Trichotillomania – choroba o podłożu psychicznym, która niszczy zdrowie i wygląd


Wypadanie włosów objawia się pod szyldem wielu chorób genetycznych jak i urazów. Istnieją jednak takie odmiany chorób, które nie mają nic wspólnego z takim podłożem. Trichotillomania jest spowodowana głównie poprzez zaburzenia psychiczne, które powodują mimowolne wyrywanie włosów ze skóry głowy. W jaki zatem sposób należy zwalczać tę chorobę?

Całkowity brak kontroli

Choroby o podłożu psychicznym, charakteryzują się tym, że człowiek nie większego wpływu na działanie swojego organizmu. Niekontrolowane ruchy sprawiają, że pozbywamy się naszych włosów w pełni świadomie. Czujemy po prostu tak potrzebę. Trichotillomania to znana światu przypadłość już od wieków. Istnieją nawet pewne zapiski o niej w biblii jak i w pracach greckich uczonych.

trichotillomania

Choroba może uderzyć w każdego!

Istnieje spore ryzyko, że ta choroba może pojawić się w każdej chwili. Z reguły jednak występuje stosunkowo wcześnie, w okresie dzieciństwa. Pierwsze objawy są dosyć drastyczne i polegają na wczesnym wyrywaniu sobie owłosienia z okolic głowy i innych części ciała. Najczęściej choroba objawia się u nastolatków w wieku 11-13 lat. Dotyka ona obojgu płci.

Przykre skutki choroby

Ze względu na to, że choroba ma całkowite podłoże psychiczne może ona zostać źle odebrana przez środowisko zewnętrzne. Osoby chore najczęściej izolują się od pełnego życia w społeczeństwie. Strach przed reakcją innych i wystawienie się na ocenę może być już wystarczająco przytłaczający.

Leczenie i zwalczanie skutków ubocznych

Zabiegi i terapie u psychologa powinny być głównym źródłem leczenia pacjentów chorych na trichotillomanię. Najbardziej znaną metodą leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna. Odpowiednie skutki powinny również wywołać terapie związane z odwracaniem nawyków. Skutki wyrywania włosów mogą być naprawdę przykre. Luki na skórze głowy, dość, że nie prezentują się estetycznie to mogą również wprowadzić osoby chore w kompleksy. Tu na ratunek przychodzi klinika Medmix, która posiada obszerny zakres wiedzy w tematyce leczenia wypadania włosów i łysienia punktowego. Odpowiednie zabiegi trychologiczne, mikropigmentacja włosów, a nawet transplantacja może przywrócić dawny stan naszym włosom. Więcej na temat chorób o podłożu psychicznym możemy znaleźć na tej stronie – https://medmix.pl/trychologia/zaburzenia-psychiczne/.

+ There are no comments

Add yours