść obfite śniadanie oraz ubrać rozpinaną koszulę. Dla własnego komfortu warto też przyjść na przeszczep włosów wypoczętym i dobrze wyspanym.

Przeszedłem przeszczep włosów – jaka rehabilitacja?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przeszczep włosów to zabieg, który wymaga krótkiej rehabilitacji. Od tego zależy, jak będą wyglądać przeszczepione włosy, w jaki sposób przeszczep wpłynie na skórę głowy a także jak stosowana metoda wpłynie na leczenie problemów z włosami.

Zabiegi przeszczepów włosów, jak każdy zabieg, który wpływa na organizm, wymagają tego by stosować środki ostrożności już po ich wykonaniu. Najważniejsze, żeby przez pierwsze kilka dni nie dotykać ani nie myć przeszczepionych włosów, a także nakładać w miejsce pobrania transplantów specjalny krem, którego celem jest ochrona miejsca biorczego. Po trzech dniach wykonuje się lekkie płukanie włosów strumieniem wody – jeszcze bez wycierania głowy. Od ośmiu dni po zabiegu przeszczepu mieszków włosowych, rozpoczyna się ich mycie. Ważne, żeby używać do tego delikatnego szamponu – tak aby nie zaszkodzić obszarowi, który był poddany zabiegowi przeszczepu włosów. Dodatkowo, na głowę nakłada się oliwkę, która ma pomagać zmiękczyć skórę i usunąć strupki. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, a także zastosowanej metodzie zabiegi te nie powodują, że na głowie pojawiają się blizny, a leczenie jest skuteczne przynosi zamierzone efekty.

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Jakie są ceny przeszczepu włosów? Nie można tego stwierdzić jednoznacznie. Tak naprawdę każdy zabieg jest inny. Jeśli chodzi o przeszczep włosów ceny mogą się wahać w zależności od ilości przeszczepionych włosów. Leczenie wycenia się na podstawie graftów włosa, które trzeba pobrać, żeby wykonać zabieg. Stąd tak naprawdę jeśli ktoś planuje przeszczep włosów, cena może się wahać. Samo leczenie jednak z pewnością warte jest swojej ceny, a zadowoleni pacjenci są dla nas najlepszą gwarancją, że warto przeszczep włosów wykonywać.

Zobacz także:

 

Kwestionariusz