Dla kogo przeznaczony jest zabieg przeszczepu włosów?


Zabiegi przeszczepu włosów zaliczane są do chirurgii odtwórczej włosa. Sama nazwa wskazuje, że jest to chirurgia odtwórcza, oznacza to, że zabiegi przeszczepu włosów nie leczą problemu wypadania włosów tylko „leczą” skutki łysienia. Mogą też służyć do przeszczepu włosów w miejscu ich pozbawienia na wskutek innych przyczyn np. wypadków, poparzeń, operacji na czaszce.

Przeszczepy włosów u kobiet i mężczyzn

Najwięcej zabiegów przeszczepu włosów wykonuje się u mężczyzn, jako niwelacja skutku łysienia androgenowego. W tym przypadku pacjent jest zakwalifikowany do zabiegu po konsultacji lekarskiej i wykonaniu podstawowych badań. Na łysienie androgenowe chorują również kobiety.

U kobiet odznaka takiego łysienia są duże przerzedzenia na górze głowy. Jednakże w takim przypadku nie można wykonać zabiegu bez wykonania specjalistycznych badań. Badania wskazują nam przyczynę łysienia, a w przypadku już znanej diagnostyki wskazują jaki jest aktualny poziom hormonów. Jeżeli pacjentka jest leczona przez endokrynologa, przed zabiegiem lekarz prowadzący wydaje stosowne zaświadczenie dopuszczające do zabiegu.
Bardzo ciekawy i często wykonywanym przez młode kobiety jest zabieg przeszczepu włosów w celu obniżenia linii czołowej. Taki zabieg jest zabiegiem typowo estetycznym i ma na celu wyrównać proporcje twarzy, przez co pacjentka po zabiegu może zaczesać włosy do tyłu bez kompleksów zbyt wysokiego czoła.

Innymi rodzajami zabiegów są zabiegi typowo lecznicze. W naszej klinice MD MEDMIX specjalizujemy się w wykonywaniu takich zabiegów, bowiem lekarz specjalista jest chirurgiem.

pacjent przed przeszczepem włosówpacjent po przeszczepie włosów

Wśród przypadków przeszczepu, które leczyliśmy w naszej klinice były:

– zabiegi u pacjenta po wypadku na rowerze. Na wskutek upadku miał on szytą głowę i w związku z tym na głowie powstało puste miejsce, pozbawione włosów

– zabieg u pacjenta po poparzeniu. Poparzeniu uległ w dzieciństwie. W naszej klinice był wykonywany 3 i 4 zabieg u pacjenta. W przypadku przeszczepu włosów na bliznę po poparzeniu, tkankę skórną przygotowuje się do zabiegu, tak aby stworzyć odpowiednie „podłoże” dla zaimplantowanych włosów. Z uwagi na to, że poprzednie zabiegi były wykonane bezpośrednio na skórę, kolejny zabieg też nie mógł być wykonany z odpowiednim przygotowaniem tkanki skórnej. Takim przygotowaniem jest odpowiednio przygotowana tkanka tłuszczowa.

Przeszczep włosów u dziewczynki w klinice MD MEDMIX

Jeżeli pacjent do leczniczego przeszczepu włosów jest od początku leczenia prowadzony przez specjalistów z kliniki MD MEDMIX, lekarz chirurg bardzo dokładnie planuje zabieg.
Przykładem takiej pacjentki jest obecnie 14 letnia dziewczynka, który została naszą pacjentką dwa lata temu. Pacjentka ta jest zakwalifikowana do zabiegu przeszczepu włosów na bliźnie po przeszczepie skóry. Przeszczep skóry został wykonany na wskutek rany po pogryzieniu przez psa. Dziewczynka została pogryziona przez psa w wieku 2 lat.
Skóra na bliźnie jest bardzo cienka, jak pergamin, jedynie na obrzeżach jest grubsza. Dlatego też dr M. Paczkowski leczenie rozpoczął od próbnego zabiegu przeszczepu włosów (50 unitów) na obrzeżach blizny. Rezultat zabiegu był pozytywny czyli włosy przyjęły się. Z wielką radością doktor podjął decyzję o dalszym przygotowywaniu pacjentki do zabiegu.

Jednakże skóra na bliźnie jest bardzo cienka i aby włosy przyjęły się należy ją wzbogacić o podłoże. Takim podłożem jest tkanka tłuszczowa, a dokładnie komórki macierzyste pozyskane z własnej tkanki tłuszczowej. Tak pozyskane komórki macierzyste są wzbogacane osoczem bogatopłytkowym. Zarówno komórki macierzyste z tłuszczu, jak i osocze bogatopłytkowe powodują namnażanie i tworzenie nowych własnych tkanek organizmu, naczyń włosowatych, skóry. Jednym z warunków wykonania takiego zabiegu jest posiadanie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej. Tkanki tłuszczowej nie musi być zbyt wiele, bowiem do zabiegu nie potrzebujemy dużej ilości, a to w przypadku młodej pacjentki jest trudne. Pacjentka boryka się z problemami hormonalnymi, bowiem jej przysadka mózgowa nie wydziela hormonu wzrostu i dlatego też musi go przyjmować doustnie. Objawem tego problemu jest oprócz niskiego wzrostu jest drobna budowa ciała. Pacjentka przyjmowała hormon przez rok dzięki temu przytyła, ale pomimo tego, tkanki tłuszczowej nie przybyło w znaczącym wymiarze. Przeszczep włosów powinien w przyszłości przynieść pozytywne rezultaty.

Na dalsze rezultaty terapii hormonalnej i na pojawienie się tkanki tłuszczowej musimy jeszcze poczekać. Na naszym blogu poinformujemy Was o dalszych rezultatach leczenia tego ciekawego przypadku zabiegu przeszczepu włosów.

+ There are no comments

Add yours