Łysienie polekowe, czyli jakie leki mogą powodować wypadanie włosów


Łysienie polekowe, czyli jakie leki mogą powodować wypadanie włosów

Choroba, którą opiszemy polega na utracie włosów przez toksyczny wpływ przyjmowanych leków na komórki mieszka włosowego. Utratę włosów powoduje toksyczne działanie leku na komórki macierzy mieszka włosowego. Stopień łysienia oraz jego trwałość uzależnione są od przyjmowanej substancji oraz wrażliwości pacjenta. W znacznej większości przypadków po odstawieniu leków włosy odrastają. Jednakże u niektórych pacjentów dochodzi do całkowitego zniszczenia mieszków.

Proces łysienia na skutek przyjmowanych farmaceutyków zależy w dużej mierze od rodzaju stosowanego leku. Pierwsze objawy możemy zauważyć już po trzech miesiącach kuracji danym lekiem. Obszar objęty leczeniem to nie tylko głowa, ale także brwi, rzęsy, a nawet strefa intymna. Wypadanie włosów spowodowane jest szybszym zakończeniem fazy wzrostu włosa na skutek przyjmowania leku lub jego odstawienia. W łysieniu anagenowym włosy mogą być zdeformowane oraz łamliwe. Problem z wypadaniem włosów kończy się około od 1 do 2 miesięcy po zakończonym leczeniu.

Leki powodujące wypadanie włosów (łysienie)

Leki hormonalne – antykoncepcja hormonalna lub androgeny. Problem może wystąpić  podczas zażywania leków oraz po odstawieniu leków. Leki antykoncepcyjne zawierają z reguły dwa składniki: estrogeny i progestageny. Estrogeny mają pozytywny wpływ na włosy dlatego też podczas zażywania leków najczęściej włosy wzmacniają się, a dopiero po ich odstawieniu zaczynają wypadać. Natomiast progestageny wykazują działanie androgeniczne, dlatego też u niektórych kobiet podczas zażywania leków antykoncepcyjnych może pojawić się nadmierne wypadanie włosów. Wzmożona utrata włosów występuję przez okres 2-3 miesiący po zakończeniu przyjmowania leków. Stan taki utrzymuje się około sześciu miesięcy po tym czasie cebulki ulegają regeneracji i znów zaczynają pełnić swoją funkcję. Może się zdarzyć, że doustna antykoncepcja hormonalna może nieodwracalnie zniszczyć cebulki włosów i doprowadzić do trwałego wyłysienia.

Chemioterapia – podczas chemioterapii dochodzi do zatrzymania podziałów mitotycznych w mieszku włosowym, a w efekcie do przedwczesnego zatrzymania fazy wzrostu włosa. W rezultacie rosnący włos jest tylko częściowo zrogowaciały, powoduje pękanie włókien włosów. Anagenowe wypadanie włosów pojawia się głównie po chemioterapii i radioterapii i dotyka około 65% pacjentów. Stopień wypadania włosów zależy od drogi, dawki i harmonogramu podawania leków. Kilka miesięcy po zakończonym leczeniu cebulki na nowo podejmują swoją funkcję i rozpoczyna się odrost utraconych włosów.

Przyjmowanie witaminy A i jej pochodnych – witamina A jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój dziecka dobre widzenie oraz właściwy wygląd skóry, włosów i paznokci. Przedawkowanie tej witaminy, wpływa niekorzystnie na organizm. Powodując między innymi: drażliwość, bóle głowy, wymioty, powiększenie wątroby i śledziony. Krwawienie z dziąseł, suchość, świąd, zażółcenie skóry oraz łysienie. Włosy po unormowaniu poziomu witaminy zaczynają wracać do wcześniejszego wyglądu.

Leki immunosupresyjne – leczenie immunosupresyjne min. przy przygotowaniu do przeszczepu narządów może spowodować przyśpieszone wypadanie włosów. Włosy po zaprzestaniu terapii odrastają całkowicie.

Antybiotyki – leczenie ciężkich zakażeń bakteryjnych wymaga długotrwałej antybiotykoterapii w dużych dawkach. Podczas takiego leczenia włosy ulegają znacznemu osłabieniu i może to się objawiać nasilonym wypadaniem. Łysienie to jest odwracalne. Ważne jest by w tym okresie dostarczać niezbędnych witamin makr i mikroelementów oraz regularnie przyjmować posiłki.

Dodatkowo, problemy z wypadaniem włosów mogą postępować również w przypadku przyjmowani niżej wymienionych leków:

  • leki przeciwzakrzepowe
  • leki reumatologiczne
  • niektóre leki psychiatryczne
  • niektóre leki kardiologiczne

Objawy łysienia polekowego

W przypadku łysienia polekowego przerzedzenia włosów następują równomiernie na całym obszarze głowy (nie są to jednak łyse placki lub zakola). Łysienie polekowe bardzo często daje na tyle niecharakterystyczne objawy, że trudno jednoznacznie stwierdzić, że jest to jedyna  widoczna przyczyna wzmożonego wypadania włosów. Trycholog przed rozpoczęciem terapii zaleca wykonanie badań, na podstawie których będzie można stwierdzić czy nie ma innej przyczyny wypadania włosów. W diagnozowaniu łysienia polekowego kluczowymi badaniami są: trychogram i trichoscopia.

Łysienie polekowe – leczenie

Przed leczeniem musi zostać przeprowadzony wywiad i potem może zostać postawiona diagnoza.
Jako leczenie zalecamy wykonanie zabiegów trychologicznych oraz terapię domową .Najczęściej stan zdrowia nie organizmu nie pozwala na odstawienie leków ze względu na wypadanie . Dlatego też działając zewnętrznie na skórę głowy staramy się przeciwdziałać negatywnemu działaniu leków na włosy.

Zalecane zabiegi medyczne:

  • zabiegi trychologiczne z zastosowaniem profesjonalnych produktów wzmacniających włosy i przeciwdziałąjących wypadaniu. W takich zabiegach stosujemy: mikronakłucia, infuzję tlenową, RF, ultradźwięki i terapię lampą LED,
  • mezoterapia igłowa z podaniem preparatów zawierających peptydy i witaminy,
  • mezoterapia osoczem bogatopłytkowym pozyskanym z krwi pacjenta,
  • podanie komórek macierzystych pozyskanych z tłuszczu.

W terapii domowej stosujemy suplementy diety oraz produkty do użytku zewnętrznego. Każde leczenie ustalane jest przez trychologa indywidualnie zgodnie z holistycznym podejściem do każdego pacjenta. Dowiedz się więcej o łysieniu polekowym oraz leczenie za pośrednictwem konsultacji w Klinika MD Medmix.


Wróć do poprzedniego artykułu: Silne wypadanie włosów przy anemii.