JAKI WPŁYW MA ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY GŁOWY NA STRUKTURĘ WŁOSA


JAKI WPŁYW MA ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY GŁOWY NA STRUKTURĘ WŁOSA

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła nawracająca choroba skóry. Jej istotą jest stan zapalny skóry, który powoduje nadmierne złuszczanie się naskórka. ŁZS występuje sezonowo, częste nawroty obserwuje się jesienią i zimą. Często na skórze nie obserwuje się zmian w ilości wydzielanego łoju.

Przyczyna choroby łzs

Przyczyną łojotokowego zapalenia skóry może być wzmożona aktywność gruczołów łojowych. Choroba może tez być spowodowana pewnymi nieprawidłowościami i zaburzeniami pracy układu odpornościowego. Nieodpowiednia dieta, higiena, wpływ zanieczyszczeń środowiska, brak ekspozycji na słońce, zaburzenia hormonalne oraz stres są też odpowiedzialne za rozwój bądź nasilenie się zmian w przebiegu ŁZS. Według wielu lekarzy jednym z czynników sprawczych ŁZS jest nadmierna kolonizacja drożdżaków. Łuszczenie naskórka wiąże się z występowaniem drożdżaków. Są to grzyby, które u osób zdrowych wchodzą w skład normalnej fizjologicznej flory bakteryjnej. Następnie rozwijają się nadmiernie, wywołują podrażnienia, zaczerwienienia i złuszczanie się naskórka. To właśnie on przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego. Stan zapalny prowadzi do nadmiernego i przyśpieszonego wytwarzania naskórka co uwidacznia się w postaci łusek na skórze. Narusza to naturalną barierę ochronną skóry. To z kolei sprawia, że drożdżakom łatwiej jest w nią wnikać. Sytuacji nie poprawiają wciąż produkowane kwasy tłuszczowe, które stanowią pokarm dla drożdżaków. Dodatkowo przez uszkodzony naskórek skóra nadmiernie traci wodę co potęguje świąd.

Objawy łojotokowego zapalenie skóry (łzs)

Wśród najczęstszych objawów należy wymienić rumień i łuszczenie skóry oraz swędzenie w miejscach zmienionych chorobowo. Innymi objawami choroby są m.in.:
– delikatny rumień z towarzyszącym złuszczaniem często dość silnym naskórka
– tłuste, żółte łuski
– w niektórych przypadkach zauważa się tworzenie strupów
Zmiany najczęściej pojawiają się w pierwszej kolejności w obrębie skóry owłosionej głowy, a następnie przechodzą na czoło wzdłuż linii włosów, w okolicach brwi, za uszami, w fałdach nosowo – wargowych . To jak intensywne są objawy związane z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, zależy od wieku pacjenta. U niemowląt łojotokowe zapalenie skóry głowy występuje w postaci grubej, białej lub żółtej, tłustej łuski na skórze co potocznie określa się mianem ciemieniuchy.

Diagnostyka łzs

Łojotokowe zapalenie skóry to niejedna choroba przebiegająca z nadmiernym złuszczaniem naskórka. Dlatego też objawy mogą być oznaką innej choroby. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań i testów. W większości przypadków łojotokowe zapalenie skóry jest rozpoznaniem ustalonym poprzez wykluczenie innych schorzeń. W diagnostyce różnicowej uwzględnia się łuszczycę, atopowo zapalenie skóry, grzybicę skóry owłosionej, toczeń rumieniowaty ogniskowy.

Leczenie łzs

Stanowi trudny problem terapeutyczny, konieczne jest leczenie miejscowe jak i leczenie ogólne. Leczenie ogólne stosuje się u pacjentów, u których zmiany skórne są bardziej nasilone, nie reagują na leczenie miejscowe. Preparatami doustnymi leczy się jedynie osoby dorosłe. Leczenie zmian jest długoletnie, a poprawa bywa przejściowa. Łojotokowe zapalenie skóry to proces przewlekły i nawrotny. Osiągnięcie całkowitej remisji zmian jest niemal niemożliwe. W zabiegu trychologicznym pierwszą wykonywaną czynnością jest peeling. Ponadto stosujemy składniki aktywne w celu złuszczenia naskórka, złagodzenia stanu zapalnego i zniwelowaniu świądu. Ważnym elementem stosowanym w leczeniu jest wykorzystanie fototerapii . Kontynuacją zabiegów leczniczych jest terapia domowa, czyli stosowanie odpowiedniego szamponu i innych preparatów. Po ustąpieniu zmian skórnych pacjenci powinni zapobiegawczo stosować szampony. Pacjenci powinni ponadto przestrzegać higieny i odpowiedniej pielęgnacji skóry skłonnej do aktywacji procesu chorobowego.

Pełną diagnostykę oraz leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy wykonujemy w klinice MD MEDMIX. Na miejscu trycholog dobiera odpowiedni szampon do pielęgnacji domowej. Ponadto pacjent jest pod stałą opieką kliniki.


Wróć do poprzedniego artykułu: Zagęszczenie brody – najlepsze metody na uzupełnienie zarostu.