Trychologia

Czym jest trychologia

Wypadanie włosów, łupież przetłuszczanie się włosów, zniszczone końcówki to pojawiające się często wstydliwe problemy. Jeżeli masz problem ze skórą głowy lub włosami, to dokonałeś dobrego wyboru, w naszym przywrócimy im zdrowie i blask. Nasza specjalizacja oprócz przeszczepu włosów obejmuje również medycynę włosa, czyli leczenia wypadania włosów. Medycyna włosa zwana też trychologią to dziedzina, która plasuje się między kosmetologią, a dermatologią.

Trycholog zajmuje się skutecznymi sposobami leczenia i pielęgnacji schorzeń takich jak:

-łysienie ( androgenne, telegenowe, plackowate)
-atopowe zapalenie skóry
-łuszczyca skóry głowy
-łojotok ( trądzik, łojotokowe zapalenie skóry)
-uszkodzenie strukturalne włosów

Trycholog Bielsko-Biała

Praca trychologa polega na wykryciu przyczyny problemów związanych z włosami oraz określeniu odpowiedniej metody ich leczenia. Diagnozę oraz zalecenia medyczne określa trycholog na podstawie wywiadu i wykonaniu szeregu badań. Następnym etapem jest leczenie łysienia i wypadania włosów. W wielu przypadkach trycholog współpracuje z lekarzami innej specjalizacji między innymi z endokrynologiem i dermatologiem. Trycholog Bielsko-Biała to przede wszystkim profesjonalna opieka i pomoc w zakresie leczenia wypadania włosów.
Dzięki stosowaniu wyłącznie naturalnych produktów i unikalnych metod, rezultaty leczenia pojawiają się w ciągu kilku miesięcy. 

Metody badawcze

Wizyta trychologiczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Następnie trycholog przy użyciu mikrokamery umożliwiającej 200-krotne powiększenie czyli trichoskopii wykonuje badanie skóry głowy.

BADANIA LABORATORYJNE

Przyczyny patologicznej utraty włosów u kobiet są podobne jak u mężczyzn – uwarunkowane genetycznie, hormonalnie, wiekowo. Za jedną z głównych przyczyn łysienia u kobiet uznaje się choroby przemiany materii tj. zaburzenia funkcji tarczycy, kory nadnerczy, itp. Podobnie jak u mężczyzn, również u kobiet, geny powodujące utratę włosów mogą być dziedziczone zarówno od strony ojca jak i matki. W przypadku większości osób utrata włosów może być stanem uleczalnym, rozpoznawalnym przy pomocy badań laboratoryjnych krwi lub moczu. O tym, jak będzie wyglądać proces leczenia wypadania włosów decyduje lekarz i trycholog po rozmowie z pacjentem i ocenie jego stanu zdrowia.

Głównymi badaniami przeprowadzanymi w celu ustalenia przyczyny wypadania włosów są:

morfologia – dzięki niemu możemy wykryć np. anemię, która powoduje min wypadanie włosów

ferrytyna – to białko, którego zadaniem jest gromadzenie żelaza. To najlepsze badania określające poziom żelaza w całym organizmie.

THS – to podstawowe badanie tarczycy, określające poziom hormonu odpowiedzialnego za prawidłowe jej działanie. Samo badanie TSH jest niewystarczające.

Ft3 – jej poziom informuje czy tarczyca działa prawidłowo. Przy podwyższonym wyniku można podejrzewać, że tarczyca wykazuje nadmierną aktywność. Nadczynność objawia się min tym, że włosy stają się cieńsze, rzadsze, sztywniejsze

Ft4 – jej poziom informuje, czy działa ona prawidłowo. Wyniki poniżej normy świadczą o niedoczynności tarczycy, co powoduje min łamliwość i wypadanie włosów

anty TPO – to badanie jest stosowane w diagnostyce chorób autoimmunologicznych tarczycy tj chorobie Hashimoto, przy której włosy stają się kruche i często nadmiernie wypadają

Testosteron – podstawowy, męski hormon płciowy, który występuję również u kobiet. Jego nadmiar może powodować łysienie typu męskiego

Androstendion – to hormon należący do androgenów. Jego wysoki poziom może świadczyć o zespole policystycznych jajników, który objawia się min łojotokiem, nadmiernym wypadaniem i przerzedzaniem włosów w okolicy zakoli.

Prolaktyna – to hormon typowo kobiecy. Jego wysoki poziom może powodować wypadanie włosów.

ANA – badanie przeciwjądrowe, które wykonuje się w przypadku podejrzenia tocznia rumieniowatego

Oczywiście nie są to wszystkie badania, które mogą być przydatne w diagnozowaniu przyczyny problemów z włosami.

Wizyta trychologiczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Następnie trycholog przy użyciu mikrokamery umożliwiającej 200-krotne powiększenie czyli trichoskopii wykonuje badanie skóry głowy.

W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie badania włosa czyli trichogram.

W uzupełnieniu pełnej diagnostyki trychologicznej wykonuje się badanie pierwiastkowe włosa.

TRICHOSKOPIA

Diagnozowanie to polega na obserwowaniu skóry głowy i włosów w 200-krotnym powiększeniu. Dokładny obraz pozwala ocenić kondycję włosów, stan skóry głowy i cebulek włosowych. Badanie wykonuje się w przypadku łysienia rozlanego ( łysienie androgenowe, telogenowe, plackowate) oraz chorób skóry głowy: przetłuszczania, łupieży, łojotoku, łuszczycy, grzybicy.

TRICHOSCOPIA CYFROWA – TRICHOLAB

To cyfrowa metoda badania włosów, która jest wykonywana za pomocą dermatoskopu z oprogramowaniem komputerowym i cyfrowym aparatem fotograficznym. Zaawansowana technika urządzeń pozwala na obserwowanie włosów w powiększeniu 20, a nawet 70-krotnym. Badanie umożliwia ocenę kondycji łodyg włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczającej jej skóry. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Nie wymaga golenia czy farbowania włosów.

Na czym polega badanie?

Trichoscopia jest całkowicie bezinwazyjna i bezbolesna, gdyż pozwala na ocenę kondycji włosów bez ich pobierania. Wszystkie dane zbiera kamera, która bada włosy i skórę głowy w okolicy czołowej, skroniowej i potylicznej. Z każdej z nich wykonuje się 4 zdjęcia. Przed badaniem nie należy wykonywać intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych ( trwała ondulacja czy farbowanie, intensywne mycie silnie oczyszczającymi szamponami).

Jakie efekty daje trichoscopia?

Metoda ta umożliwia zdiagnozowanie wszystkich typów łysienia, w tym łysienie androgenowego oraz przewlekłego łysienia telegenowego. Trichoscopia sprawdza się także w diagnostyce włosów ułamanych, resztkowych, dystroficznych. Dzięki badaniu można wykryć choroby zapalne takie jak liszaj płaski, liszaj rumieniowaty krążkowy. Badanie jest również podstawowym narzędziem pozwalającym monitorować postępy leczenia wypadania włosów. Trichoscopia umożliwia obiektywną ocenę skuteczności prowadzonej terapii, co w wielu przypadkach jest bardzo istotne dla pacjenta ze względu na psychosomatyczny wymiar wielu dermatoz skóry owłosionej głowy. Cyfrowy zapis badania pozwala na analizę zmian w czasie. Trichoscopia wykorzystuje stosowaną powszechnie w dermatologii technikę wideodermoskopii, czyli analizy obrazu skóry za pomocą kamery mikroskopowej połączonej z komputerem umożliwiającym cyfrowy zapis zdjęć.

TRICHOGRAM

To badanie mechanizmu i przyczyny łysienia oraz ocena stanów włosów. Badanie polega na mikroskopowej ocenie 50- 100 włosów. Włosy są pobierane z okolicy o największym przerzedzeniu. Wyrwane włosy odrastają. Ocenie podlegają mieszki włosowe oraz łodygi włosa.
Ocena stanu korzeni pozwala na określenie mechanizmu łysienia i nasilenia wypadania włosów.
W czasie wzrostu włos przechodzi kilka faz, które trwają od kilku do kilkudziesięciu tygodni.
W związku z tym w wyrwanej ze skóry głowy próbce włosów powinny sie znajdować włosy w poszczególnych fazach wzrostu (anagenowe, telogenowe, katagenowe) Ilości włosów w poszczególnej fazie powinny być w określonej proporcji. Zaburzenie tych proporcji wskazuje, jaki stan chorobowy występuje u pacjenta.

ANALIZA PIERWIASTKOWA WŁOSA

Analiza pierwiastkowa włosów ilustruje ilość pierwiastków magazynowanych przez organizm badanego. Badanie można określić jako morfologią organizmu, w której materiałem badanym nie jest krew a włosy. Jest to metoda diagnostyczna oceniająca stan odżywiana człowieka i stan biochemiczny organizmu. Według badań istnieje zależność między poziomem pierwiastków we włosach i narządach wewnętrznych. Wynik badania zawiera pomiar zawartości wszystkich pierwiastków w organizmie, opis przemiany mineralnej ze wskazaniem tendencji chorobowych oraz sugestie dietetyczne wraz z suplementacją witaminową i mikroelementową.

BIOPSJA SKÓRY GŁOWY

Biopsja skóry wykonywana jest w celu rozpoznania stanów zapalnych skóry( łuszczyca, liszaj płaski), nowotworów, dermatoz, chorób o podłożu autoimmunologicznym. Wycinek pobiera się w celu prognostycznym podczas rokowania infekcji skóry, badań kontrolnych.

Metody lecznicze

Problemy dermatologiczne

Zaburzenia psychiczne

Zaburzenia wzrostu włosów i choroby włosów prowadzące do zmian ich gęstości lub jakości wpływają zarówno na wygląd danej osoby, jak i prowadzą do znacznego obciążenia emocjonalnego z towarzyszącym niskim poczuciem własnej wartości a nawet z zaburzeniami psychologicznymi.

Uszkodzenia mechaniczne

Łysienie spowodowane czynnikami psychicznymi to grupa schorzeń, w przypadku których nadmierne wypadanie włosów wywołują czynniki mechaniczne. Zalicza się do nich wypadanie spowodowane naciąganiem, uciskaniem, trichotillomanię. Do wypadania włosów, które spowodowane jest ich naciąganiem dochodzi poprzez spinanie ich w tzw koński ogon, używanie wałków, prostowanie. Dodatkowo może to być przyczyną zapalenia mieszków włosowych. W większości przypadków proces ten jest odwracalny, ale może też doprowadzić do trwałej utraty włosów z bliznowaceniem. W leczeniu zaleca się zmianę fryzury.

Trichotillomania

Jest to zaburzenie psychiczne polegające na uporczywym i niekontrolowanym przymusie wyrywania sobie włosów. Przymus wyrywania włosów ma charakter czynności kompulsywnej. Wyróżniamy trichotillomanię automatyczną, w której włosy są wyrywane nieświadomie, automatycznie. Wyrywanie włosów jest poprzedzone uczuciem napięcia lub niepokoju, a czynność wyrywania włosów przynosi odprężenie. Czasami przymusowi wyrywania włosów towarzyszy trichofagia czyli przymus ich zjadania. W leczeniu trichotillomani stosuje się leki przeciwdepresyjne. U niektórych pacjentów sam kontakt z lekarzem lub psychologiem, ustalenie rozpoznania trichollomani i wyjaśnienie problemu może powstrzymać pacjenta przed dalszym wyrywaniem włosów. Dlatego pierwszy kontakt z pacjentem ma charakter psychoedukacji i wsparcia dla pacjenta. Poza farmakoterapią w leczeniu trichotillomanii stosuje się również psychoterapię.

Inne przypadki chorób włosów o podstawie psychicznej:

Trichotemnomania – charakteryzuje się kompulsywnym obcinaniem lub goleniem włosów

Trichodaganomania – polega na gryzieniu i odgryzaniu własnych włosów z różnych dostępnych ustom, obszarów skóry

Trichoteiromania – charakteryzuje się pocieraniem włosów i drapaniem owłosionej skóry głowy, które prowadzi do utraty lub widocznego uszkodzenia włosów.

Istnieje bardzo szerokie spektrum potencjalnych zaburzeń psychologicznych związanych z chorobami włosów, poczynając od łagodnych zaburzeń przystosowania do ciężkich chorób psychicznych. Pacjenci z chorobami włosów o podłożu psychosomatycznym wymagają podejścia holistycznego. Psychotrychologia dotyczy szerokiego spektrum możliwych rozeznań i chorób.

Zobacz także:

Kwestionariusz
KONSULTACJE WARSZAWA 3 LIPIEC

Zapraszamy na konsultacje, które odbędą się w Warszawie 3 lipca 2019 r.
Więcej informacji pod numerem telefonu: 603-777-679