Obszary poboru mieszków włosowych do przeszczepu


Obszary poboru mieszków włosowych do przeszczepu

Zabieg przeszczepu włosów polega na pobraniu mieszków włosowych z jednego miejsca i wszczepieniu w drugie. Mieszki włosowe do zabiegu pobiera się dwoma metodami. Metodą FUT oraz FUE.

Metoda FUT polega na wycięciu paska skóry wraz z mieszkami włosowymi. Następnie z tego paska są separowane pojedyncze mieszki włosowe. Tak odseparowane mieszki podlegają implantacji. Miejsca po pobraniu mieszków zaszywa się specjalnym szwem chirurgicznym, tak aby po szyciu pozostał jak najmniejszy ślad.

Metoda FUE z kolei polega na bezpośrednim pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych ze skóry pacjenta. Każdy mieszek jest nawiercany naokoło przez urządzenie mechaniczne, a następnie wyciągany ze skóry. Metoda FUE jest najmniej inwazyjną metodą przeszczepu włosów i pozostawia mniejsze blizny pozabiegowe. Po przeszczepie nie ma praktycznie żadnych śladów. Metoda ta jest również lepsza ze względów pielęgnacyjnych. W przypadku metody FUT skóra jest zaszywana, co przyczynia się do występowania dolegliwości bólowych. Dyskomfort spowodowany jest przez naciągnięcie skóry jak i usuwanie szwów.  Metoda FUT może być wykonana tylko w przypadku, gdy miejscem poboru graftów jest potylica. Natomiast metoda FUE może być wykorzystana przy poborach graftów z potylicy oraz innych miejsc.

Inne miejsca do poboru mieszków włosowych

Metoda zabiegu BHT czyli Body Hair Transplant jest metodą, w której mieszki włosowe są pobierane z innych części ciała niż głowa. Takimi obszarami mogą być:

  • podbródek
  • klatka piersiowa
  • plecy
  • brzuch

Teoretycznie można też pobrać mieszki włosowe z okolic pach czy nóg. Obszary te są praktycznie nie wykorzystywane, bowiem okolica pach to obszar o dużej wrażliwości bólowej i samo podanie znieczulenia jest już wystarczająco niekomfortowe. Pozostałe opisane miejsca są obszarami, które się praktycznie wykorzystuje do poboru mieszków włosowych. Jednakże metoda BHT nie jest możliwa do zastosowania w każdym przypadku. Mieszki włosowe są pobierane z innych części ciała niż głowa tylko wtedy, gdy jest to kolejny zabieg pacjenta, zatem w ramach dogęszczania. Nie jest możliwe wykonanie pierwszego, dużego zabiegu tylko przy pobraniu mieszków włosowych z innych części ciała niż głowa. Może to sprawić, że:

 • miejsca poboru są trudne tzn. podłoże w okolicy brzucha jest bardzo miękkie co stwarza problem przy pobieraniu, a większa ilość włosów ulega uszkodzeniu
 • struktura włosa z np. klatki piersiowej jest inna niż głowy. Włosy te są bardziej falowane, dlatego wykorzystuje się je w celu zagęszczenia
 • ilość możliwych graftów do pobrania nie jest duża (ok 500-800). Oznacza to, że nie pokryje się taką ilością dużego obszaru wyłysienia

Jakie są możliwości przeszczepu gdy miejsce dawcze nie posiada odpowiedniej gęstości?

Okolice dawcze są rzadkie, dlatego też wykonanie zabiegu przeszczepu włosów jest uzależnione od potrzeb czyli od ilości wymaganych mieszków do przeszczepu. Jeżeli ten obszar jest  zbyt duży to odstępuje się od wykonania zabiegu.Kiedy jest mniejszy to wówczas możemy przystąpić do zabiegu pamiętając o precyzyjnym pobraniu adekwatnej ilości mieszków tak, aby nie spowodowało to skutków ubocznych w postaci wyłysień . Nie ma możliwości pobrania mieszków włosowych od osoby trzeciej. Wyjątkiem może być jednak bliźniak, ale z reguły jest to niemożliwe ze względu na postępowe łysienie występujące w obu przypadkach.

Przy zastosowaniu odpowiednich metod leczenia oraz zabiegów jesteś w stanie przywrócić stan swoich włosów. Zgłoś się do kliniki Medmix (https://medmix.pl/) i wybierz jedną z metod przeszczepu włosów.