Odrastanie włosów po chemioterapii. Czy można przyspieszyć ten proces?


Odrastanie włosów po chemioterapii. Czy można przyspieszyć ten proces?

Chemioterapia jako jedna z metod walki z rakiem wywołuje całkowite łysienie. Czy można przyspieszyć proces odrastania włosów po zakończeniu chemioterapii?

Czy po chemii odrastają włosy?

Utrata włosów to jeden z najczęstszych skutków ubocznych chemioterapii stosowanych u chorych na nowotwór. Choć priorytetem jest zdrowie, to wiele osób po udanej terapii onkologicznej pragnie odzyskać włosy i dawny obraz siebie sprzed choroby.

Dlaczego tracimy włosy podczas chemioterapii?

Wykorzystywane w chemioterapii leki – cytostatyki, mają za zadanie niszczyć namnażające się w ciele komórki nowotworowe. Nie odróżniają one jednak komórek nowotworowych od innych, również dzielących się komórek. Komórki znajdujące się w cebulkach włosów bardzo często są zatem niszczone na równi z nowotworowymi. Oprócz chemioterapii utrata owłosienia jest również spowodowana lekami cytostatycznymi stosowanymi podczas terapii. Włosy po chemioterapii łamią się zaraz przy skórze, jednak nie wypadają z cebulkami.

Wypadające włosy po chemioterapii

Mieszki włosowe to wąskie kanaliki w skórze wypełnione drobnymi naczyniami krwionośnymi, z których wyrasta włos. Struktury te są jednymi z najszybciej rozwijających się komórek w organizmie. Z kolei leki stosowane podczas chemioterapii działają przeciwko wszystkim komórkom, niszcząc tym samym również komórki odpowiedzialne za porost włosów. W ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia terapii pacjent może stracić część lub wszystkie włosy. Nie każdy jednak pacjent przy chemioterapii traci włosy. U niektórych włosy wypadają stopniowo lub nagle. Pacjenci mogą znajdować kępki włosów na szczotce do włosów, gubić je na poduszce lub pod prysznicem. Niektóre leki przeciwnowotworowe powodują również wypadanie włosów z okolic brwi, rzęs, włosów łonowych, włosów na nogach, na przedramionach, czy pod pachami. Stopień wypadania i odrastania włosów zależny jest od pacjenta, rodzaju leków oraz od tego jak długo jest on stosowany.

Czy po chemioterapii włosy odrosną?

Po wyleczeniu choroby i zakończeniu chemioterapii włosy zwykle odrastają po kilku miesiącach. Zdarza się, że dochodzi do trwałego uszkodzenia cebulek, w wyniku czego włosy nie odrastają w ogóle lub odrastają przerzedzone z ubytkami. Czasami włosy odrastają zupełnie odmienione, niż przed zabiegiem. Zmienia się ich struktura, kolor, czy gęstość.

Pielęgnacja włosów przy chemioterapii

Jeszcze przed chemioterapią trzeba rozpocząć bardzo delikatne traktowanie włosów. Nie zaleca się wykonywać zabiegów na włosy takie jak trwała ondulacja czy farbowanie włosów. Może to dodatkowo osłabić włosy. Obciążanie włosów piankami, lakierami, żelami, woskami i innymi środkami do stylizacji włosów także jest niewskazane. Stan włosów pogarsza również używanie prostownicy, lokówki oraz suszarki. W trakcie leczenia zaleca się dbać o włosy ze szczególną troską. Przed myciem włosów zaleca się stosowanie olejków bądź olejków pielęgnacyjnych. Wpłyną one korzystnie na stan włosów oraz ułatwią rozczesywanie. Kolejnym etapem jest mycie włosów. Podczas mycia należy skupić się na sposobie oczyszczania skóry głowy i włosów. Do mycia należy używać delikatnych szamponów. Po umyciu, włosy należy rozczesywać szczotką z szerokim rozstawem włosów.

W okresie odrastania włosów, warto jest odbyć wizytę trychologiczną w klinice (https://medmix.pl/). Trycholog zbada skórę głowy i odrastające włosy pod mikrokamerą. Badanie i wywiad umożliwi ustalenie odpowiedniego leczenia. W trakcie leczenia zaleca się posiadanie krótkiej fryzury, gdyż dłuższe włosy są bardziej obciążone. Istotne jest także osłanianie włosów i głowy przed promieniami słońca.

Dieta przy chemioterapii

Bardzo ważnym czynnikiem przy leczeniu chemioterapią jest stosowanie diety. Właściwa dieta ma również wpływ na minimalizowaniu skutków chemioterapii, m.in. wypadania włosów. Podstawową dietą stosowaną podczas leczenia choroby nowotworowej jest dieta lekkostrawna. Wprowadzenie odpowiedniej diety oraz zmiany nawyków żywieniowych zaleca się jesczcze podczas trwania radioterapii oraz chemioterapii. Pomaga to choremu ograniczyć negatywne skutki uboczne terapii i poprawić komfort życia. Dieta w chorobie nowotworowej oraz podczas leczenia onkologicznego powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, pełnowartościowego białka, węglowodanów, wysokiej jakości tłuszczów, witamin i składników mineralnych oraz zapewniać odpowiednią podaż płynów.

Ze względu na wzmożoną pracę układu immunologicznego oraz intensywny proces odbudowy zniszczonych tkanek ważną rolę odgrywa zwiększona podaż pełnowartościowego białka. Odpowiednia ilość i rodzaj węglowodanów w diecie chorego na nowotwór pozwoli zapewnić prawidłowy metabolizm białek, dzięki czemu będzie ono zużywane przez organizm w celach budulcowych.
Dietę w chorobie nowotworowej warto wzbogacić o wielonasyceniowe kwasy tłuszczowe z rodziny n-3, które pozytywnie wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego i spowalniają proces nowotworowy.

Dostarczanie do organizmu pacjenta wraz z pożywieniem odpowiedniej ilości antyoksydantów wpływa pozytywnie na blokowanie wolnych rodników i neutralizowanie ich szkodliwego oddziałania. Szczególe znaczenie w tym kontekście odgrywają: witamina C, E, beta-karoten, cynk, selen, miedź, magnez, mangan, koenzym Q10, polifenole i fitosterole. Skutki chemioterapii, w tym wypadnie włosów sprawiają dodatkowy czynnik stresowy. W tym okresie należy szczególnie zadbać o zdrowie psychiczne i jakość życia.

Autor: Marzena Dubas- trycholog


Wróć do poprzedniego artykułu: Starzenie się włosów – objawy i leczenie.

+ There are no comments

Add yours