Starzenie się włosów – objawy i leczenie


Starzenie się włosów – objawy i leczenie

Nasze włosy, podobnie jak pozostałe komórki ludzkiego ciała podlegają procesom starzenia się.

Starzenie się włosów – początkowe objawy i dalszy rozwój

Większość osób w pewnym momencie zaczyna obserwować pewne zmiany związane z włosami, a mianowicie ich starzeniem się. Ten proces może rozpocząć się tuż po 30 urodzinach, a u niektórych osób dopiero po 50-tym roku życia. Zauważamy, że włosy stają się słabsze i ich ilość na grzebieniu czy szczotce gwałtownie wzrasta. Włosy z wiekiem są mniej podatne na układanie, stają się coraz cieńsze i bardziej kruche.

Starzenie się włosów często może objawiać się w postaci zmian średnicy i właściwości strukturalnych włosa tzn. jego podatności na rozciąganie czy zginanie. Z wiekiem włosy tracą także połysk, stają się bardziej szorstkie i suche. Jest to związane z aktywnością produkcji sebum poprzez gruczoły łojowe. Z upływem lat mieszki włosowe obkurczają się,  a same cebulki są coraz gorzej odżywione. Włosy tracą nie tylko na grubości, ale również na gęstości. Stare włosy wypadają, a z osłabionych cebulek nie wyrastają już nowe. Cebulki włosów są mniej ukrwione niż kiedyś. Z wiekiem zauważamy zmianę w gęstości włosów, tracą one swą średnicę i stają się coraz cieńsze (na 1 cm kwadratowy przypada coraz mniej włosów).

Upływ czasu powoduje, że mieszki włosowe przestają prawidłowo pracować oraz pojawiają się pierwsze siwe włosy. Przesuszona i wrażliwa skóra jest częstym problemem osób około 30 roku życia. W tym czasie dochodzi do pierwszych zmian wewnętrznych jak i w wyglądzie naszego ciała. Skóra głowy starzeje się podobnie jak skóra całego ciała. Jej najczęstszą reakcją na ten stan jest podrażnienie, suchość i utrata elastyczności.

Wszystko to spowodowane jest hormonami oraz starzeniem się komórek ciała. Na gęstość włosów ma duży wpływ poziom estrogenu. Im wyższy poziom estrogenów u danej kobiety tym lepszej jakości będą jej włosy. Widocznie maleje tempo wzrostu zarówno starych jak i nowych włosów, zaś mieszki włosowe i cebulki stopniowo ulegają zmniejszeniu. Proces ten powstrzymuje normalny i w pełni zdrowy rozwój każdego włosa.

Pierwsze siwe włosy są oznaką początku starzenia się naszego ciała. Melanina odpowiedzialna za utrzymanie koloru włosów, zmniejsza sukcesywnie swe zasoby. Włosy stają się przeźroczyste i nie lśnią tak jak dawniej. Pod wpływem siwienia następuje też zmiana faktury włosów. Stają się one bardziej oporne na koloryzację. Siwienie nie jest jedyną oznaką starzenia się włosów. Część winy ponoszą wolne rodniki, powstające w następstwie stresu, zaburzeń metabolizmu czy promieniowania UV, które niszczy białka (w tym kreatyninę będącą głównym budulcem włosów). Siwienie włosów jest procesem fizjologicznym, którego nie jesteśmy w stanie uniknąć.

Wpływ czynników zewnętrznych powoduje fotostarzenie się włosów. Z wiekiem pojawiają się również problemy ogólnoustrojowe mające wpływ na stan włosów. Zaliczamy do nich: endokrynologiczne, odżywcze, fizjologiczne, czy związane z przyjmowanymi lekami. Włosy są również mocno osłabiane osłabiane przez czynniki zewnętrzne takie jak: powietrze, dieta, stres, leki, choroby, a także ich nieodpowiednia pielęgnacja

Jak zahamować wypadanie włosów u osób starszych?

Wiek dojrzały powoduje, że o słabe włosy należy zadbać w szczególny sposób. W przypadku seniorów niebagatelny wpływ na ich stan mają towarzyszące schorzenia, styl życia i złe, codzienne nawyki, które mogę przyczyniać się do niechcianego wypadania włosów. Pomóc w pielęgnacji i regeneracji włosów może stosowanie produktów z ceramidami i kwasami tłuszczowymi. Warto również poświęcić czas na pielęgnację skóry głowy, stosując odpowiednie peelingi i masaże zwiększające mikrokrążenie i dotleniające cebulki włosów. Codzienny masaż pozwoli też lepiej je  odżywić.

Leczenie włosów u osób starszych

Dbanie o włosy przez seniora nie powinno ograniczać się wyłącznie do stosowania podstawowych kosmetyków. W przypadku wypadania włosów ważne jest holistyczne podejście do tematu i
diagnoza schorzeń, które są jego przyczyną. Za stan włosów u seniora odpowiadają przede wszystkim zmiany poziomu hormonów. Do pozostałych czynników zaliczamy również choroby dermatologiczne skóry, choroby tarczycy, przyjmowane leki, mniejsza i zależna od wieku aktywność mieszków włosowych, problemy łojotokowe, stres, używki i niewłaściwa dieta. W codziennym dbaniu o włosy seniora należy uwzględnić podstawowe zasady mycia włosów. Warto unikać spłukiwania włosów bardzo gorącą wodą, co wysusza kosmyki. Należy także zrezygnować z regularnego używania suszarki do włosów. Do rozczesywania włosów najlepiej używać szczotkę, która dba o strukturę włosa oraz masuje skórę głowy.

Osłabione i nadmiernie wypadające włosy u seniora potrzebują specjalnych kosmetyków, które redukują utratę włosów i stymulują odrastanie nowych. W takim wypadku warto sięgnąć po
produkty, które pielęgnują skórę głowy i łagodzą jej podrażnienia. Odżywki z kolei odżywiają suche i zniszczone włosy seniorów oraz odbudowują ich strukturę keratynową. Warto wówczas wzmocnić włosy „od wewnątrz” stosując zbilansowaną dietę. Pamiętajmy również o niekorzystnym działaniu promieniowania ultrafioletowego. W takim przypadku należy chronić włosy poprzez stosowanie preparatów z filtrem UV oraz dostarczanie witamin i minerałów w codziennej diecie, bądź w postaci suplementów. Tym samym jesteśmy w stanie opóźnić proces siwienia włosów.

Zdrowa dieta przy starzeniu się włosów

  • Osoby w  starszym wieku często nie widzą zależności między chorobami, a niewłaściwymi nawykami żywieniowymi. Powszechnym błędem w odżywianiu osób starszych jest zbyt duże spożycie tłuszczu i cholesterolu, co powoduje zmniejszenie wartości odżywczej diety. Takie odżywianie może doprowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych. Celem żywienia osób starszych jest pokrycie zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze i mineralne. Prawidłowo skomponowany jadłospis zmniejsza ryzyko występowania chorób dietozależnych.
  • Głównym źródłem energii w diecie seniora powinny być produkty zbożowe, warzywa i owoce. Z produktów zbożowych najlepiej wybierać te z grubego przemiału. Zaleca się spożywanie pieczywa oraz ryżu pełnoziarnistego, kaszy gryczanej i jęczmiennej. Produkty te są bogate w witaminy z grupy B, składniki mineralne oraz błonnik pokarmowy. Spożywanie produktów z grubego przemiału może wpływać na obniżanie stężenia cholesterolu we krwi, ponieważ ułatwia jego wydalanie z przewodu pokarmowego.
  • Istotne dla zdrowia osób starszych jest codzienne spożywanie warzyw i owoców. Zaleca się spożycie 3 porcji warzyw i 2 porcji owoców dziennie. Owoce i warzywa zawierają duże ilości antyoksydantów, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Witaminy antyoksydacyjne opóźniają procesy starzenia się organizmu oraz działają również przeciwmiażdżycowo i antynowotworowo. Witamina C zawarta w owocach i warzywach podnosi odporność organizmu. Natomiast witamina E, zawarta w warzywach i olejach roślinnych, zwana jest również witaminą młodości, ponieważ wykazuje właściwości opóźniające procesy starzenia się organizmu.
  • Prawidłowa ilość wapnia w diecie zapewni spożywanie 2-3 porcji dziennie produktów mlecznych. Bogatym źródłem wapnia są również przetwory rybne. Produkty mleczne, które mają korzystny wpływ na zdrowie to kefiry, jogurty naturalne i białe twarogi. Tłuszcz mleczny występujący w tłustych przetworach mlecznych, takich jak sery żółte, pełnotłuste mleko, śmietana, może podwyższać poziom cholesterolu we krwi.
  • W celu pozyskiwania pełnowartościowego białka, osoby starsze powinny spożywać codziennie porcję ryby, mięsa lub roślin strączkowych. Najlepiej, aby osoby starsze spożywały mięsa chude, gotowane lub pieczone.
  • Produkty zawierające duże ilości tłuszczu zwierzęcego, takie jak tłuste mięso, tłuste wędliny i boczek, obfitują w cholesterol oraz zwiększają stężenie całkowitego poziomu cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów. Zalecane tłuszcze to oleje roślinne, oliwa z oliwek i miękkie margaryny, które najlepiej, jeśli stanowią dodatek do potraw.
  • W diecie seniorów należy ograniczać słodycze, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i alkohol. Tłuszcze zwierzęce, takie jak masło, smalec, boczek, sery żółte i topione, są bogate w niekorzystne dla zdrowia nasycone kwasy tłuszczowe.

Choroby wpływające na starzenie się włosów

Do czynników chorobowych mających wpływ na pogorszenie kondycji włosów należą między innymi: choroby związane z nieprawidłowym poziomem cukru we krwi, choroby powodujące zaburzenia funkcjonowania nerek oraz tarczycy, łuszczyca skóry głowy, a także anemia. Cukrzyca doprowadza do zaburzenia mikrokrążenia i obniżenia poziomu odżywienia mieszka włosowego i macierzy włosa. Prowadzi to do osłabienia włosa, zahamowania procesu wzrostu włosa oraz nadmiernego wypadania włosów. Im bardziej niekontrolowany poziom cukru tym wypadanie włosów staje się bardziej nasilone. W przypadku zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu nerek przyczyną wypadania włosów i problemów z włosami jest utrata białka z organizmu. W trakcie pojawiania się objawów należy w pierwszej kolejności zdiagnozować przyczynę, a następnie ustalić program leczenia.

Klinika MD MEDMIX hair clinic jest miejscem przyjaznym seniorom. Oznacza to, że każdy Senior posiadający Kartę Seniora może skorzystać z usług gabinetu ze zniżkami:

  • 15% na wizytę trychologiczną,
  • 20% na zabiegi trychologiczne.

Zapraszamy do kontaktu na https://medmix.pl/.

Autorzy wpisu:

Marzena Dubas – trycholog
Aleksandra Wróbel – dietetyk


Wróć do poprzedniego wpisu: Jak zespół policystycznych jajników wpływa na włosy?