Choroby, które są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu przeszczepu włosów


Każdy pacjent przed przystąpieniem do zabiegu zostaje dokładnie zdiagnozowany pod względem występowania różnych chorób. Kwalifikacja przez lekarza następuje nie tylko na podstawie zdjęć, ale również na podstawie wyglądu i struktury włosa. W wywiadzie diagnostycznym pacjent odpowiada na pytania dotyczące stanu zdrowia tj. zdiagnozowanych chorób, czy zażywanych leków. Jeżeli lekarz zauważy inne nieprawidłowości w obrazie łysienia, strukturze włosa czy skóry pacjent zostaje skierowany na dodatkowe badania lub konsultacje u innego specjalisty. Taka diagnostyka jest konieczna w celu wykluczenia chorób, które są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu przeszczepu.

Przeciwwskazania do zabiegu przeszczepu włosów:

– łysienie plackowate
– łysienie bliznowaciejące
– choroby nowotworowe
– cukrzyca
– nie leczone nadciśnienie
– niektóre choroby serca

Występują też schorzenia lub choroby, które są przeciwwskazaniem jedynie w momencie trwania lub w fazie emisji, a po wyleczeniu nie stanowią przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Takimi chorobami są:

– choroby tarczycy – po wyregulowaniu poziomów tarczycy, czyli w fazie reemisji nie ma niebezpieczeństwa w wykonaniu zabiegu. Jeżeli zabieg przeszczepu włosów zostanie wykonany bez sprawdzenia poziomów tarczycy to po pierwsze przeszczepione grafty mogą się nie przyjąć i po drugie przez wielokrotne (tysięczne) nakłucia można stymulować chorobę. W wielu przypadkach, gdy pacjent choruje na choroby tarczycy, prowadzący leczenie lekarz endokrynolog wydaje stosowne zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zabiegu.

– zaburzenie hormonalne – takie zaburzenia mogą występować u kobiet , np. zaburzenia cyklu miesiączkowego lub u mężczyzn w przypadku zażywania suplementów diety zawierających hormony.

– nadciśnienie – w momencie przystąpienia do zabiegu pacjent musi mieć ustabilizowane ciśnienie.

– łuszczyca – ponieważ jest to choroba nieuleczalna , zabieg można wykonać tylko w fazie remisji choroby. Zazwyczaj jest to okres letni, kiedy występuje duże nasłonecznienie. W przypadku tej choroby lekarz dermatolog musi określić stan skóry.

– choroby skóry głowy – łupież, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry. Te choroby skóry muszą być całkowicie wyleczone.

Sposób leczenia zależy od intensywności występowania objawów. Można je zniwelować przez zastosowanie preparatów domowych lub wykonać gabinetowe zabiegi trychologiczne. Wykonanie zabiegu przy występowaniu tych chorób może spowodować przeniesieniem choroby na zaimplantowane włosy, a to spowoduje gorsze przyjęcie włosów i gorszy efekt zabiegu. Dlatego też każdy kto przystępuje do zabiegu przeszczepu włosów musi wiedzieć, że gdy lekarz przed jego wykonaniem zleci dodatkowe badania czy konsultacje to nie dlatego, aby utrudnić pacjentowi przystąpienie do zabiegu. Te działania są pokierowane troską o zdrowie pacjenta i odpowiedzialnym podejściem do procesu leczenia.