Łysienie plackowate u dzieci


Choroba związana z nadmiernym wypadaniem włosów może wystąpić u każdego człowieka bez względu na wiek. Alopecia Areata –  łysienie plackowate, bardzo często występuje u dzieci.

Jest to choroba immunologiczna, która objawia występowaniem nierównomiernych wyłysień tworząc mniejsze i większe ogniska pozbawione włosów. Powstające ubytki włosów przypominają swoim wyglądem placki, stąd też nazwa schorzenia. Alopecia Areata może prowadzić do całkowitego zaniku włosów z brwi, brody, rzęs i głowy. Łysienie plackowate jest chorób immunologiczną organizmu o nieznanym pochodzeniu najczęściej występuje u młodych osób, w tym dzieci. Według danych około 60% pacjentów nie przekracza trzydziestego roku życia. Ten rodzaj łysienia pojawia się również u 10% osób z Zespołem Downa. Przyczyny łysienia plackowatego nie są obecnie znane. Uważa się, że choroba może występować w oparciu o problemy z układem odpornościowym, stresem, chorobami tarczycy.

Jak wykryć łysienie plackowate u dzieci?

Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na skórę głowy. Jak wiemy dzieci nie są w stanie kontrolować samych siebie, dlatego też starajmy się obserwować wszelkie zmiany zewnętrzne jakie zachodzą u dziecka. Łysienie plackowate poprzedza pojawienie się mniejszej łysiejącej plamy o wielkości monety. Jest ona w miarę regularna. Z biegiem czasu zaczynają się pojawiać kolejne plamy. Choroba powoduje całkowite wyłysienie u około 20% pacjentów. Większość osób chorych wraca do normalnego stanu rzeczy po upływie od 3 do 6 miesięcy. Choroba bardzo często powraca.

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego powinno zostać rozpoczęte zaraz po rozpoznaniu i zdiagnozowaniu pierwszych objawów. Klinika MD MEDMIX prowadzi konsultacje oraz zabiegi z zakresu leczenia łysienia plackowatego u dzieci. Skontaktuj się z naszymi specjalistami. Więcej informacji na temat naszej pracy możesz znaleźć na https://medmix.pl/.

*Artykuł ma charakter wyłącznie poglądowy, w razie pytań należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.