Wysoka linia czoła. Jak to zmienić?


Zbyt wysoka linia czołowa to problem, który dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Jednakże przyczyna wysokiego czoła u mężczyzn jest inna niż u kobiet. U Panów przesunięcie linii czoła powstaje na wskutek łysienia androgenowego czyli hormonalnego.

Najczęściej ten proces przebiega w ten sposób, że w pierwszym etapie pogłębiają się zakola, następnie przerzedzeniu ulega kępka miedzy zakolami, aż do momentu kiedy całkowicie wypadną z niej włosy. Natomiast u kobiet zbyt wysoka linia czoła występuje od urodzenia. Jeżeli linia czołowa pogłębi się na całej długości oznacza to chorobę, która nazywa się liszajem płaskim. W obu przypadkach zbyt wysoka linia czołowa przeszkadza zarówno mężczyznom jak i kobietom. Jednakże mankament ten jest do usunięcia przez zabieg przeszczepu włosów. Jedynie nie można usunąć zabiegiem przeszczepu przesunięcie linii czołowej na wskutek choroby.

Dostosowanie zabiegów do obniżania linii czołowej włosów

Zabiegi przeszczepu włosów dają duże możliwości w zakresie obniżenia linii czołowej jednakże „nową” linię nie można wyznaczyć obojętnie. Przebieg linii czołowej u każdego człowieka jest inny. Bowiem każdy ma inną geometrię twarzy, czaszki, i proporcje. Wyznaczając nową linię czołową, czyli ja obniżając lekarz wykonujący zabieg dokonuje pomiarów twarzy pacjenta. Głównym wyznacznikiem środka tej linii czyli miejsca, w którym ta linia się rozpoczyna jest skrótowo mówiąc 1/3 wysokości między punktami szczyt brody- czubek nosa i całej długości nosa. Dlatego też linii nie można obniżyć dowolnie, według życzeń pacjenta.

Druga ważną zasadą jest utrzymanie u mężczyzn naturalnej linii, czyli z wcięciem na zakola. Bowiem rasa biała ma naturalną linie z zakolami, natomiast rasa czarna ma linie przebiegającą prosto. U kobiet ta linia jest nieco spłaszczona, ale też nie można jej rozpoczynać zbyt nisko.

Obniżenie linii czoła – kto poddaje się zabiegom?

Zabieg obniżenia linii czołowej wykonują przeważnie kobiety z długimi włosami, które z powodu zbyt wysokiego czoła nie mogą związać włosów i odsłonić czoło. Czeszą przeważnie fryzury z grzywką. Zabieg przeszczepu włosów zlikwiduje ten mankament. W tym przypadku zabieg wykonuje się w technice oszczędnej, czy włosy w miejscu poboru goli się paskami, tak aby pozostały dłuższymi włosami można było zakryć wygolone miejsca dawcze. Natomiast u mężczyzn wykonujących zabieg z przodu głowy można pozostawić dłuższe włosy na górze, aby po zabiegu móc zakryć miejsce implantacji.

Jakie są ograniczenia możliwości zabiegowych?

U kobiet oprócz choroby nie ma ograniczeń. Natomiast u mężczyzn nie można wykonywać takiego zabiegu w zbyt młodym wieku. Np. 18-21 lat, bowiem jeżeli mężczyzna zaczyna tracić włosy w tak młodym wieku oznacza to, że proces będzie postępował. Zbyt wczesne wykonanie zabiegu stwarza konieczność ciągłego powtarzania go. Zaleca się więc w pierwszym etapie stosować środki farmakologiczne lub trychlogiczne, aby wzmocnić włosy i opóźnić proces łysienia.
Na koniec podam inna metodę obniżenia linii czołowej czyli zabieg chirurgiczny polegający na oderwaniu skóry od czaszki i przesunięciu jej w nowej obniżonej linii… Brzmi drastycznie, ale nie są to zabiegi powszechnie stosowane. Zobacz także: