ZABIEG PRZESZCZEPU WŁOSÓW W OKRESIE EPIDEMII


ZABIEG PRZESZCZEPU WŁOSÓW W OKRESIE EPIDEMII

Minął prawie rok od rozpoczęcia okresu pandemii. Jak pracuje się w tym jakże dziwnym, a zarazem trudnym okresie?

Po 3 miesięcznej przerwie (od marca do końca maja) klinika rozpoczęła ponownie działalność. Wprowadziliśmy ponownie stacjonarne przeprowadzanie wizyt medycznych w zakresie trychologii oraz wykonywanie przeszczepu włosów jak i innych zabiegów. Przed wznowieniem działalności klinika przygotowała odpowiednie procedury pracy z zachowaniem najwyższego reżimu sanitarnego. Gabinet został wyposażony w stację dezynfekcyjną gdzie pacjenci mogą zdezynfekować dłonie oraz założyć czyste maseczki. Każdy pacjent przy wejściu do kliniki poddaje się pomiarom temperatury.

Wizyty stacjonarne i konsultacje on-line

Ze względu na specjalizację placówki w kierunku leczenia włosów, większość wizyt musi odbywać się osobiście, nie można wykonać badania skóry głowy on-line. Nawet doradztwo w zakresie stosowania szamponu nie może odbywać się przez telefon, ponieważ odczucia pacjenta mogą być mylne i można dobrać niewłaściwie preparat. Jedynie wizyty dotyczące zabiegów przeszczepu włosów na głowie, brodzie i brwiach mogą odbywać się on-line. Takie wizyty przeprowadzamy przez wysłanie formularza oraz zdjęć drogą elektroniczną lub przez umówienie się na wizytę z lekarzem przez czata. Takie wizyty były również możliwe gdy nie było okresu pandemii.

Przebieg wizyty w klinice MD Medmix od A do Z

Podczas rozmowy telefonicznej w dniu poprzedzającym wizytę przeprowadzany jest wstępny wywiad w kierunku skonsultowania objawów związanych z zakażeniem koronawirusem lub ekspozycji na infekcję. Jeżeli w wyniku oceny epidemiologicznej nasuną się podejrzenia zakażenia koronawirusem, wizyta taka będzie odroczona. W dniu poprzedzającym wizytę każdy pacjent jest zobowiązany  wykonać pomiar temperatury ciała. Wizyta może odbyć się, gdy temperatura jest niższa od 38 st C. Pacjent po przybyciu na wizytę proszony jest, aby postępować według następującego schematu:

a) pacjent po wejściu do gabinetu proszony jest o pozostanie do momentu podejścia recepcjonistki
b) pacjent po wejściu do poczekalni proszony jest o zdezynfekowanie rąk
c) asystentka wykonuje pomiar temperatury (kolejna procedura – wywiad epidemiologiczny – może odbyć się jeżeli temperatura będzie niższa od 38 st C)
d) pacjent poproszony będzie o wypełnienie ankiety epidemiologicznej (wizyta będzie mogła odbyć się w zależności od wyniku wywiadu epidemiologicznego)

Wizyta oraz czas przebywania w recepcji powinny być możliwie jak najkrótsze. Pacjent na wizytę musi przyjść sam, bez osób towarzyszących za wyjątkiem pacjentów niepełnoletnich wymagających obecności rodzica/opiekuna. W poczekalni może przebywać tylko 1 osoba. W sytuacji pojawienia się dwóch osób, druga osoba proszona jest o poczekanie na zewnątrz lub w samochodzie.

Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów?

Przygotowanie pacjenta do zabiegu i przeprowadzenie  wizyty przedzabiegowej odbywa się według wyżej przedstawionej procedury. Pacjent po odbyciu wizyty konsultacyjnej przechodzi do części zabiegowej. Przed zabiegiem wszystkie pomieszczenia są na bieżąco dezynfekowane. Pacjent w swoim pokoju przebiera się w ubranie operacyjne jednorazowe, czystą maseczkę. Swoje ubrania osobiste przechowuje w jednorazowym worku w szafce ubraniowej. Na sali zabiegowej tak jak zawsze panują sterylne warunki. Personel medyczny pracuje w czepkach, maskach, jednorazowych sterylnych rękawicach i fartuchach. Pacjent podczas pierwszej części zabiegu czyli pobierania graftów jest ułożony na brzuchu z głową w otworze w łóżku bez założonej maseczki. Jednakże podczas drugiej części zabiegu pacjent leżąc na plecach powinien już mieć założoną maseczkę na twarzy. Obowiązek noszenia maseczek dotyczy również podczas przemieszczania się po gabinecie. Pacjent w dowolnym miejscu może zdezynfekować dłonie.

JAKIE  PROCEDURY  STOSUJE SIĘ  U PACJENTÓW,  KTÓRZY  CHOROWALI  NA COVID-19 LUB PRZEBYWALI NA KWARANTANNE?

Zarówno pacjenci po przebyciu choroby oraz po odbyciu kwarantanny mogą zostać przyjęcia na wizyty lub zabieg. Aby to było możliwe muszą spełnić następujące warunki:
– przedstawić ujemny wynik testu wymazowego
– jeżeli nie posiadają wyniku to mogą zostać przyjęci po kresie miesiąca od ustania wszystkich objawów.

PROCEDURY DLA PACJENTÓW Z ZAGRANICY

Każdy pacjent przybywający z zagranicy zobowiązany jest przedstawić ujemny wynik testu wymazowego na COVID-19 lub odbyć 14 dniową kwarantannę. W każdym przypadku dbamy o bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu. Zapraszamy na wizyty i zabiegi z zachowaniem najwyższego reżimu sanitarnego. W przypadku pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Dowiedz się więcej o zabiegach na https://medmix.pl/.