Przeszczep włosów FUE jest zabiegiem chirurgicznym, który stanowi obecnie jedyną, sprawdzoną i skuteczną metodę leczenia zapewniającą naturalne oraz trwałe efekty.

Przeszczep włosów metodą FUE – na czym polega?

Do prawidłowego wykonania zabiegu konieczne jest gruntowne przeszkolenie lekarza oraz zespołu asystenckiego. Lekarz chirurg wykonujący oraz personel asystencki odbywają gruntowne szkolenia dopuszczające do wykonywania zabiegów. Ponadto, w trakcie swojej pracy zawodowej lekarz poszerza swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu chirurgii odtwórczej włosów oraz trychologii. Umożliwia mu to członkostwo w prestiżowej organizacji – ISHRS (Międzynarodowe Stowarzyszenie Chirurgii Odtwórczej Włosów) oraz w organizacji FUE Europe.

Przeszczep włosów metodą FUE stosowany jest zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Zabiegi również wykonuje się w przypadku leczeniu blizn pourazowych i pooparzeniowych zarówno u dorosłych i dzieci. Bardzo częstym zabiegiem wykonywanym w klinice MD MEDMIX hair clinic jest przeszczep w okolice brody, zarówno jako uzupełnienie brakującego zarostu oraz odtworzenie zarostu u mężczyzn, którego nie posiadają.

Transplantacja włosów FUE polega na pobieraniu mieszków włosów z tylnej i bocznej części głowy, czyli okolic nie podlegających łysieniu. Te miejsca są niewrażliwe na męskie hormony (włosy nie wypadają). Cała idea przeszczepiania włosów polega na tym, że przeniesione w łysiejące miejsca mieszki włosowe zachowują swoje właściwości i dlatego mamy gwarancję, że te włosy nie wypadną do końca życia.

Kiedy transplantacja włosów jest możliwa do zrealizowania?

Wypadanie włosów może pochodzić od wielu czynników. Nie każda choroba jednak umożliwia podejście do zabiegu. Transplantacja włosów metodą FUE nie jest zabiegiem, który można wykonywać we wszystkich wypadkach. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie przypadków, w których pacjent może liczyć na pomoc oraz zabieg transplantacji włosów:

  • łysienia androgenowe u mężczyzn,
  • łysienia androgenowego u kobiet,
  • łysienia pourazowego,
  • łysienia po leczeniu oparzeń skóry głowy,
  • blizn pooperacyjnych,
  • ubytków owłosienia w okolicy brwi, rzęs, wąsów, brody,
  • odtworzenie zarostu na brodzie.

Przeszczep włosów FUE – dla kogo zabieg?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zachęcamy do rozmowy z naszym chirurgiem. Potencjalny pacjent musi posiadać mocne, dobre owłosienie w okolicy potylicy, która stanowi miejsce dawcze. Bardzo istotną rolę w osiąganiu naturalnych i estetycznych wyników w chirurgii odtwórczej włosa odgrywa interakcja między sztuką i nauką. Istotne jest, aby lekarz przedstawił pacjentowi wszelkie niezbędne informacje dotyczące zabiegu transplantacji włosów metodą FUE. Pacjent powinien zrozumieć naturalny proces starzenia się oraz zmiany jakie dotykają włosów z upływem lat. Stąd też, ważne jest, aby opracować strategię jak najlepszego wykorzystania dostępnej ilości włosów.

Cechy, które są istotne podczas kwalifikacji do zabiegu:

  • wiek,
  • stabilność wypadania włosów,
  • pochodzenie,
  • cechy twarzy,
  • zakres przyszłych przeszczepów,
  • oczekiwania pacjenta,
  • historia rodzinna wypadania włosów.

Przeciwwskazania do zabiegu przeszczepu włosów FUE:

  • łysienie plackowate,
  • choroby zakaźne owłosionej skóry głowy,
  • zaawansowana cukrzyca,
  • nieuregulowane ciśnienie.

Co pacjent powinien wiedzieć przed zabiegiem?

Podczas konsultacji osobistej lub elektronicznej chirurg przeprowadzający zabieg oceni stan owłosienia pacjenta oraz zaproponuje przebieg leczenia. Na podstawie oczekiwań i możliwości zostanie określona ilość potrzebnych graftów włosa oraz koszt zabiegu. Podczas wizyty należy poinformować lekarza o chorobach, zażywanych aktualnie lekarstwach oraz witaminach, a także o planowanych innych zabiegach chirurgicznych. O szczegółowych zaleceniach przedzabiegowych można zapoznać się na podstronie –  przygotowanie do zabiegu przeszczepu włosów.

Przebieg przeszczepu włosów FUE:

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i rozpoczyna się od pobrania mieszków włosowych z tylnej i bocznej części głowy. Zespoły mieszkowe są pobierane pojedynczo za pomocą specjalnych mikropunchów. Po pobraniu potrzebnej ilości mieszków włosowych następuje drugi etap zabiegu, czyli implantacja w miejscu biorczym. Dokładny opis przebiegu zabiegu znajduje się w „przebieg zabiegu transplantacji włosów„.

Po zabiegu:

Okolica z tyłu głowy (miejsce dawcze) goi się w ciągu 7-10 dni. Okolica biorcza goi się z kolei od 10 do 14 dni. Po zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE należy ograniczyć wykonywanie pracy, szczególnie o charakterze fizyczny przez 14 dni. Ograniczeniom podlegają także inne aktywności fizyczne, jak na przykład wyczynowe uprawianie sportu czy chodzenie na siłownie przez okres 20 dni od zabiegu. W celu zapoznania się z zaleceniami pozabiegowymi należy odwiedzić zakładkę – postępowanie po zabiegu.

 

Przeszczep włosów FUE – jakie korzyści wynikają z zabiegu?

1. Kontrola jakości

Chirurg w trakcie zabiegu kontroluje pracę całego zespołu, aby osiągać jak najlepsze rezultaty dla pacjenta. Po pobraniu włosów, mieszki są przekazywane do asystentki, która czujnie analizuje każdy pobrany mieszek. Dokładność pozwala uniknąć uszkodzenia pobranych mieszków włosowych. Pacjent przebywa w pokoju zabiegowym razem z asystentami, przez co ma możliwość ich poznania i obserwacji przebiegu pracy.

2. Blizny

W zabiegu wykonanym metodą FUE blizny po pobraniu mieszków włosowych goją się w ciągu kilku dni. W zabiegach stosujemy nowoczesne punche o średnicy od 0,75- 1,00 mm, co również wpływa na brak śladów po zabiegu.

3. Umieszczenie przeszczepów

Historycznie zabieg wykonany metodą FUT był promowany jako metoda, która ma lepsze rezultaty ze względu na obecność tłuszczu w dolnej części przeszczepów. Jednakże badania wykazały, że wzrost szczepów nie jest zależna od obecności tłuszczu. Pobrane w metodzie FUE mieszki włosowe posiadają otoczkę z tkanki łącznej i tłuszczowej.

MD MEDMIX hair clinic stosujemy do zabiegów nowoczesne urządzenie, które kontroluje głębokość pracy puncha (igły) oraz wytwarza minimalne drgania podczas pracy. Dzięki tym unikatowym cechom, urządzenie zapobiega uszkodzeniom włosa podczas pobierania. Ponadto pracujemy na najwyższej jakości punchach (igłach biorczych) na rynku. Są one wykonane z hartowanej stali i są najostrzejsze ze wszystkich oferowanych ostrzy. Punch penetrując skórę napotyka na mniejszy opór. W zależności od rodzaju skóry chirurg stosuje dwa rodzaje punchy – ostro zakończone i ząbkowane. Ząbkowane końcówki są znacznie ostrzejsze od klasycznych, dzięki czemu skóra stawia minimalny opór podczas wchodzenia w tkanki.

Optymalne właściwości tnące wraz z możliwościami regulacji głębokości oraz minimalnymi drganiami pozwala na uzyskanie szybszego tempa pobierania mieszków oraz wydobycia graftów włosa z najmniejszym procentem uszkodzenia.


Zobacz także: przeszczep włosów u kobiet, przeszczep brody, przeszczep brwi, przeszczep włosów w miejsce blizn.

This post is also available in: angielski