ŁYSIENIE PLACKOWATE – PRZEBIEG CHOROBY
Kobieta, lat 28 – w wieku 15 lat zdiagnozowano łysienie plackowate. Pacjentka była poddana leczeniu DCP. DCP to rodzaj alergenu kontaktowego, który wywołuje podrażnienia skóry w miejscu podania. Pojawia się odczyn alergiczny. Układ odpornościowy wykrywa alergen i wysyła tam białe krwinki. Zwalczają one stan zapalny wywołany podaną substancją i jednocześnie pobudzają cebulki włosa. Po tym leczeniu pacjentce odrosły całkowicie włosy.
W 2013 roku pacjentka zachorowała na ospę. W 2012 roku po urodzeniu dziecka pacjentka powróciła do pracy, jednocześnie przechodziła wiele sytuacji stresowych, nastąpiła nawrót choroby w postaci ostrej. Wypadły wszystkie włosy, brwi, rzęsy. Ponadto u pacjentki zdiagnozowano chorobę Hashimoto. Obecnie jest po kontrolą lekarza endokrynologa.
LECZENIE ŁYSIENIA PLACKOWATEGO
Przed rozpoczęciem leczenia łysienia plackowatego wykonano niezbędne badania w kierunku poziomów hormonów. Wynik TSH 2,21. Pacjentka zażywa Eutyrox w dawce 0,25 mg/ 1 raz dziennie. Pacjentka nie wyraziła zgody na wykonanie biopsji skóry głowy w celu wykonania badań histopatologicznych w kierunku obecności mieszków włosowych. Leczenie łysienia plackowatego przebiegało następująco.
STAN OWŁOSIENIA PRZED ZABIEGIEM
Obraz mikroskopowy nieowłosionego obszaru skóry głowy.
Obraz mikroskopowy obszaru skóry głowy z obecnymi włosami.
2 MIESIĄCE PO ZABIEGU
W miejscach pozbawionych mieszków włosowych zauważalne są drobne mieszkowe włosy. Włosy, które były obecne przed podaniem komórek macierzystych znacznie się pogrubiły, polepszyła się również struktura włosa. Włos stał się sztywny. Leczenie łysienia plackowatego zaczęło przynosić widoczne rezultaty.
Obraz mikroskopowy skóry głowy z obszaru z brakiem widocznego owłosienia. Zdjęcie mikroskopowe skóry głowy z obszaru z owłosieniem.
Po dwóch miesiącach od podania komórek macierzystych wykonano 3 zabiegi mezoterapii osoczem bogatopłytkowym PRP.
3 MIESIĄCE PO ZABIEGU
W miejscach pozbawionych mieszków włosa nadal brak prawidłowo wykształconych mieszków włosowych. Włosy pojawiają się w postaci szczątkowej, mieszkowe, pozbawione pigmentu. W miejscu obecnych włosów przed zabiegiem, doszło do powiększenia obszaru owłosionej skóry głowy oraz zagęszczenia włosów. Po 3 miesiącach od wszczęcia leczenia łysienia plackowatego, włosy stają się grubsze, a ich struktura staje się mocniejsza.
Łysienie plackowate – leczenie i wnioski
Komórki macierzyste zadziałały w miejscu obecności mieszka włosowego. Spowodowały dodatkowy wzrost włosów. Włosy stały się grube. W miejscach pozbawionych włosów nie nastąpił wzrost włosa po podaniu komórek macierzystych, co sprawia, że wykonanie przed zabiegiem badań histopatologicznych na obecność mieszków włosowych jest konieczna.
Leczenie łysienia plackowatego poprzez forum internetowe? Niestety coraz więcej osób szuka pomocy w Internecie. Nie jest to dobre rozwiązanie. Porady innych forumowiczów czy internautów nie zawsze muszą być prawdziwe. Jedynym słusznym podejściem do tematu jakim jest choroba to udanie się do lekarza specjalisty, w tym przypadku trychologa. Po konsultacjach, lekarz będzie w stanie postawić diagnozę, aby następnie wdrożyć odpowiednie metody leczenia łysienia plackowatego.
Zobacz także: przeszczep włosów, przeszczep włosów u kobiet, przeszczep włosów cena, zabieg komórkami macierzystymi, mezoterapia igłowa na włosy, terapia osoczem bogatopłytkowym.