TOCZEŃ RUMIENIOWATY A WYPADANIE WŁOSÓW


Nie zawsze powodem wypadania włosów są problemy z owłosioną skórą głowy czy stres. Bardzo często włosy wypadają lub są złej jakości na skutek innych chorób ogólnoustrojowych. Najczęstszą chorobą jest nadczynność tarczycy, ale o tym zagadnieniu wspominaliśmy już wielokrotnie. W dzisiejszym wpisie opiszemy mniej znaną przypadłość, a mianowicie : toczeń rumieniowaty układowy.

Co to jest toczeń rumieniowaty układowy?

Toczeń rumieniowaty układowy to jedna z układowych chorób tkanki łącznej (tzw. kolagenoz), której przyczyną jest skierowanie układu odpornościowego przeciwko własnemu organizmowi. Nazwa „układowy” bierze się stąd, że dochodzi do uszkodzenia wielu tkanek i narządów. W toczniu rumieniowatym układowym najczęściej zajęta jest skóra, stawy, nerki, a zmiany chorobowe mogą dotyczyć każdego narządu i tkanki. Choroba ma wiele różnych objawów, a także bardzo zróżnicowany przebieg – od postaci dość łagodnych, stanowiących większość przypadków, do ciężkich, nawet zagrażających życiu.

Przyczyny tocznia

Dokładna przyczyna tocznia rumieniowatego układowego nie jest znana. Wiadomo, że toczeń rozwija się u osób genetycznie podatnych, a zachorowanie następuje po zadziałaniu dodatkowego bodźca takiego jak:

  • ekspozycja na światło słoneczne,
  • zakażenie,
  • czynniki hormonalne – znacznie częściej chorują kobiety, co związane jest z wpływem hormonów płciowych takich jak estrogeny czy prolaktyna,
  • leki,
  • inne – niektóre substancje chemiczne , a także dieta wysokotłuszczowa, palenie papierosów, potencjalne działanie ochronne mają kwasy tłuszczowe nienasycone oraz witamina D.

Czy toczeń może zatem powodować utratę włosów? Odpowiedź jest prosta – niestety tak. Toczeń rumieniowaty układowy powoduje rozległe stany zapalne w całym organizmie, może także obejmować skórę. Zapalenie skóry może spowodować wysypkę, a nawet utratę włosów. Część osób z toczniem traci kępki włosów, ale choroba może powodować także stopniowe przerzedzenia się włosów na skórze głowy. Możliwe jest również wypadanie włosów z rzęs lub brwi, brody czy ciała. Istnieją dwa typy łysieniabliznowaciejące i niebliznowaciejące. Bliznowaciejące łysienie polega na tym, że mieszki włosowe zostają zniszczone przez stan zapalny. Powoduje to całkowitą utratę włosów z brakiem możliwości na ich ponowne odrastanie. Toczeń jest jedną z przyczyn łysienia bliznowaciejącego. Natomiast wykrycie go w pierwszym stadium choroby pozwala na  pobudzenie włosów do wzrostu. Łysienie niebliznowaciejące z kolei oznacza, że mieszki włosowe wciąż są obecne i odrost włosów jest możliwy. Wypadanie włosów może być jednym z pierwszych oznak lub objawów tocznia. Około połowa pacjentów z toczniem doświadczy w jakimś stopniu wypadania włosów i łysienia. Często występuje ono na początku choroby, ale może również pojawić się wraz z zażywaniem leków na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Co powoduje utratę włosów przy chorobie?

Istnieją głównie dwie przyczyny, które mogą powodować wypadanie włosów u pacjentów z toczniem:

1. Typ tocznia – jeżeli pacjent choruje na toczeń skórny to łysienie występuje z powodu uszkodzenia mieszków włosowych. Leczenie wypadania włosów w tym przypadku jest odwracalne.
2. Leki- Istnieją pewne leki związane z leczeniem tocznia które mogą powodować wypadanie . Ten typ jest często odwracalny

Innymi czynnikami powodującymi wypadanie włosów u pacjentów chorujących na toczeń są: kortykosteroidy i leki immunosupresyjne.

Jak zapobiec wypadaniu włosów przy toczniu?

Toczeń rumieniowaty układowy z pewnością ma duży wpływ na kondycję naszych włosów. Aby zapobiec łysieniu działania należy podjąć od razu. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie tym szybciej będziemy w stanie odwrócić dalsze etapy wypadania włosów. Co zatem może nam pomóc? Zabiegi w naszej klinice wykonujemy także w przypadku pacjentów chorujących na toczeń. Całkowicie odradzamy zabiegi typu – mezoterapia igłowa czy mikroigłowa oraz stymulacji falami radiowymi i ultradźwiękami. Tego rodzaju zabiegi działają stymulująco na chorobę i powodują jej wzmożenie.
W przypadku pacjentów chorujących na toczeń stosujemy zabiegi trychologiczne z użyciem preparatów zewnętrznych wzmacniających włosy i hamujących ich wypadanie. Pacjentowi z kolei zaleca się kontynuację terapii w domu. Dowiedz się więcej o MD MEDMIX i sprawdź naszą stronę – https://medmix.pl/.