Czy cukrzyca może powodować wypadanie włosów?


Czy cukrzyca może powodować wypadanie włosów?

Cukrzyca niesie za sobą wiele konsekwencji. Powikłania cukrzycowe są liczne, niektóre z nich są bardzo poważne i zagrażają naszemu zdrowiu. Inne z kolei nie powodują większych uszczerbków na zdrowiu, jednak mogą bardzo przeszkadzać w życiu codziennym.

Ze względu na swój ogólnoustrojowy charakter, powikłania po cukrzycy mogą dotyczyć wielu narządów w naszym ciele. Jednym z takich powikłań jest wypadanie włosów. Łysienie w przebiegu cukrzycy ma charakter rozlany o największym nasileniu w okolicy szczytu głowy. Łysienie, tak jak inne zmiany ustrojowe w przebiegu cukrzycy pojawia się po kilku miesiącach lub latach od wstępnej fazy choroby. Bardzo często nadmierne wypadanie włosów to jedne z pierwszych oznak cukrzycy. Mało kto jednak łączy te dwa aspekty.

Mechanizm wypadania włosów przy cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się przewlekłą hiperglikemią. Termin ten oznacza, że w cukrzycy dochodzi do podwyższenia cukru we krwi ponad normę i ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas. Podwyższony poziom glukozy we krwi wpływa na wszystkie narządy. Dochodzi do zaburzeń pracy nerek, serca, mózgu i naczyń krwionośnych. W konsekwencji cukrzyca doprowadza do zaburzenia mikrokrążenia i obniżenia poziomu odżywiania mieszka włosowego i macierzy włosa. Prowadzi to do osłabienia włosa, zahamowania wzrostu włosa oraz nadmiernego wypadania włosów. Im bardziej niekontrolowana cukrzyca tym wypadanie włosów jest bardziej nasilone.

Infekcje a wypadanie włosów

Kolejnym powodem utraty włosów w cukrzycy są infekcje. Diabetycy są bardziej podatni na zakażenia bakteryjne i grzybicze. Z powodu podwyższonego stężenia cukru we krwi dochodzi do częstych infekcji skórnych oraz gorszego i wolniejszego gojenia się ran. Taki stan sprzyja powstawaniu blizn na skórze głowy co w konsekwencji powoduje przerzedzenia owłosienia.

Zaburzenia hormonalne przy cukrzycy

Cukrzyca jako choroba metaboliczna charakteryzuje się zachwianą gospodarką hormonalną. Cukrzycy typu 2 bardzo często towarzyszy insulinooporność, która powoduje zbyt wysoki poziom insuliny. Przy podwyższonym stężeniu insuliny obserwuje się podwyższenie poziomu androgenów. Androgeny wpływają z kolei na wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn.

Utrata wagi przy cukrzycy

Osoby z cukrzycą mają problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi.. Zwiększają wtedy aktywność fizyczną i zmniejszają ilość kalorii stosując drastyczne diety. Diabetyk czuje się wtedy lepiej, ale może okazać się, że wystąpiły problemy z włosami.

Leki przeciwcukrzycowe i ich wpływ na wypadanie włosów

Badania wykazują, że niektóre leki przeciwcukrzycowe powodują wypadanie włosów. Do takich leków należy między innymi: gliklazyd i metformina.

Czy możemy zapobiec wypadaniu włosów u diabetyków?

Najważniejsze w zapobieganiu wypadania włosów jest utrzymywanie kontroli cukrzycy. Odpowiednia dieta, dobrze dobrane leki oraz wysiłek fizyczny. Im bardziej prawidłowe jest stężenie cukru we krwi, tym mniejsze jest ryzyko uszkodzenia mikrokrążenia odpowiedzialnego za odżywienie mieszków włosowych. W celu uzyskania dokładnych zaleceń dotyczących wypadaniu włosów przy cukrzycy skontaktuj się z MD Medmix hair clinic.

Autor: Marzena Dubas – trycholog


Wróć do poprzedniego artykułu: Szkolenie z przeszczepu włosów w Turcji