ZAKOLA W MŁODYM WIEKU? SKORZYSTAJ Z POMOCY TRYCHOLOGA


ZAKOLA W MŁODYM WIEKU? SKORZYSTAJ Z POMOCY TRYCHOLOGA

Łysienie androgenowe dotyczy 60% mężczyzn. Ten typ łysienia bardzo często rozpoczyna się w wieku 16-20 lat. Taki wiek jest uważany za młody, jak na początek łysienia androgenowego. Łysienie tego typu trwa następnie przez kilka kolejnych dekad. Czy to jest w ogóle możliwe? Wypadanie włosów w tak młodym wieku? Tak, jest to możliwe, szczególnie u mężczyzn obciążonych genetycznie.

Jak sobie z tym radzić? Czy istnieje sposób na zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów zbyt wcześnie i czy można  tego uniknąć? Przyczyną takiego problemu są hormony, a konkretnie nadmierne wydzielanie DHT (Dihydrotestosteronu- jest to pochodna testosteronu). Taki stan bardzo źle wpływa  na psychikę młodych osób. Wielu z nich popada w depresję. Jest to skutkiem między innymi: bezradności, problemów z akceptacją zmian i chronicznego stresu jaki powoduje utrata włosów. Wszędzie w reklamach, w mediach, na bilbordach widzimy piękne, bujne fryzury i hasła po kroju – jesteś młody, seksowny, modny. Tego typu stwierdzenia mogą uderzyć szczególnie w grupę osób, które się z tym nie identyfikują i za takie nie uważają.  Prowadzi to do presji, której nie każdy może podołać. Wszystkie inne sprawy i cele schodzą na drugi plan. Wiele osób odczuwa chroniczny stres podczas czesania i mycia włosów oraz wizyt u fryzjera. Wypadanie włosów w młodym wieku może odbić się jeszcze bardziej na psychice nastolatka. Występowanie zakoli jeszcze w okresie pokwitania zdaje się być coraz częstszym zjawiskiem. Włosy można jednak odzyskać. Zaangażowanie osoby zainteresowanej i rodziców jest tutaj kluczowe. Proces leczenia pojawiających się zakoli zależy od kilku czynników:

  • od wieku pacjenta,
  • od okresu jaki trwa łysienie, czyli kiedy pojawiły się pierwsze odznaki powiększonych zakoli,
  • od genetyki,
  • od poziomu hormonów- testosteronu oraz DHT.

Bardzo wiele młodych osób, które zauważą pierwsze pojawiające się zakola pragnie skorzystania z najskuteczniejszej metody przywracania włosów czyli przeszczepu. Z uwagi na to, że przeszczep włosów jest ostatecznością, przy kwalifikacji do zabiegu brane są pod uwagę także inne czynniki. Na pewno nie można wykonać zabiegu przeszczepu włosów w wieku od 18-19 lat. Jest to zdecydowanie za młody wiek na tego typu zabieg. Wiek, w którym można rozważać wykonanie zabiegu przypada na około 21-23 lata. Rozpatrując wykonanie zabiegu przeszczepu włosów należy wziąć pod uwagę fakt, że zabieg nie leczy procesu łysienia, ale jego skutki. Po wykonaniu zabiegu transplantacji proces łysienia dalej może postępować.

W jaki sposób można zahamować postępowanie łysienia?

Aby właściwie wybrać metodę leczenia należy zbadać skórę głowy i włosy trichoskopem. Za pomocą tego urządzenia możliwe jest ustalenie przyczyny powstawania zakoli i stopień miniaturyzacji włosów. W zależności od diagnozy pacjent może zostać poddany leczeniu farmakologicznemu lub specjalistycznym zabiegom medycyny włosa. Jeżeli chodzi o leki to najskuteczniejszy jest finesteryd. Warto pamiętać, że procesu łysienia całkowicie się nie zahamuje. Wszystkie zabiegi i terapie farmakologiczne spowalniają proces łysienia i opóźniają go w czasie. Zalecanymi zabiegami są: zabiegi trychologiczne i mezoterapia osoczem bogatopłytkowym lub peptydami. Ponadto zalecamy stosowanie terapii domowej w kierunku wzmocnienia włosów. Dodatkowo można również stosować terapię hormonalną w postaci wcześniej wspomnianego leku Finesteryd, przy pomocy którego możliwe jest blokowanie DHT (pochodnej testosteronu), która w największym stopniu odpowiada za męskie łysienie. Lek ten powoduje jednak skutki uboczne, między innymi w postaci obniżenia libido i popędu płciowego, co zniechęca wielu pacjentów do stosowania ww. leku. Zarówno terapię gabinetową jak i domową należy stosować przez dłuższy czas, a nawet permanentnie.

Dowiedz się więcej o leczeniu zakoli w młodym wieku o chłopców i mężczyzn. Skontaktuj się z naszą kliniką i umów w wybranym terminie na konsultacje – https://medmix.pl/.