Przeszczep włosów – co powinieneś wiedzieć?

Pacjenci, którzy szukają pomocy przy łysieniu androgenowym, bardzo często leczenie rozpoczynają od stosowania preparatów zewnętrznych, wcierek, szamponów. Gdy te metody zawodzą szukają innych bardziej skutecznych metod. Wtedy należy pomyśleć o zabiegu chirurgii odtwórczej włosów. Jest to oczywiście przeszczep włosów – zabieg chirurgiczny, którego celem jest uzupełnienie brakującego owłosienia z wykorzystaniem swoich włosów.

Sam zabieg transplantacji włosów wykonywany jest zarówno u kobiet jak i mężczyzn i należy do zabiegów, które wykonuje się – poza wspomnianymi łysieniem androgenowym – w przypadku łysienia pourazowego, łysienia po leczeniu oparzeń skóry, blizn pooperacyjnych, ubytków owłosienia w okolicy brwi, rzęs, wąsów, brody oraz w przypadku chęci odtworzenia zarostu na brodzie. W każdym z tych przypadków jednak, aby wykonać przeszczep, niezbędne jest zakwalifikowanie do zabiegu przez lekarza wykonującego.

FUE, czyli najskuteczniejsza metoda przeszczepu włosów

Metoda FUE to jedna z najbardziej nowoczesnych i najlepszych metod przeszczepiania włosów. Wynika to między innymi z faktu, że jest mało inwazyjna, a także pozwala na przeszczepianie włosów również u osób z małą elastycznością skóry oraz skłonnością do przerostowych i szerokich blizn. Na czym polega przeszczep włosów metodą FUE?

Cały zabieg zaczyna się od znieczulenia miejscowego, po którym z tylnej i bocznej części głowy pacjenta pobiera się mieszki włosowe. Do ich poboru dochodzi za pomocą specjalnych mikropunchów, a proces ten jest wykonywany pojedynczo dla każdego włosa. Następnie, mieszki włosowe są przenoszone do miejsca biorczego i tam implantowane przy pomocy urządzenia Implanter Pen. Urządzenie to jest narzędziem przypominającym długopis, w którego końcu znajduje się igła wraz z popychającym ją tłokiem. Aby dokonać przeszczepu mieszka, asystent musi najpierw umieścić transplant w pustej igle, która następnie trafia do urządzenia. W trakcie zabiegu, każdy transplant osobno musi zostać zaaplikowany w skórze głowy pacjenta. Główną zaletą wykorzystania tego urządzenia jest możliwość uniknięcia nacinania skóry. Implanter Pen pozwala na maksymalne skrócenie czasu gojenia się ran po przeszczepie. Po zabiegu nie pozostają blizny skóry głowy, a pacjent może szybko wrócić do pełnej sprawności. Jednak, od pracy fizycznej należy się wstrzymać cztery tygodnie. Co więcej, praktycznie nie widać różnicy pomiędzy miejscem, gdzie włosy są przeszczepione, a gdzie nie. Pacjent szybko może zapomnieć o niewątpliwym problemie jakim jest wypadanie włosów. Dzięki temu można uznać, że metoda FUE jest obecnie najlepsza dla wyglądu pacjenta.

Dla kogo zabieg przeszczepu włosów?

Przeszczep włosów to zabieg, który poprzedzony jest szczegółowym wywiadem przeprowadzonym przez lekarzy specjalistów z naszej kliniki. Podczas wywiadu, nasz chirurg w pełni poznaje pacjenta, dowiadując się, szczegółów na temat jego stanu zdrowia, zażywania leków, przebiegu wypadania włosów w rodzinie, a także na temat oczekiwań pacjenta dotyczących zakresu zabiegu.

Należy pamiętać, że nie każdy może zostać poddany zabiegowi przeszczepu włosów. Jednym z przeciwwskazań jest łysienie plackowate u pacjenta. Nie jest też wskazane, by wykonywać przeszczepy włosów u osób z zakaźnymi chorobami skóry, zaawansowaną cukrzycą oraz nieuregulowanym ciśnieniem. Dlatego tak ważne jest, by pacjent, który trafia do nas na zabieg odtworzenia włosów, był w pełni szczery podczas wywiadu. Metoda FUE, którą stosujemy w klinice MD MEDMIX jest bezpieczna, natomiast aby zabieg przeszczepu włosów był w pełni udany i nie wywołał żadnych komplikacji, niezbędne jest, by lekarz znał wszystkie szczegóły zdrowia pacjenta. O czym jeszcze powinien poinformować pacjent podczas wywiadu? Przede wszystkim o wszystkich przebytych w ostatnim czasie chorobach i lekarstwach, które przyjmował.

przed i po przeszczepie włosów

przed i po przeszczepie włosów

*Zdjęcia porównawcze (przed i po zabiegu przeszczepu włosów-zakoli)

Zalecenia dla pacjentów od kliniki przeszczepu włosów MD MEDMIX hair clinic

Zabiegi przeszczepów włosów są przeprowadzane w sposób zaplanowany wcześniej. W związku z tym sam pacjent, może zawczasu zaplanować sobie najbliższe czternaście dni po zabiegu, podczas których będzie przechodził okres rekonwalescencji. Choć przeszczep włosów nie jest inwazyjny, wymaga jednak pewnego okresu rehabilitacji po zabiegu. Wszystko po to, aby nie uszkodzić skóry głowy w obszarze z zaimplementowanymi włosami.

Co do samego przygotowania na zabieg przeszczep włosów wymaga od pacjenta wykonania badań takich jak HBS, HCV, HIV oraz ANA z mianem. Wykonuje się je na 30 dni do zabiegu. Na pięć dni przed zabiegiem, pacjent musi przejść kolejne badania, przede wszystkim morfologię, CRP i układ krzepnięcia. Sam zabieg wymaga też pewnych wyrzeczeń. Mowa tu przede wszystkim o wstrzymaniu się od spożywania napojów alkoholowych, zażywania leków takich jak aspiryna, zawierających kwas acetylosalicylowy oraz stosowania preparatu LOXON.

Jak przygotować się do przeszczepu włosów w dniu zabiegu?

Ważne jest, żeby rano nie używać perfum, ani pochodnych do perfum. Należy zjeść obfite śniadanie oraz ubrać rozpinaną koszulę. Dla własnego komfortu warto też przyjść na przeszczep włosów wypoczętym i dobrze wyspanym.

Przeszedłem przeszczep włosów – jak przebiega rehabilitacja?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przeszczep włosów to zabieg, który wymaga krótkiej rehabilitacji. Od tego zależy, jak będą wyglądać przeszczepione włosy, w jaki sposób przeszczep wpłynie na skórę głowy a także jak stosowana metoda wpłynie na leczenie problemów z włosami.

Zabiegi przeszczepów włosów, jak każdy zabieg, który wpływa na organizm, wymagają tego by stosować środki ostrożności już po ich wykonaniu. Najważniejsze, żeby przez pierwsze kilka dni nie dotykać ani nie myć przeszczepionych włosów, a także nakładać w miejsce pobrania transplantów specjalny krem, którego celem jest ochrona miejsca biorczego. Po trzech dniach wykonuje się lekkie płukanie włosów strumieniem wody – jeszcze bez wycierania głowy. Od ośmiu dni po zabiegu przeszczepu mieszków włosowych, rozpoczyna się ich mycie. Ważne, żeby używać do tego delikatnego szamponu – tak aby nie zaszkodzić obszarowi, który był poddany zabiegowi przeszczepu włosów. Dodatkowo, na głowę nakłada się oliwkę, która ma pomagać zmiękczyć skórę i usunąć strupki. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, a także zastosowanej metodzie zabiegi te nie powodują, że na głowie pojawiają się blizny, a leczenie jest skuteczne przynosi zamierzone efekty.

Przykładowe ceny przeszczepu włosów

Jakie są ceny przeszczepu włosów? Nie można tego stwierdzić jednoznacznie. Tak naprawdę każdy zabieg jest inny. Jeśli chodzi o przeszczep włosów ceny mogą się wahać w zależności od ilości przeszczepionych włosów. Leczenie wycenia się na podstawie graftów włosa, które trzeba pobrać, żeby wykonać zabieg. Stąd tak naprawdę jeśli ktoś planuje przeszczep włosów, cena może się wahać. Samo leczenie jednak z pewnością warte jest swojej ceny, a zadowoleni pacjenci są dla nas najlepszą gwarancją, że warto przeszczep włosów wykonywać.

Przeszczep włosów 8zł/ graft włosa
Przeszczep włosów bez golenia 9zł/ graft włosa
Przeszczep włosów metoda BHT 8 zł/ graft włosa
Przeszczep brwi 5000 zł
Przeszczep brody 9 zł/ graft włosa

 

Jak przygotować się do przeszczepu włosów w dniu zabiegu?

Ważne jest, żeby rano nie używać perfum, ani pochodnych do perfum. Należy zjeść obfite śniadanie oraz ubrać rozpinaną koszulę. Dla własnego komfortu warto też przyjść na przeszczep włosów wypoczętym i dobrze wyspanym.

Jak przebiega procedura zakwalifikowania do zabiegu?

Po pierwsze musi odbyć się konsultacja wstępna (telefoniczna lub online). Następnie dochodzi do kolejnego spotkania (w klinice lub online). Po spełnieniu wszelkich kryteriów oraz braku jakichkolwiek przeciwwskazań, pacjent zostaje zakwalifikowany i może wskazać termin zabiegu.

Czy choroby serca uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu przeszczepu włosów?

Wszystko zależy od zażywanych leków, ponieważ niektóre z nich wpływają na rozrzedzenie krwi, a z otrzymywaną adrenaliną podczas zabiegu nie można tego łączyć.

Kiedy najlepiej jest rozpocząć leczenie zakoli?

Problem z zakolami jest dość powszedni. Należy reagować jak najszybciej przy pierwszych obserwacjach. Wcześniejsze rozpoczęcie kuracji może spowolnić proces łysienia na zakolach.

Ile wynosi czas trwania zabiegu przeszczepu włosów?

Czas trwania zabiegu to od 5 do 10 godzin. Jest to zależne przede wszystkim od ilości przeszczepianych włosów. Pobrane mieszki włosowe muszą zostać zaimplantowane do 6 godzin od momentu poboru.

Kiedy można oczekiwać efektów po przeszczepie włosów?

Jest to przede wszystkim zależne od indywidualnych czynników biologicznych. Pierwsze efekty możemy jednak zaobserwować po upływie od 3 do 4 miesięcy. Z kolei ostateczny rezultat będzie widoczny po około 12-18 miesiącach.

Wypadające włosy po przeszczepie. Jak temu zapobiec?

Niestety zjawisko związane z wypadaniem włosów po przeszczepie może się pojawić. Nie jest to jednak częste. Nazywa się je szokiem pozabiegowym. W celu wzmocnienia włosów proponujemy stosować preparat Loxon oraz inne odżywki.

Czy przeszczep włosów po 70 roku życia jest możliwy do zrealizowania?

W naszej klinice nie zwracamy uwagi na wiek pacjentów jako główne kryterium w kwalifikacji do zabiegów. Jest nim stan zdrowia. W przypadku osób po 70 roku życia nie może występować między innymi zaawansowana cukrzyca czy nieustabilizowane ciśnienie.

Po jakim czasie od wykonanego zabiegu należy wrócić do wykonywanej pracy?

Jest to kwestia indywidualna, a wszystko zależy od podejmowanej przez nas pracy. W przypadku braku konieczności zakrywania głowy, powrót może nastąpić już po upływie 4-5 dni. Zakładanie nakrycia głowy w pracy może jednak wpłynąć na przedłużenie zwolnienia. W takim przypadku powrót jest możliwy po 2-3 tygodniach.

Czy można rozłożyć koszty zabiegu przeszczepu włosów na raty?

Istnieje taka możliwość za pośrednictwem banku, z którym współpracujemy. Procedurę podpisania umowy przeprowadzamy na miejscu, w klinice bez zbędnych dokumentów.

Czy nadciśnienie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu przeszczepu włosów?

Tak, natomiast nadciśnienie można ustabilizować odpowiednimi lekami. Wówczas jest możliwe zakwalifikowanie do zabiegu przeszczepu włosów.


Zobacz także: przeszczep włosów u kobiet, przeszczep brody, terapia osoczem bogatopłytkowym, , przeszczep brwi, przeszczep włosów cena.