Menopauza a wypadanie włosów – łysienie menopauzalne


Menopauza a wypadanie włosów – łysienie menopauzalne

Menopauza to szczególny okres w życiu kobiety, w którym dochodzi do wielu zmian w funkcjonowaniu organizmu związanych ze zmianami hormonalnymi.

Wiek, w którym rozpoczyna się menopauza jest różny, kształtuje się w granicach 45-55 lat. Okres menopauzy dzieli się na 4 podokresy:

  • premenopauzy,
  • perimenopauzy,
  • właściwej menopauzy,
  • postmenopauzy.

Wypadanie włosów w okresie trwania menopauzy

Włosy są szczególnie wrażliwe w czasie menopauzy. Zaburzenia hormonalne wpływają zarówno na jakość jak i ilość włosów. Dzieje się tak, ponieważ po 45 roku życia u kobiet spada poziom estrogenu i progesteronu, natomiast wzrasta poziom testosteronu.

Estrogeny są hormonami, które korzystnie działają na mieszki włosowe. Hormony te wydłużają fazę anagenu i przyspieszają wzrost włosa. W okresie menopauzy, kiedy estrogenów jest mało, zaczyna przeważać wpływ androgenów na włosy, których działanie jest odwrotne. Działają one atroficznie na mieszki włosowe zlokalizowane na głowie. W wyniku tego u kobiet w okresie menopauzy dochodzi do przerzedzenia i ścieńczenia włosów. Proces ten ma charakter rozlany, który polega na równomiernym przerzedzeniu włosów na całej głowie (w okolicy ciemieniowej i szczytowej). U niektórych kobiet dochodzi też do tzw. łysienia bliznowaciejącego, zwanego też liszajem przymieszkowym. W procesie tym dochodzi do powstania blizn i trwałej utraty owłosienia.

Łysienie menopauzalne

Podczas menopauzy wiele kobiet traci włosy w okolicy czołowej, ale z zachowaniem linii brzegowej. Według szacunków na łysienie menopauzalne cierpi ponad 50% kobiet w okresie trwania menopauzy. U kobiet z obciążeniem genetycznym łysienie może być o wiele bardziej dotkliwe. Proces utraty owłosienia można spowolnić, a nawet całkowicie zahamować przerzedzenia dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów zewnętrznych. Zalecane są również zabiegi trychologiczne.

Preparaty na łysienie menopauzalne

Jednym z bardziej znanych preparatów jest minoksidil. Minoksidil jest preparatem, który zwiększa ukrwienie mieszków włosowych. Jego dobry efekt jest widoczny przy stałym, regularnym stosowaniu. Niestety po przerwaniu leczenia następuje ponowna utrata włosów. W MD MEDMIX hair clinic można zakupić specjalistyczne preparaty przeznaczone do terapii domowej. Do szczególnie skutecznych należą preparaty farmaceutyczne firmy MEDICEUTICALS. Produkty zawierają min.:

  • kwas oleanowy – który hamuje 5 – alfa reduktazę, odpowiedzialną za transferowanie testosteronu do DHT,
  • estrolin – witaminy i minerały niwelujące procesy łysienia androgenowego,
  • kompleks estrogenów pozyskiwanych z roślin,
  • czynniki stymulujące krążenie krwi w kapilarach oplatających mieszek włosowy.

Istotnym elementem w kuracji leczniczej łysienia menopauzalnego jest wykonanie zabiegów trychologicznych z zakresu medycyny włosa. Zabiegi te mają silniejsze działanie, dzięki czemu efekt leczenia będzie bardziej skuteczny. Dopiero po wykonaniu serii zabiegów zalecamy stosować terapię domową.

Zabiegi zalecane w przypadkach łysienia androgenowego to:

  • Mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym w systemie ANGEL. System ANGEL dzięki specjalnemu odseparowaniu osocza z krwi obwodowej zawiera wysoką koncentrację płytek krwi. Dzięki temu tworzą się nowe naczynia krwionośne i tkanki.
  • Zabiegi z użyciem aparatury – przy wykorzystaniu infuzji tlenowej, ultradźwięków, fal radiowych, lampy LED.

Zastosowanie ww. zabiegów wpływa stymulująco na krążenie krwi oraz na tkanki i włosy. Bardzo pomocne w terapii medycznej są masaże skóry głowy, które poprawiają ukrwienie, odżywienie oraz dotlenienie mieszków włosowych. Przed każdą terapią trycholog przeprowadza diagnostykę problemu, aby wykluczyć pozostałe czynniki chorobowe mogące wpływać na łysienie i problemy z owłosioną skórą głowy.

Jak wzmocnić włosy przy łysieniu menopauzalnym?

Zmiany dotyczące nawyków żywieniowych i stylu życia również mogą wpłynąć na polepszenie kondycji włosów. W okresie menopauzy wiele kobiet ma tendencje do tycia, w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Aby walczyć z nadwagą, kobiety zaczynają stosować drastyczne diety, które wpływają negatywnie na kondycję włosów. W pierwszej kolejności liczy się skrupulatna weryfikacja wybranej diety jak i spożywanie składników mających pozytywny wpływ na włosy.

Dieta a łysienie menopauzalne

W trakcie diety w okresie menopauzalnym należy pamiętać o białku (występuje w mleku, w przetworach mlecznych, chudym mięsie, rybach i jajkach). Włosy wzmacniają przede wszystkim witaminy z grupy B, które zawarte są w produktach zbożowych czy roślinach strączkowych. Kluczowe są również witaminy z grupy E oraz kwasy Omega 3 , które występują min. w rybach, owocach morza i migdałach. W leczeniu łysienia hormonalnego stosuje się hormony roślinne, tak zwane fitoestrogeny. Duża ilość fitoestrogenów jest zawarta przykładowo w soi.

Oprócz zabiegów i diety ważny jest też także styl życia kobiety. Kobiety powinny starać się zredukować stres, który wpływa na wypadanie włosów, stosować odpowiednią ilość snu – niezbędną na regenerację organizmu oraz zadbać o aktywność fizyczną. Nadmierne wypadanie włosów powoduje u kobiet obniżenie samooceny i skutkuje spadkiem nastroju. Włosy są ważnym atrybutem kobiecości, a łysienie zmniejsza poczucie atrakcyjności fizycznej i wiąże się z utratą pewności siebie.

Łysienie menopauzalne może być przyczyną wypadania włosów, ale nie zawsze jest to jedyna przyczyna. Dlatego duże znaczenie ma konsultacja trychologiczna. Prawidłowa diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia mogą zahamować, a w niektórych przypadkach nawet cofnąć proces wypadania włosów. Zapraszamy na osobiste konsultacje do MD MEDMIX hair clinic.

Autor: Marzena Dubas – trycholog, analityk, diagnosta.


Wróć do poprzedniego wpisu: Trichodynia, czyli ból skóry głowy.