Dermatologia

DERMATOLOGICZNE PROBLEMY Z OWŁOSIONĄ SKÓRĄ GŁOWY

Owłosiona skóra głowy to szczególna cześć ciała ludzkiego narażona na działanie licznych czynników i bodźców zewnętrznych, które wpływają bezpośrednio na kondycję włosa i skóry. Można rozróżnić choroby o podłożu zapalnym z towarzyszącym złuszczaniem i świądem oraz choroby o podłożu infekcyjnym głównie grzybiczym, bakteryjnym i pasożytniczym.

Łupież
Jest to złuszczanie owłosionej skóry głowy, najczęściej w postaci drobnych płatków z towarzyszącym w różnym nasileniu łojotokiem. Zazwyczaj ma przebieg przewlekły i jest zmienny sezonowo.

Przyczyny łupieżu:

  • sucha skóra
  • skóra podrażniona, łojotokowe zapalenie skóry
  • zbyt rzadkie mycie włosów
  • łuszczyca
  • nadwrażliwość na składniki znajdujące się w preparatach pielęgnacyjnych
  • wiek- problem rzadziej dotyczy ludzi starszych i dzieci
  • płeć- mężczyźni mają częściej ten problem
  • tłuste włosy- łój to doskonała pożywek dla drożdży
  • zła dieta- uboga w cynk, witaminy z grupy B

Terapia łupieżu to przede wszystkim leczenie miejscowe bazujące na szamponach płynach, maskach.

Łojotokowe zapalenie skóry
Jest to stan zapalny skóry o chronicznym i uporczywym przebiegu, który charakteryzuje się typowym złuszczaniem zlokalizowanym głównie w obrębie owłosionej głowy i miejscach bogatych w gruczoły łojowe. Przyczyną łojotokowego zapalenia skóry są zaburzenia aktywności gruczołów łojowych, czynniki środowiskowe i immunologiczne. Na nasilenie zmian skórnych w przebiegu choroby mają również: niewłaściwa dieta, nieprawidłowości higieny osobistej, zanieczyszczenie środowiska, zaburzenia emocjonalne i stres oraz zaburzenia neurologiczne, alkoholizm i stany przebiegające z obniżoną odpornością.Łojotokowe zapalenie skóry to proces przewlekły i nawrotny.
Leczenie rozpoczyna się od stosowania szamponów i płynów.

Łuszczyca
To przewlekła nawrotowa choroba skóry o charakterze zapalnym. Cechuje się występowaniem typowych grudek i blaszek pokrytych dużą ilością srebrzystobiałej łuski. Łuszczyca jest chorobą o podłożu wielokierunkowym. Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, immunologiczne, środowiskowe, a także infekcje, używki, stres, leki. Zmiany w obrębie owłosionej skóry głowy przebierają formę zlanych ognisk zapalnych, pokrytych dużą ilością łuski, z tendencją do tworzenia strupów i masywnego złuszczania się.
W skrajnych przypadkach w bardzo ciężkich postać łuszczycy może dochodzić do łysienia bliznowaciejącego. Terapia łuszczycy owłosionej skóry głowy to przede wszystkim leczenie miejscowe. Stosuje się preparaty złuszczające i nawilżające.

Atopowe zapalenie skóry
Jest to zapalna choroba skóry gładkiej i owłosionej, która cechuje się przewlekłym i nawrotowym charakterem. Zmiany na owłosionej skórze głowy cechuje występowanie rumieniowo- grudkowych ognisk barwy żywoczerwonej. U części chorych obserwuje się delikatne złuszczanie. Włosy pozostają suche, wykazują się nadmierną łamliwością i skłonnością do przerzedzenia.

Kwestionariusz