Jak dbać o włosy zimą?


Jak dbać o włosy zimą?

Zimą szczególnie należy zadbać o włosy, ponieważ mogą pojawiać się problemy, które wcześniej nie występowały. Włosy zaczynają się elektryzować albo przetłuszczać, tracą objętość, a nawet pojawia się łupież. Problemy występują bez względu na to czy nosisz czapkę czy chodzisz z gołą głową.

Czy można zaradzić tym problemom? Oczywiście! Pomoże w tym odpowiednia pielęgnacja włosów zimą. O tej porze roku trzeba pielęgnować włosy nieco inaczej niż wiosną czy latem. Samym włosom mróz w zasadzie nie szkodzi, ale nie jest on obojętny dla skóry głowy. Chłód sprawia, że gruczoły łojowe pracują wolniej, a więc włosy są pozbawione naturalnej ochronnej warstewki tłuszczu i bardziej podatne na uszkodzenia. Robią się też słabsze i mogą nadmiernie wypadać, ze względu na zwężające się naczynka krwionośne. Do samych mieszków włosowych dociera mniej składników odżywczych.

Pielęgnacja włosów zimą

Włosy zimą nadmiernie się przetłuszczają , gdyż pod czapką skóra się przegrzewa i gruczoły łojowe pracują intensywniej. Należy nosić czapki, które umożliwią skórze oddychanie. Włosy przetłuszczające się należy myć tak często, jak tego potrzebują (nawet codziennie, to naprawdę im nie szkodzi). Używaj szamponu do włosów delikatnych lub przetłuszczających się – taki kosmetyk nawilża skórę głowy, nie przesusza jej i nie prowokuje zwiększonego wydzielania łoju. Z kolei odżywki i balsamy wybieraj o lekkiej konsystencji i z przeznaczeniem do spłukiwania. Na zakończenie mycia polej głowę chłodną wodą – dzięki temu „ostudzisz” gruczoły łojowe, a włosy będą dłużej wyglądały na świeże.

W zimie włosy mają tendencję do elektryzowania się dlatego, że pocierane o sztuczne włókna (czapka, szalik) wytwarza duże ilości naładowanych ujemnie cząsteczek, które wzajemnie się odpychają. Warto pamiętać, że włosy zniszczone i suche są bardziej podatne na elektryzowanie się i stroszenie. Dlatego popraw ich kondycję, stosując się do kilku porad.

    • Przynajmniej raz w tygodniu połóż maskę, która odżywi cebulki, zamknie łuski włosowe i nawilży skórę głowy.
    • Zimą włosy wymagają tłustej pielęgnacji. Oznacza to, że musimy stosować znacznie więcej emolientów (naturalnych olejów i silikonów) w stosunku do protein i humektantów. Emolienty zatrzymują we włosach wilgoć (wspomagają nawilżanie), dodają blasku, a także chronią włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Nie zapominaj o czapce na głowę

Nosząc czapkę chronimy organizm przed utratą ciepła oraz chronimy włosy i skórę głowy przed mroźnym powietrzem. Mroźne powietrze jest suche i działa na włosy podobnie jak upał, czyli „wyciąga” z nich wilgoć. Dodatkowo mróz może uszkadzać strukturę włosów, w szczególności zewnętrzną warstwę czyli łuski. Zaleca się, aby czapkę obszyć od wewnątrz jedwabiem – dzięki temu czapka będzie możliwie najdelikatniejsza dla włosów. Jeśli włosy są kruche, suche, zniszczone i szorstkie, to jedwab uchroni je przed dalszymi zniszczeniami. Jedwabne wnętrze czapki to również dobre rozwiązanie dla włosów kręconych, które tracą swoją formę w kontakcie z szorstkim materiałem. Jeżeli włosy są słabe, najlepiej unikać wsuwek, cienkich gumek czy szorstkich wypełniaczy do koka. Najlepiej sprawdzą się spinki „żabki”, miękkie frotki lub frotki obszyte jedwabiem.

Ściągajmy czapkę zawsze, gdy wchodzimy do ciepłego pomieszczenia lub pojazdu (auto, tramwaj, pociąg) i zakładajmy ponownie, gdy wychodzimy na mróz. Najlepiej dla włosów, aby końce również ukryć pod czapką lub kapturem.

Ostatnią czynnością pielęgnacyjną jest suszenie włosów. Najlepiej włosy pozostawić do wyschnięcia naturalnie. Natomiast gdy już musimy użyć suszarki to używajmy suszarki z jonizacją, która zapobiega elektryzowaniu się włosów.

Najlepszą porą roku do stania się włosomaniaczką jest właśnie zima. Długie wieczory i kiepska pogoda sprawiają, że rzadziej wychodzimy z domu albo szybciej do niego wracamy, zatem mamy więcej czasu na olejowanie, maseczki i zdobywanie wiedzy o pielęgnacji włosów zimą i nie tylko. Pamiętajmy, że po zimie zawsze przychodzi wiosna, a wiosną wszystkie kobiety pragną dobrze wyglądać. Zima to ostatni dzwonek na rozpoczęcie pielęgnacji, aby wiosną i latem cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami. Dowiedz się więcej o pielęgnacji włosów i skonsultuj się z trychologiem kliniki MD Medmix hair clinic – https://medmix.pl/.

 

Autor: Marzena Dubas – trycholog


Wróć do poprzedniego artykułu: Odrastanie włosów po chemioterapii.

+ There are no comments

Add yours