Postępowanie po zabiegu

Prawidłowe postępowanie po zabiegu wpływa na przyjęcie oraz wzrost włosa, dlatego od pacjenta również zależy efekt zabiegu. Każdy pacjent po zabiegu zostaje dokładnie poinformowany o sposobie postepowania z transplantami. Klinika równie pozostaje do ciągłej dyspozycji, w przypadku gdy pacjent ma pytania lub zauważy niepokojące objawy.

Planując termin zabiegu należy uwzględnić okres gojenia miejsca biorczego i dawczego wynosi 14 dni. Bezpośrednio po zabiegu jest zakładany na miejsce dawcze bandaż. Bandaż pozostaje na głowie przez dwa dni.

Poniżej jest opisane postepowanie po zabiegu

MIEJSCE PRZESZCZEPIONYCH WŁOSÓW

1-8 dzień po zabiegu – nie dotyka się, nie myje zaimplantowanych włosów.
1-8 dzień po zabiegu – należy nakładać krem CICATRIDINA w miejscu poboru transplantów (z tyłu głowy)
3 dzień po zabiegu – rozpoczyna się płukać głowę lekkim strumieniem wody, nie wycierając jej. Płukanie głowy powoduje powolne zmywanie strupków.
Od 8 dnia po zabiegu – rozpoczyna się stosowanie LOXON 5%.
8 dzień po zabiegu – Pacjent w tym dniu rozpoczyna delikatnie myć włosy. Do mycia używa się delikatnego szamponu, o pH 5-7. Szampon oraz inne środki pomocnicze w pielęgnacji pacjenci otrzymują w ramach zabiegu. Przed myciem włosów na okolicę implantacji nakłada się cienką warstwę specjalnego lotionu. Lotion pozostawić na skórze głowy 30 min. Lotion ułatwia usuwanie strupków, bowiem rozmiękcza i nawilża skórę.

Włosy myje się codziennie.

MIEJSCE POBRANIA WŁOSÓW

W miejscu pobrania włosów czyli potylicy należy postępować podobnie jak w przypadku miejsca pobrania, jak to zostało opisane powyżej.

INNE ZALECENIA DO STOSOWANIA PO ZABIEGU

Szczotka – masażer

Stosuje się od 3 tygodnia po zabiegu. Ruchami posuwistymi należy czesać skórę głowy od części czołowej do tyłu głowy.

– w pierwszych 14 dniach po zabiegu należy uważać na głowę, szczególnie na miejsce implantacji, podczas wsiadania do samochodu, podczas wykonywania czynności dnia codziennego chronić głowę przed wszelakimi uderzeniami, zadrapaniami
– nie powinno wykonywać gwałtownych ruchów pochylania
– nie należy nosić ciężkich przedmiotów i nie wykonywać prac fizycznych

INNE OBJAWY, KTÓRE MOGĄ WYSTĄPIĆ PO ZABIEGU

Obrzęk – Po zabiegu mogą być obecne obrzęki w miejscu przeszczepionych włosów, a nawet w sąsiedniej okolicy, zwłaszcza czołowej oraz okolic powiekowych i podżuchwowych. Jest to „normalny” proces związany zabiegiem i przemieszczającym się płynem użytym do znieczulenia.

W naturalny sposób obrzęk będzie ustępował po 3 – 4 dniach, po czym znaczącą różnicę można zaobserwować już po pierwszej nocy.

Spanie – najlepszą pozycją do spania i odpoczynku po zabiegu jest pozycja z lekko uniesioną głową i górną częścią ciała pod kątem 45 stopni.

Alkohol, palenie papierosów, aktywność seksualna – ogranicza się do minimum 3-4 dni po zabiegu.

Słońce – po zabiegu należy przez 6 tygodni unikać natężonego światła słonecznego i solarium.

Wysiłek fizyczny – po 21 dniach można ponownie powrócić do wykonywania ćwiczeń fizycznych z pełnym obciążeniem, pływania, grania w tenisa.

Zabiegi fryzjerskie – przez okres 3 tygodni nie wykonywać zabiegów fryzjerskich, ścinania włosów, farbowania, nakładania odżywek, środków do stylizacji włosów.

Kwestionariusz