Szczyt czy zakola – jak wykonać zabieg przy rozległym łysieniu?


Szczyt czy zakola – jak wykonać zabieg przy rozległym łysieniu?

Łysienie androgenowe u każdego mężczyzny przebiega w różny sposób. U jednych, rozpoczyna się od zakoli i z wiekiem postępuje ku tyłowi dochodząc do szczytu głowy. W innym przypadku na początku u mężczyzny pojawiają się powiększone zakola, a z czasem przerzedza się tył głowy czyli szczyt, a środek głowy pozostaje nadal gęsty. Kolejny przypadek polega na utrzymaniu z przodu  dużej ilości włosów, a sam proces łysienia rozpoczyna się od szczytu głowy. Na przebieg procesu nadmiernego wypadania włosów mężczyźni nie mają wpływu. Bardzo często przebieg łysienia ma odwzorowanie genetyczne, czyli postępuje tak jak u ojca i dziadka.

Jak postępować planując zabieg przeszczepu włosów?

Istotne jest ustalenie odpowiedniego obszaru na skórze głowy podlegającego zabiegowi. Przeszczep włosów może obejmować oba obszary, czyli przód i szczyt głowy. Natomiast wykonanie zabiegu jest uzależnione od kilku czynników:

  •  jak rozległe są obszary łysienia
  •  w jakim wieku jest pacjent
  •  jak duże jest przerzedzenie na szczycie głowy

Jeżeli u pacjenta proces łysienia rozpoczyna się od szczytu głowy, a zakola pozostają bez zmian to są pozostają dwie kwestie, które są istotne przy planowaniu zabiegu. Pierwszą jest wiek i aktualna gęstość. Zabieg przeszczepu włosów w tym obszarze jest zalecany u osób powyżej 30 roku życia, ponieważ wówczas można obserwować stopień postępowania szybkości łysienia. Drugą ważną sprawą jest aktualna gęstość, jeżeli przerzedzenia są znikome to nie można jeszcze wykonać zabiegu przeszczepu. Włosy będą przeszczepiane w obszar gdzie jest mało miejsca. Przerzedzenia występujące w małych odległościach stanowią zagrożenia dla potencjalnego uszkodzenia istniejących cebulek włosów. W takich przypadkach zalecane jest wykonywanie zabiegów z zakresu medycyny włosa lub stosowanie preparatów farmakologicznych doustnych i zewnętrznych. Po dostosowaniu odpowiedniej terapii pozostaje nam tylko oczekiwanie na pojawienie się pierwszych efektów.

Rozległe łysienie na przodzie i szczycie głowy

Obszar obejmujący  łysienie w dwóch różnych miejscach, czyli na szczycie i przodzie głowy nie stanowi większego problemu dla lekarzy. Oba obszary kwalifikują się do zabiegu w większości przypadków, a zabieg planuje się wówczas w dwóch sesjach zabiegowych. Nie ma znaczenia od jakiego obszaru rozpocznie się wykonywanie pierwszej sesji. Drugą sesję można zaplanować po upływie 4-6 miesięcy. Warunkiem wykonania drugiej sesji jest prawidłowo zakończony proces gojenia miejsca dawczego. Zabieg obejmujący oba obszary w jednej sesji jest niemożliwy do wykonania, ponieważ nie zaleca się pobierania zbyt dużej ilości graftów w jednej sesji ze względu na występowanie zbyt dużej ilości pojedynczych ranek po pobieraniu mieszków włosowych. Ponadto, zabieg trwa wiele godzin co jest niekorzystne dla pobranych graftów jak i dla samego pacjenta. Warto także wspomnieć o skali trudności zabiegu, który nie należy do najłatwiejszych, a to wiąże się ze zmęczeniem lekarza i może odbić się to na dokładności wykonywanego przeszczepu.

Najtrudniejszym przypadkiem jest rozległy obszar łysienia, który obejmuje całą górę głowy, począwszy od przodu po tył. Przed kwalifikacją do zabiegu ważny jest wiek pacjenta oraz informacja o przebiegu łysienia. Rozlane łysienie góry głowy powinno zostać najpierw zdiagnozowane przez lekarza specjalistę. Ten rodzaj łysienia nie należy do typowych objawów łysienia androgenowego u mężczyzn. Taka postać występuje przeważnie u kobiet. Jeżeli po wykonaniu diagnostyki lekarz zakwalifikuje pacjenta do zabiegu to istotna staje się ilość koniecznych graftów do przeszczepu. Przekroczenie 3000 graftów powoduje rozdzielenie przeszczepu na dwie sesje zabiegowe. W przypadku dużego, rozlanego łysienia możemy wymienić dwie metody implantacji. Pobraną ilość graftów rozmieścić na całym obszarze. Wtedy nie uzyskamy dobrej gęstości, natomiast może zostać ona uzupełniona w ramach kolejnego zabiegu uzupełniającego. Kolejna technika polega na wykonaniu zabiegu przeszczepu zaczynając od przodu lub tyłu, a w kolejnym etapie zostaje objęty obszar pozostały. Każdy rodzaj procesu łysienia przebiega inaczej. W powyższym tekście nakreśliłam ogółem zasady postępowania przy ustaleniu programu leczenia. Jednakże ostateczna kwalifikacja następuje podczas wizyty u lekarza specjalisty. Szczegóły dostępne na https://medmix.pl/.