ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY GŁOWY- LECZENIE


ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY GŁOWY- LECZENIE

Atopowe zapalenie skóry zwane także atopią, egzemą, wypryskiem alergicznym lub alergicznym zapaleniem skóry głowy, to przewlekłe schorzenie zapalne, które uważane jest za chorobę cywilizacyjną. AZS przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, którym towarzyszy okresowy świąd, a także zliszajowacenie skóry.

Przyczyny Atopowego Zapalenia Skóry Głowy

Przyczyną AZS są geny pacjenta. Choroba rozpoczyna się zazwyczaj w dzieciństwie, okresie niemowlęcym, może jednak ujawniać się w każdym wieku. Powstanie choroby wynika z nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na niewielkie dawki antygenów, co powoduje nadmierne wytwarzanie przeciwciał IgE, skierowanym przeciwko alergenom. Atopia oznacza skłonność specyficznej, nadmiernej i nieprzewidywalnej reakcji skóry, oczu, przewodu pokarmowego, układu oddechowego na alergeny środowiskowe np.: pyłki roślin, sierść zwierząt, kosmetyki, alergeny pokarmowe. W ramach atopii mówi się nie tylko o atopowym zapaleniu skóry, ale także o katarze siennym, astmie, zapaleniu spojówek. Do przyczyn atopowego zapalenia skóry zaliczane są również zaburzenia psychosomatyczne. Udział neuropeptydów wskazuje na związek pomiędzy układem nerwowym skóry, a procesem zapalnym w atopii, co tłumaczy rolę stresu w powstaniu zmian, mechanizmu świądu

Objawy Atopowego Zapalenia Skóry (AZS)

Najbardziej charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są :

    • świąd
    • zaczerwienienie i suchość skóry
    • zwiększona skłonność do pojawienia się zakażeń  bakteryjnych
    • łysienie

Zmiany skórne mogą wystąpić na całym ciele, ale w większości przypadków występują w konkretnych miejscach: na twarzy, szyi, zgięciach łokciowo- kolanowych  i na owłosionej skórze głowy. W zaawansowanym stadium choroby mogą wystąpić rumień, nadżerki, pęcherzyki i grudki. Stanom zapalnym może towarzyszyć proces złuszczania naskórka. Atopowe zapalenie skóry rozpoczyna się przed osiągnięciem wieku 5 lat i może utrzymywać się przez okres dojrzewania i dorosłego życia. U niektórych osób często zdarza się, że objawy zupełnie się wyciszają na długi czas, a nawet kilka lat. Większość osób z atopowym zapaleniem skóry jest nosicielami bakterii Staphylococcus Aureus na skórze. Bakterie gronkowca mnożą się szybko, gdy bariera skóry jest uszkodzona i  jest obecny płyn na skórze. Co może z kolei nasilać objawy, w szczególności u małych dzieci. Czynniki, które mogą pogorszyć atopowe zapalenie skóry: suchość wynikająca z długich gorących kąpieli i pryszniców, drapanie, co powoduje dalsze uszkodzenie skóry, bakterie i wirusy, stres , pot, zmiany temperatury, wilgotność, środki czyszczące, mydła , detergenty.

Leczenie Atopowego Zapalenia Skóry (AZS)

Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy jest bardzo trudne. Nie można całkowicie wyleczyć AZS, ale jedynie zmniejszyć i złagodzić objawy. W naszej klinice atopowe zapalenie skóry leczymy objawowo. Przykładamy dużą wagę do oczyszczania i złuszczania zmienionych chorobowo miejsc, co łagodzi dyskomfort. Bardzo ważna jest pielęgnacja domowa zmienionej chorobowy skóry głowy. Należy unikać wszelkich preparatów, które mogą pozostawać na skórze, takiej jak pianki, lakiery, żele. Nie należy stosować preparatów na bazie alkoholu, należy unikać farbowania włosów, szampony powinny być pozbawione silnych substancji myjących i zapachowych, dobrze jest wybierać produkty ziołowe – ekologiczne. Włosy powinny schnąć naturalnie lub suszarką z chłodnym nawiewem. Bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej proporcji kwasów tłuszczowych w organizmie (w celu redukcji suchości skóry) oraz stosowanie aptecznych kremów i maści natłuszczających. Pomocne jest przyjmowanie leków przeciwuczuleniowych, przeciwzapalnych, kortykosteroidów. Dobre efekty przynoszą zabiegi leczenia światem i fototerapii.

Atopowe zapalenie skóry może być trwałe. Należy próbować różnych zabiegów przez miesiące, a nawet lata, aby je kontrolować. I nawet jeśli reakcja na leczenie jest bardzo dobra, objawy mogą powrócić. Ważne jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Dowiedz się więcej o leczeniu w Klinice MD Medmix – https://medmix.pl/.


Wróć do poprzedniego artykułu: Jaki wpływ ma łojotokowe zapalenie skóry głowy na strukturę włosa?