SILNE WYPADANIE WŁOSÓW JAKO POWIKŁANIE KORONOWIRUSA COVID-19


SILNE WYPADANIE WŁOSÓW JAKO POWIKŁANIE KORONOWIRUSA COVID-19

W ostatnich miesiącach żyjemy w atmosferze pandemii COVID-19. Cały czas chronimy się przed zakażeniem oraz dowiadujemy się jakie skutki występują w naszym organizmie po przejściu choroby.

Czy stres związany z Covid-19 wpływa na włosy?

Raporty z badań naukowych pokazują jasno, że u 75 % Polaków epidemia wywołała stres. Ponad połowa badanych przechodzi załamanie funkcjonowania i wykonywania codziennych obowiązków. U 37 % badanych stwierdzono objawy zespołu stresu pourazowego. Hormony uwalniane w nieprawidłowych ilościach w wyniku sytuacji stresowych, mają wpływ na gospodarkę metaboliczną organizmu. W efekcie dochodzi do zakłócenia działania układu immunologicznego, co odbija się także na kondycji i wyglądzie włosów.  Wypadanie włosów jest też skutkiem stresu, jakie przeszły zarówno osoby chorujące na COVID-19, jak również osoby zdrowe funkcjonujące w sytuacji pandemii czyli zdarzenia postrzeganego jako traumatyczne i wywołującego wysoki poziom stresu.

Łysienie jako skutek uboczny Covid-19 (koronawirusa)

Do naszej kliniki zgłasza się coraz więcej osób, którym od kilku miesięcy nadmiernie wypadają włosy. Pacjenci obawiają się o ich całkowitą utratę. Część z tych osób to ozdrowieńcy, u których utrata włosów może być skutkiem przebytej choroby COVID -19, a część to osoby zmagające się ze skutkami stresu pourazowego. Koronowirus nie tylko atakuje płuca, ale wpływa na działanie wszystkich narządów. Powoduje zmiany w sercu, wątrobie, nerkach, jelitach czy w układzie nerwowym. Jednym ze skutków ubocznych jest również wzmożone wypadanie włosów, a poważne osłabienie organizmu spowodowane przebytą chorobą może prowadzić do łysienia. Proces wypadania włosów rozpoczyna się 2-3 miesiące po przejściu choroby. Ale to nie tylko COVID- 19 powoduje nadmierną utratę włosów. Dowolna choroba o ciężkim przebiegu lub z wysoką gorączką może również prowadzić do ich utraty. Taki rodzaj łysienia nazywany jest łysieniem telogenowym. Dobrą informacją jest to, że nie jest to łysienie o charakterze bliznowaciejącym, więc proces ten jest  odwracalny.

ŁYSIENIE TELOGENOWE

Typ łysienia , który objawia się przerzedzeniem na całej głowie, jest to tzw. objaw rozlanego łysienia. Zazwyczaj efekt utraty włosów pojawia się po kilku tygodniach od zakończenia choroby i jest dość intensywny. Tego typu utrata włosów nazywa się teleogenowym wypadaniem włosów. Występuje ono gdy dana osoba doświadcza czasowego wypadania włosów w wyniku wstrząsu organizmu. Łysienie telogenowe nie jest jednak objawem COVID-19 , ale jest konsekwencją infekcji. Łysienie telogenowe jest spowodowane tym, że włosy przechodzą zbyt szybko w fazę wypadania czyli telogen.

Czy można zapobiec wypadaniu  telogenowemu włosów?

Dobrą wiadomością jest, że w przypadku tego typu łysienia proces ten jest odwracalny. Zatrzymanie wypadania włosów można dokonać wykonując odpowiednie zabiegi trychologiczne i medyczne oraz stosując właściwie ułożoną dietę oraz terapię domową. Jakie zabiegi są możliwe do wykonania w celu leczenia łysienia telegenowego:

  1. Zabiegi trychologiczne w celu  zatrzymania wypadania włosów, wzmocnienia i pobudzenia do wzrostu. W tym celu używamy specjalistycznego sprzętu TRICHOEXPERT , którego działanie wykorzystuje : infuzję tlenową, ultradźwięki, fale radiowe. Podczas takiego zabiegu wtłaczamy specjalistyczne składniki aktywne, a zabieg kończymy terapią lampami LED
  2. Zabiegi medyczne :
    – mezoterapia Dr Cyj
    – mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Dodatkowo pacjent stosuje terapię farmakologiczną i domową. Należy pamiętać, że przed wykonaniem zabiegu musi nastąpić diagnostyka i dopiero po konsultacjachi postawieniu diagnozy trycholog przygotowuje specjalistyczną terapię. Dowiedz się więcej o powikłaniach łysienia w przypadku Covid-19 w klinice MD MEDMIX.